banner6

Eczanelere yazılı satış belgesi verilmedi

banner37

Vatandaşların “kendi kendine antijen testi” yapması için eczanelerde kit satışı bugün başlayamıyor

Eczanelere yazılı satış belgesi verilmedi
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, bugün eczanelerde başlayacağı açıklanan test kiti satışının, taraflarına yazılı ve resmi bir belge verilmemesinden dolayı yapılmayacağını açıkladı.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, 24 Kasım 2021 tarihinden itibaren isteyenlerin eczanelerden antijen test kiti satın alıp “kendi kendine” test yapabileceğini açıklamıştı.

  Öksüz, anlaşmalı bazı eczanelerin antijen testi yaptığını ve yapmaya devam edeceğini ama test kiti satışının başlamayacağını ifade ederek, “kitleri satabilmemiz için bize bakanlıktan yazılı bir satış belgesi verilmesi gerekir” dedi.

Ecza depolarının antijen test kitlerini getirdiğine dikkat çeken Öksüz, fiyatın belli olmadığını ama satışının da satış izni olmadan gerçekleştirilemeyeceğini kaydetti.

Antijen testiyle ilgili karar:

 Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin konuyla ilgili kararı şöyleydi.

“Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan, 24 Kasım 2021 tarihinden itibaren isteyenler eczanelerden temin edecekleri antijen testi ile “kendi kendine” test yapabilecek.

Kendi kendine yapılan testlerle Adapass sitemine giriş yapılamayacak ve herhangi bir yerde kullanılamayacak.

Kendi kendine yapılan testin pozitif çıkması durumunda 0539 117 5223 no’lu telefon numarasına çift çizgi görülecek şekilde test kitinin(kasetinin) fotoğrafı, Whatsapp uygulaması üzerinden mesaj olarak atılacak”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110