Eczacıların can güvenliği yok

banner37

Ülkemizde nöbetçi eczanelerin gece saat 24.00’e kadar hizmet vermesi nedeniyle vatandaşlar mağduriyet yaşarken, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, bu konuda KIBRIS’a konuştu:

Eczacıların can güvenliği yok
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

“TEHDİT VE ŞİDDETE MARUZ KALIYORUZ”… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, ilaç takip sistemine alınmayan uyuşturucu içeren yeşil reçeteli ilaçların eczacılardan talep edildiğini, kırsal kesimde nöbetçi hekimlerin olmaması nedeniyle hastaların eczacılardan kendilerini tedavi etmelerini beklediğini, istekleri yerine getirilmeyen kişiler tarafından da eczacıların tehdit edilerek şiddete maruz kaldığını kaydetti. Öksüz, bazı nöbetçi eczanelerin kendilerini korumak için özel güvenlik şirketlerinden hizmet aldığını ifade ederek, eczacıların can güvenliği sağlanıncaya dek eczanelerin gece 24.00’ten sonra hizmet vermeyeceğini vurguladı

Ülkemizde nöbetçi eczanelerin gece saat 24.00’e kadar hizmet vermesi, bu saatten sonra olası bir acil reçete ihtiyacı çıkan vatandaşların mağdur olmasına neden oluyor.

Vatandaşların mağduriyetleri konusunda KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, eczacıların can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Öksüz, ilaç takip sistemine alınmayan uyuşturucu içeren yeşil reçeteli ilaçların eczacılardan talep edildiğini, kırsal kesimde nöbetçi hekimlerin olmaması nedeniyle hastaların eczacılardan kendilerini tedavi etmelerini beklediğini, istekleri yerine getirilmeyen kişiler tarafından da eczacıların tehdit edilerek şiddete maruz kaldığını kaydetti.

Öksüz, bazı nöbetçi eczanelerin kendilerini korumak için özel güvenlik şirketlerinden hizmet aldığını ifade ederek, eczacıların can güvenliği sağlanıncaya dek eczanelerin gece 24.00’ten sonra hizmet vermeyeceğini vurguladı.

“Eczacılar tehdit ediliyor, şiddete maruz kalıyor”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, eczacıların can güvenliğinin olmaması nedeniyle nöbetçi eczanelerin en geç gece saat 24.00’e kadar hizmet verdiğini belirterek, yeşil reçeteli, uyuşturucu içeren ilaçların ilaç takip sistemine alınmaması nedeniyle bu ilaçların eczacılardan talep edildiğini ve bu ilaçları vermeyen eczacıların şiddete ve tehdide maruz kaldığını kaydetti.

Polis Genel Müdürlüğü ve ilgili bakanlıklarla görüştüklerini ancak bu konuda herhangi bir olumlu adım atılmadığını dile getiren Öksüz, eczacıların saat 24.00’ten sonra çok hayati bir durum olması halinde hizmet verdiğini ifade etti.

Öksüz, hastanelerin acil servislerinde hayati durumlar için kullanılan eczane bölümlerinde ilk idame dozun  (başlangıç dozundan itibaren alınması gereken doz) bulunduğuna işaret ederek, “Burada asıl sorulması gereken soru, eczanelerin gece 24.00’ten sonra neden kapalı olduğu değil, kırsal kesimde neden 24 saat hizmet veren hekimlerin olmadığıdır” şeklinde konuştu.

banner134
Lefke, Mesarya ve bunun gibi kırsal kesimlerde 24 saat sağlık hizmeti veren hekimlerin bulunmadığına dikkat çeken Öksüz, doktor bulamayan vatandaşların ellerinde bebekleriyle veya başka bir durumda eczanelere gidip eczacılardan hizmet beklediğini anlattı.

Öksüz, hekimlerin vatandaşa sağlık hizmeti sunduğunu, eczacıların ise hekimlerin belirlediği ilaçları vatandaşa temin ettiğini hatırlatarak, nöbetçi hekimlerin bulunmaması nedeniyle eczacının vatandaşa sağlık hizmeti sunması durumunda ilaçların vatandaşta yan etki yapma riskinin de bulunduğunu anımsattı.

Nöbetçi eczanelerin talep edilen sağlık hizmetini sunmaması durumunda vatandaşlar tarafından tehdit edildiğini ve şiddet gördüğünü söyleyen Öksüz, şöyle devam etti:

“Eczanelerin gece 24.00’ten sonra da açık kalması için eczacıların can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Burada mağdur olan vatandaştır. Bunun için de adım atması gereken ilgili bakanlıklardır. Ayrıca şu an özel güvenlik şirketleri tarafından korunan nöbetçi eczacılar var. Bu nedenle her şeyden önce eczacının can güvenliği sağlanmalı”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75