banner6

“Eflatun ve Sokrates’in ideal devletini oluşturmak istiyorum”

banner37

YDP Lefke Milletvekili Adayı Nejla Gazi, parlamentoya girmesi halinde ilk önerisinin ‘tüm vekillerin felsefe eğitimi alması’ yönünde olacağını söyledi

“Eflatun ve Sokrates’in ideal  devletini oluşturmak istiyorum”
banner151

Güren TİLKİ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Lefke Milletvekili Adayı Nejla Gazi, neden aday olduğu ve seçimi kazanması halinde ne gibi çalışmalar yapacağıyla ilgili bilgi verdi.

Gazi, 23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde parlamentoya girmesi halinde Yunan düşünür Platon (Eflatun) ile Sokrates’in düşüncelerini diyalog şeklinde kitaba aldığı “devlet” eserindeki gibi “ideal devleti” oluşturmak istediğini söyledi.
KIBRIS’a konuşan Gazi, politeknik eğitimi destekleyen bir düşünce yapısına sahip olduğunu belirterek, “Bir birey olarak kendimi faşist kapital sistemlerin uygulamış olduğu ‘tek yönlü’ gelişim içerisinde görmedim” dedi.
Gazi, ileride yönetici olacak kişilerin küçük yaşta aldıkları eğitimlerle erdemli ve bilge bir kişiliğe sahip olacakları  ‘mükemmel devleti’ yaratmak istediğini vurguladı.

İdealardan oluşan bir devlet modelini oluşturmanın tek yolunun toplum bilincini yüksek farkındalığa çıkarmakla sağlanabileceğini kaydeden Gazi, seçim sürecinin bu anlamda verimli kullanmaktan geçtiğini belirtti.

“İlk önerim; ‘tüm vekillerin felsefe eğitimi alması’ olacak”

Gazi, ülke ve ülkede yaşayan her canlının huzurunu, mutluluğunu ve refahını sağlayacak çözümler üretmek istediğini belirterek, “Günü kurtararak değil, en az 100 yıl sonrayı düşünerek gelecek nesiller için yaşanılası bir ülke bırakmak adına gerekli alanlarda eylemler, yasalar ve reformlar yapmayı amaçlıyorum” şeklinde konuştu.

Gazi, KKTC’nin statüsünün yükseltilerek tanıtılmasını ve kurumsal yapılarının dizayn edilerek çağdaş, hizmet odaklı yapıya kavuşturulmasını sağlamayı da amaçladığını kaydetti.

İnsanların yanı sıra tüm canlıların hak ve özgürlüklerini korumanın önemine dikkat çeken Gazi, KKTC’nin demokratik, laik ve modern haklar temeline dayanan bir ülke olması için çalışacağını söyledi.

Gazi, doğruyu, adaleti ve iç huzuru oluşturmanın ‘bir ülkenin vazgeçilmezi’ olduğunu belirterek, bunu sağlamak için çok çalışacağını dile getirdi.

Bugüne kadar edindiği tüm tecrübeleri Lefke bölgesi başta olmak üzere tüm ülkeyle, hatta tüm dünyayla paylaşmaya hazır olduğunu kaydeden Gazi, Meclis’teki ilk önerisinin ‘tüm vekillerin felsefe eğitimi alması’ yönünde olacağını ifade etti.
“Başkanlık sistemine geçmek istiyoruz”

YDP olarak Meclis’te yapmak istedikleri en önemli değişikliğin “başkanlık sitemine geçiş” olduğunun altını çizen Gazi, parlamenter sistemin artık tıkandığını söyledi.

Gazi, YDP’nin belirlediği başkanlık sisteminin Güney Kıbrıs’taki modele benzediğini belirterek, “Güney Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı hem devletin başıdır, hem de hükümetin başıdır. Yürütme gücü hükümet tarafından kullanılır. Yasama gücü hem hükümete, hem de parlamentoya verilir. Bağımsız bir yürütme, yasama ve yargı organlarına sahip bir başkanlık sistemi mevcuttur” dedi.

Çocukluğunu ve gençliğini Lefke’de geçiren Nejla Gazi, hayatının geri kalanını birçok bölgede yaşadı.

Çoklu meslek gruplarında çalışan Gazi, gazeteci, terapist, danışman, düşünür, metafizikçi, eğitmen ve aktivist olarak da çeşitli görevlerde bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Doğan
Ahmet Doğan - 10 ay Önce

Sevgili Nejla GAZİ

Tüm düşünce ve davranışların gördüğüm kadar Doğa ve İnsan odaklı. Tüm çalışmalarında samimiyetle yanında olacağımdan emin olabilirsin..

Sevgi ve saygı ile…

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110