banner6

Eczacılar Birliği de yangın dolayısıyla seferber oldu

banner37

Eczacılar Birliği de yangın dolayısıyla seferber oldu
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Mersinlik-Ağıllar bölgesi arasında 21 Haziran’da başlayan ve düne kadar yaklaşık 16 bin dönüme yakın araziyi küle çeviren yangının önüne geçebilmek için toplumun hemen her kesimi tek yürek oldu. Türkiye, Güney Kıbrıs, Birleşmiş Milletler Barış Gücü ve İsrail’in de destek verdiği yangın söndürme çalışmaları için ülkenin dört bir yanından birçok kişi, birlik, kurum, kuruluş da seferber oldu.

   Bazı vatandaşlar, bizzat insan gücü ile yangına müdahale için yangın yerindeydi. Bazı vatandaşlar ise tanker ve iş araçlarını seferber etti.

   Bunun yanında birçok dernek ve birlik de su ve yiyecek yardımı, tıbbi malzeme yardımı gibi ihtiyaçlara yetişmeye çalışırken, veterinerler de canlılar için elindeki imkanları kullanarak seferber oldu.

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği de ilk günden itibaren destek vererek ihtiyaç olan tıbbi malzemeleri sağladı.

   Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, yangının ilk gününden son gününe kadar ilaç ve tıbbi malzeme desteklerinin artarak sürdüğünü kaydederek, en çok ihtiyaç olan ilaç ve tıbbi malzemelerin başında N95 maske geldiğine, suni gözyaşı damlasının ve izotonik solüsyonun da en çok ihtiyaçlar arasında olduğuna işaret etti.

   Öksüz, yaşananların çok acı olduğuna dikkat çekerek, “bunun telafisi yok. Ölen canların, yanan ağaçların günahı tedbir almayan ve geç müdahaleye sebep olanların boynuna. Oksijenimiz, ağaçlarımızı kaybettik” dedi.

“İlk günden bu güne ağı büyüterek seferber olduk”

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, yangının ilk gününden son gününe kadar tıbbi malzeme desteklerinin artarak sürdüğünü kaydetti.

   Öksüz, desteklerinin büyüyerek devam ettiğini ve eczacılar olarak başlattıkları yardım ağına ecza depolarının da katıldığını ve dağıtım noktasında filolarını seferber ettiklerini belirtti.

   Yardım ulaştırdıkları ağı da genişlettiklerinin altını çizen Öksüz, ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerin Taşkent Doğa Parkı’nı, Topçuköy’de kurulan acil müdahale noktasına, Mersinlik yangın bölgesindeki acil müdahale noktasına, İskele Sağlık Ocağı’na, İskele İtfaiye Müdürlüğü’ne ve gönüllü kuruluşlara gönderildiğini ve onlar tarafından yangına müdahale ekiplerine dağıtıldığını vurguladı.

“Telefonlarımız susmadı”

   Özellikle perşembe akşamı telefonların hiç susmadığını söyleyen Öksüz, sadece 2 saate 100 civarında ilaç ve tıbbi malzeme yardımında bulunduklarını kaydetti.

   Öksüz, gönüllü eczacılar olarak saat 02.00’de, 03.00’te bile ilaç sevkiyatı yapmayı başardıklarını vurgulayarak, kendisinin de 2 gündür orda olduğunu ve dün sabah döndüğünün altını çizdi.

“En çok ihtiyaç maske ve suni gözyaşı oldu”

   En çok ihtiyaç olan ilaç ve tıbbi malzemelerin başında N95 maske geldiğine dikkat çeken Öksüz, suni gözyaşı damlasının ve izotonik solüsyonun da en çok ihtiyaçlar arasında olduğuna işaret etti.

   Öksüz, kendisinin orda olduğu sürede bizzat yangın ekiplerinin gözüne damlattığı suni gözyaşı damlalarından ceplerine de koyduğunu söyleyerek, 100 kutu suni gözyaşı dağıttıklarını kaydetti.

   Bunların yanında yanık kremi, gaza bezi, ağrı kesici ilaçlara da ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Öksüz, dün 2 parti ilaç dağıtımı yapıldığını, yüzlerce ilacın yangın bölgesine ulaştırıldığını belirtti.

   Öksüz, hayvanlar için de gönüllü veterinerlerin çalıştığına dikkat çekerek, kendilerinin de eksiklikler boyutunda yardımcı olduklarını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104