Ecvet Yusuf ile Kemal Aksay caddeleri için imzalar atılıyor

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Ecvet Yusuf ile Kemal Aksay caddeleri ihalelerinin yarın imzalanacağını söyledi. LTB’den yapılan açıklamaya göre bugün Kıbrıs TV’de bir programa katılan Harmancı, belediyenin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Ecvet Yusuf ile Kemal Aksay caddeleri için imzalar atılıyor
banner90
banner99

Harmancı, yarın imzalanacak 4.5 milyon TL’lik ihalenin Barış ve Özgürlük Anıtı’ndan başlayıp, Gençlik Merkezi’nden (Kızılbaş Kilisesi) ana caddeye çıkılan trafik ışıklarına kadar olan 2 kilometrelik alanı kapsayacağını söyledi.

Lefkoşa’nın beş ana arterinden birinde değişim yaşanacağını kaydeden Harmancı, tüm kaldırımların yenileneceğini, yağmur suyu drenaj hattı ve içme suyu şebekelerinde yenilemeler yapılacağını ve eksik kanalizasyon bağlantılarının tamamlanacağını belirtti.

Harmancı, bunlarla birlikte bisiklet yolunun Lefkoşa’da bu caddelerden başlayarak yaşam bulacağını, görme engelli bireyler için kauçuk parke döşeneceğini, yeni otobüs durakları ve duraklar için cepler yapılacağını, şehir mobilyaları, oturma alanları ve yürüyüş yollarının da ihale kapsamında yer aldığını kaydetti.

Harmancı, Marmara bölgesindeki mevcut köprüye ilişkin Eski Eserler Dairesi’nden görüş aldıklarını ve bu bölgeye yeni, çağdaş ve ihtiyaca cevap verecek olan yeni bir köprü için ihale sürecinin pazartesi başlayacağını da ifade etti.

Mevcut köprünün durumunda iyileştirilmeler yapılması gerektiği konusunda Eski Eserler Dairesi ile görüş birlikleri olduğunu söyleyen Harmancı, bu konuda da iki kurumun önümüzdeki günlerde ortak çalışmalar yapacağını kaydetti.

Harmancı, şu anda şehirde asfaltlama çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bununla birlikte kısa bir süre içerisinde de 1 milyon TL’lik ihaleye daha çıkacaklarını söyledi.

Farklı ve çok yönlü pazar konseptleriyle her kesimin ihtiyacına cevap verecek yeni LTB Açık Pazarı’nın alt yapı, asfaltlama ve idari binasının yapımı için çalışmaların devam ettiğini de belirten Harmancı, bu işlemlerin bedelinin 1 milyon 500 bin TL olduğunu, bunun sonrasında da çatı için ihaleye çıkılacağını kaydetti.

banner134
LTB Yeni Açık Pazar’ın 12 bin 500 metrekare alanda yer alacağını anlatan Harmancı, Organik Pazarlar, İkinci El Pazarları, El Emeği Pazarı’nın olacağını kaydetti.

Harmancı, LTB Yeni Açık Pazar’ın artık sadece gündüzleri ve alışveriş için değil, geceleri de hizmet vereceğini ve farklı organizasyonlara ev sahipliği yapacağını belirtti.

Harmancı, LTB Yeni Açık Pazar’ın ayrıca tamamen engelli dostu olacağını, kafe, büfe ve oturma alanları, 105 metrekare çocuk oyun alanı ve açık hava fitnes alanına sahip olacağını aktardı.

Harmancı, uzun yıllardan beridir kanalizasyonda sorun yaşayan ve son dönemlerde ağırlıklı olarak yurt ve apartmanların yapılması ile kanalizasyon sorununun daha da büyüdüğü Bolu Sokak için kısa süre içerisinde LTB öz kaynağı ile ihale sürecinin başlayacağını da belirtti.

Harmancı ayrıca Hamitköy bölgesinde bugüne kadar 2 siteyi kanalizasyona bağladıklarını ve pazartesi günü başlayacak ihale süreci ile Hamitköy’de önceden tespiti yapılıp planlanan bazı kritik noktaları da daha kanalizasyon sistemine bağlayacaklarını söyledi.

Şehrin ihtiyaçlarından birinin de tam donanımlı bir barınak olduğunu söyleyen Harmancı, LTB’ye rehabilite edilen eski Dikmen Çöplüğü’nde verilen bölgede telleme çalışmalarının başladığını kaydetti.

2017 yılında LTB öz kaynağından barınak için 150 bin TL ayrıldığını belirten Harmancı, barınağın bitmesi için 2018 yılı bütçesinden de pay ayrılacağını söyledi.

Harmancı, şehrin yönetimi ile şehirlilerin uzun süreden sonra yeniden birlikte hareket etmeye başladığını ve bunun Lefkoşa için en önemli kazanımlardan biri olduğunu söyleyerek, geçtiğimiz haftalarda barınak yararına düzenlenen konserde bunu somut olarak gördüklerini ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75