banner6

Eczanelerin depoları boşaldı

banner37

Eczanelerin depoları boşaldı
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Umut Öksüz, piyasadaki ilaç eksikliğinin, en son Şubat 2022 dönemi başında yaşanan ‘Türkiye’deki firmaların piyasaya ilaç vermemesi’ kaynaklı olduğunu söyledi.

   Piyasada yine başlayan ilaç eksikliğinin de ülke eczacılarından değil, Türkiye’deki ilaç firmalarından kaynaklandığını açıklayan Öksüz, ilaç sayısı ve kalemlerinin, yaşadığı ham madde sıkıntısı nedeniyle ilaç üretimi yavaşlayan Türkiye’nin, KKTC’ye uyguladığı ‘ihracat yasağı’ nedeniyle meydana geldiğini kaydetti.

   KKTC’ye ilaçların Türkiye’den ‘azar azar’ geldiğini ve gelen miktarın da piyasayı tatmin etmediğini vurgulayan Öksüz, sıkıntının, ‘tamamen Türkiye’ kaynaklı olduğunu aktardı.

   Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, ülkeye ilaçların bugünden itibaren gelmeye başlayacağına yönelik açıklamalarını da yorumlayan Öksüz, Pilli’nin bahsettiği ilaçların, devlete ‘peyderpey’ gelen ilaçlar olduğunu belirtti.

   Kanser ilaçları başta olmak üzere kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların KKTC’ye gelmeye bugünden itibaren tekrar başlayacağını söyleyen Öksüz, özel eczanelerin ilaç tedarikinde yaşadığı sorunların ise sürdüğünü kaydetti; “Eczanelerin depoları boşaldı” ifadelerini kullandı.

   Türkiye’deki meslektaşlarının, ilaç fiyatlarında Haziran 2022 itibarıyla ‘bir zam daha’ yapılacağını dile getirdiklerini de kaydeden Öksüz, bu bağlamda KKTC’de de yeni bir zammın ‘çok muhtemeldir ki’ ufukta olduğunu fakat bu zammın tarihinin henüz netleşmediğini açıkladı.

   Öksüz, “Öyle görünüyor ki bir zam daha yolda gibi ama zammın ne zaman olacağını kestirmek mümkün değil. Özetle, bu konu şu anda tam bir soru işareti” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110