banner6

Egemenlik olmazsa olmaz…

banner37

Cumhurbaşkanı Tatar, bir grup KIBRIS gazetesi köşe yazarı ile bir araya geldi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rum Lider Hristodulidis’le yapılan son görüşmelerde ne konuşulduğunu anlattı: Egemenlik olmazsa olmaz…

Egemenlik olmazsa olmaz…
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ ÖZEL

“EGEMEN EŞİTLİK KIRMIZI ÇİZGİMİZ”…

Kendisinin seçilmesiyle egemen eşitlik politikasının da resmiyet kazandığını, Türkiye’nin de ‘egemen eşitliğin kabulünü’ desteklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yeni seçilen Rum Lider Nikos Hristodulidis ile yaptığı görüşmede de “Bizim kırmızı çizgilerimiz vardır. Egemen eşitlik olmazsa zaten masaya oturmayacağımızı söyledim” dedi.

“TDT’YE KKTC OLARAK GÖZLEMCİ ÜYEYİZ”…

Cumhurbaşkanı Tatar, Tayyip Erdoğan’ın kendisini 16 Mart tarihinde Ankara’da yapılacak Türk Devleti Teşkilatı üyelerinin buluşmasına davet ettiğine vurgu yaparak, “KKTC Cumhurbaşkanı olarak ben de bu toplantıda olacağım. Türk dünyası liderleri ile görüşeceğiz. İlk kez böylesi bir toplantıda KKTC Cumhurbaşkanı olarak yer alacağım. Biliyorsunuz TDT’ye KKTC adı ile gözlemci üye olduk. Bu oldukça önemli bir gelişmedir” diye konuştu.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KIBRIS Medya Grubu Genel Koordinatörü ve Genel Yayın Yönetmeni Özer Kanlı ve KIBRIS gazetesi bir grup köşe yazarı ile bir araya geldi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

   Toplantıya, Akay Cemal, Hasan Hastürer, Osman Güvenir, Olgun Beyoğlu, Ahmet Tolgay, Sabahattin İsmail ve Aytuğ Türkkan katıldı.

   Kıbrıs sorununa ilişkin mesajlar veren Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olduğu günden bu yana yaklaşık iki buçuk yıldır egemen eşitlik ve iki devletlilik politikasının masaya konduğunu söyledi.

“Egemen eşitliğin kabulünü Türkiye destekliyor”

   Kendisinin seçilmesiyle egemen eşitlik politikasının da resmiyet kazandığını ve Kıbrıslı Türklerin onay verdiği bu politikayı Türkiye’nin de benimsediğini belirten Tatar, “Böylelikle artık iki devletlilik bir milli politika haline gelmiştir. Tayyip Bey de yine son görüşmemizde, Hristodulidis’e ifade ettiklerime yani egemen eşitliğimiz ile eşit uluslararası statümüz kabul edilmeden resmi görüşmelere başlamayacağız şeklindeki tutumumuza destek vermiştir” dedi.

“Egemen eşitlik kırmızı çizgimiz”

   Rumların Federasyon tezinin büyük bir oyun olduğunun altını çizen Ersin Tatar, yeni seçilen Rum Lider Nikos Hristodulidis ile görüşmesinden de bilgiler paylaştı.

   “Bizim kırmızı çizgilerimiz vardır. Egemen eşitlik olmazsa zaten masaya oturmayacağımızı söyledim. Federasyonun tarihçesini anlattım ve neden bunan sonra federal çözüm olmayacağını bir kez daha izah ettim. Madem ki iki kanat Devlet olacak ve onlar geniş yetkilerle donatılacak neden egemen eşitliğimizi kabul etmiyorlar? Bu soruyu yöneltiyorum ama yanıt alamıyorum. Onlara ayni coğrafyada yaşadığımızı ve işbirlikleri yapmamız gerektiğini ifade ettim” diyen Tatar, özellikle adadaki deprem riskine karşı birlikte hareket etmek için bir özel komite önerisi yaptığını açıkladı.

“Güney Kıbrıs’ın deprem riski yüksektir”

   İki toplumlu komitelerin çalışmasıyla Rumların KKTC makamlarını muhatap aldığını ve birlikte aynı masa etrafında çalışmalar yapıldığını ifade eden Tatar, “Bu masada karşı taraf KKTC makamlarını muhatap alıyor bu oldukça önemlidir” ifadelerine yer verdi.

   Deprem konusunu Rumların dikkatini çekme adına masaya götürdüğünü anlatan Tatar, “KKTC’de risk Güney Kıbrıs’tan daha düşüktür. Aktif fay hattı Limasol ve Baf açıklarından geçmektedir. Olası bir depremin oraya daha fazla zarar vereceğini söyleyip, birlikte çalışılması konusunda öneride bulundum” diye konuştu.

