banner6

Eczacıların yasası yine kadük oldu

banner37

Eczacıların yasası  yine kadük oldu
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

  Hükümet krizi birçok sektörün sorunlarını çözümsüz, atılan olumlu adımları da yarıda bıraktı.

   Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, eczacıların yıllardır Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Yasası’nın çıkmasını beklediğini ve her yeni kurulan hükümete bu yasanın gerekliliği ve içeriği ile ilgili bilgi verdiklerini ifade etti.

   Öksüz, “Son gelinen noktada yasa tasarısının genel kurula gitmesi için son bir toplantı kalmışken hükümet istifa etti yasa yine kadük oldu. Daha yeni Sağlık Bakanı Ali Pili ile yasayı konuşup tartışıp anlaşmaya varmıştık. Şimdi yeni kurulacak hükümetle süreci baştan yaşayacağız ve yasamız yine geçmeyecek” dedi.

   Öksüz, ülkedeki durumu hasta-ilaç bağlantısıyla örneklendirdi.

   KKTC’yi “hastaya”, hükümeti de “ilaca” benzeten Öksüz, “Hastanın iyi olması için ilaca ihtiyacı var, ama hükümet hastaya ilaç olması gerekirken, onu daha kötü duruma iterek, ömrünü kısaltıyor. Kimyasal yapısı sürekli bozulan ve bozulmaya devam eden, tarihi geçmiş bir ilaçla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

   “Eczacıları geçtim toplumun geneli A’dan Z’ye herkes nasıl geçineceği, yarını nasıl getireceği, elektrik faturasının kaç para geleceğini düşünüyor” diyen Öksüz, kendilerinin de herkes gibi aynı dertte olduklarının altını çizdi.

   Öksüz, eczacıların bir dezavantajının ise girdi maliyetleri yükseldikçe diğer sektörler gibi ürünün fiyatını artıramamak olduğunu kaydederek, ilaçta serbest piyasa olmadığını, fiyatın sadece Türkiye’de ilaç fiyatlarına artış olduğunda yapıldığını vurguladı.

   Öksüz, eczacıların yıllardır Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Yasası’nın çıkmasını beklediğini ve her yeni kurulan hükümete bu yasanın gerekliliği ve içeriği ile ilgili bilgi verdiklerini ifade ederek, “Son gelinen noktada yasa tasarısının genel kurula gitmesi için son bir toplantı kalmışken hükümet istifa etti yasa yine kadük oldu. Daha yeni Sağlık Bakanı Ali Pili ile yasayı konuşup tartışıp anlaşmaya varmıştık. Şimdi yeni kurulacak hükümetle süreci baştan yaşayacağız ve yasamız yine geçmeyecek” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110