banner6

EBRD'den KKTC'ye destek talebi

banner37

UBP Milletvekili Erdal Özcenk ve CTP Milletvekili Mehmet Çağlar, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ortak toplantısına katıldı.

EBRD'den KKTC'ye destek talebi
banner151 banner143

Meclisten yapılan açıklamaya göre, İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Özcenk, KKTC’den geldiğini, KKTC Milletvekili olarak toplantıda bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ve EBRD’den KKTC’ye destek istediklerini belirtti.

CTP Milletvekili Mehmet Çağlar ise, kendisinin de KKTC Milletvekili olduğunu, EBRD’den Kıbrıs Türk toplumuna yatırım imkanlarının artırılmasını istediğini, bunun için ülkenin fiziksel şartlarının çok uygun olduğunu ve ülkedeki genç girişimcilerin finansal destek alarak faydalı pek çok proje yaratılabileceğini söyledi.

Çağlar, EBRD toplantılarına daha önce de katıldığına ve yine bu konuları gündeme getirdiğine vurgu yaparak, artık EBRD’nin adım atması gerektiğini belirtti. Çağlar, örnek olarak KKTC’de raylı sistem kurulabileceğini kaydederek, bu konunun projelendirilerek hayata geçirilebileceğini ve EBRD’den de bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

KKTC’de birçok üniversite olduğunu belirten Çağlar, pek çok uluslararası gencin adaya eğitim amaçlı geldiğini ve bu bağlamda sosyal yatırım projeleri de gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Çağlar’a cevaben söz alan EBRD Başkan Yardımcısı Pierre Heilbronn, Güney Lefkoşa’da EBRD’nin ofisi olduğunu ve orada bir Kıbrıslı Türk’ün de çalıştığını belirterek, EBRD’nin adanın her iki tarafına hizmet vermek için bulunduğunu belirtti.

EBRD Başkanı Suma Chakrabarti, EBRD’nin tarihsel geçmişine ve günümüzde ulaştığı finansal istikrara dikkat çekerek, yatırım imkanı olan ülkelerde, özellikle özel sektörde yaptıkları katkılara vurgu yaptı.

EBRD Başkan Yardımcısı Pierre Heilbronn ise, şu anda 37 ülkede yatırım projelerine imkan verdiklerine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 15:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104