“TDT’ye KKTC olarak gözlemci üyeyiz”

   Cumhurbaşkanı Tatar, Tayyip Erdoğan’ın kendisini 16 Mart tarihinde Ankara’da yapılacak Türk Devleti Teşkilatı üyelerinin buluşmasına davet ettiğine vurgu yaparak, “KKTC Cumhurbaşkanı olarak ben de bu toplantıda olacağım. Türk dünyası liderleri ile görüşeceğiz. İlk kez böylesi bir toplantıda KKTC Cumhurbaşkanı olarak yer alacağım. Biliyorsunuz Türk Devletleri Topluluğu’na gözlemci üye olurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı ile gözlemci üye olduk. Bu oldukça önemli bir gelişmedir” dedi.

“KKTC depremde iyi bir sınav verdi”

   KKTC ile Türkiye ilişkilerine ilişkin de konuşan Tatar, yaşanan deprem felaketini iki halkı daha da bütünleştirdiğine vurgu yaptı.

   Depremin olduğu ilk anda uyandırdığını ve hemen Cumhurbaşkanlığı’na gittiğini anlatan Tatar, vakit geçirmeden Milli Eğitim Bakanı’nı, ardından da komutanları, Büyükelçi’yi ve ilgili birimleri koordine etme adına Cumhurbaşkanlığı’nda kriz masası etrafında bir araya getirdiği bilgisini paylaştı.

   “Depremde KKTC’nin önemini kavradık” diyen Tatar, “Sayın Büyükelçi’nin de yönlendirmeleriyle bir an önce ekiplerimizle Adıyaman’daki vatandaşlarımızın bulunduğu noktaya vardık ve çalışmaları başlattık. Keşke sonuç daha iyi olsaydı ama devletimiz bu konuda oldukça hızlı davranıp elinden geleni yaptı” dedi.

   Yaşanılan olayda KKTC’nin milli bir havayolu olmamasının sıkıntılarını gördüklerini de belirten Tatar, hemen Pegasus Kıbrıs Temsilcisi Zeki Ziya’yı arayıp uçak bulunması için temasa girdiğini ve bu çerçevedeki gelişmeleri paylaştı.

   “Ben ilk günden Sayın Erdoğan’a, Sayın Fuat Oktay’a ve bakanlara ulaştım ve devlet olarak olaya müdahale ettik” diyen Tatar, evlatlarımızı kaybetmemize neden olan İsias Otel sorumlularının yargılanması konusunda da hassasiyetle çalıştıklarını anlattı.

   Türkiye Adalet Bakanı’nın açıklamalarını anımsatan Tatar, “Sayın Büyükelçimizin yönlendirmeleriyle Dışişleri Bakanlığımız üzerinden adalet talep ettik. Bunu Türkiye Adalet Bakanı da geçen gün açıkladı. Bu konunun devlet olarak takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

   Sosyal medyada sorumsuzca yapılan eleştirilerden de oldukça rahatsız olduğunu ifade eden Tatar, “Biz insanımızın için uğraş verirken fotoğraflarımızın üzerine katiller yazıp paylaşanlar var” diyerek bu konudan duyduğu üzüntü ve öfkeyi de sözlerine ekledi.

   Kendisine hakaret eden kişileri şikayet ettiğini ve bunun da doğal olduğunu belirten Tatar, “İfade özgürlüğü başkadır, küfür etmek bambaşka” diyerek bu konudaki net tutumunu ortaya koydu.

“Paniğe gerek yok”

   Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulan kriz masasında “Kıbrıs’ta deprem olur mu, olursa bizi neler bekler?” sorularına uzmanlarla birlikte yanıt aradıklarını dile getiren Tatar, “Bu konuda panik devam etmemelidir. Bakın Güney Kıbrıs’ta daha büyük tehlike varken böylesi bir gündemleri yoktur. Masada konuyu bizzat ben gündeme getirdim ama Rum lider bu konuda oldukça rahattı. Gereksiz paniğe gerek yoktur. 6 Şubat’tan bu yana maliyemizin gelirlerinde gerileme olmuştur” diyerek uzmanların gösterdiği yol doğrultusunda adımlar atılmasının önemine değindi. 

   Cumhurbaşkanı Tatar, bu konuda hükümet ile birlikte çalıştıklarının da altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2023, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 1 ay Önce

YETER BE ARTIK TURKIYE TOPRAKLARIMIZDAN DERHAL CEKILSIN BE AVRUPAYA BAGLANALIM. BU IS TURKIYESIZ OLMALI.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104