banner6

“Eğer itiraz edersek, bu tüzük düşer”

banner37

Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara ‘şartlı tahliye hakkı’ yapılmasını öngören değişiklik tasarısı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak KTAMS Başkanı Bengihan, bu değişikliğin usule uygun bir şekilde yapılmadığını iddia etti

“Eğer itiraz edersek, bu tüzük düşer”
banner99

“MAHKÛMLAR İÇİN İTİRAZ ETMEYECEĞİZ”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılabilmesi için ‘değişiklik tasarısının’ önce Teknik Kurul’da görüşülmesi gerektiğini, ancak İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in Teknik Kurul’a haber vermeden değişiklik önerisini Bakanlar Kurulu’na gönderdiğini söyledi. “Burada açıkça usul hatası var. Eğer biz itiraz edersek, bu tüzük düşer” diyen Bengihan, Şartlı Tahliye’den yararlanmayı bekleyen mahkûmların gecikmemesi için bu karara itiraz etmeyeceklerini, ancak bu usulsüz davranıştan rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Ahmet KARAGÖZLÜ


Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara ‘şartlı tahliye hakkı’ yapılmasını öngören değişiklik tasarısı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Buna göre hükümlüler, mahkeme tarafından verilen hapislik cezasının 3’te 1’ini tamamladıktan sonra Şartlı Tahliye Kurulu’na başvuru hakkı kazanacak.


Ancak KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, bu değişikliğin ‘usule uygun bir şekilde’ yapılmadığını savunarak, “Eğer itiraz edersek, bu tüzük düşer” dedi.


Bengihan, bu karara Şartlı Tahliye’den yararlanmayı bekleyen mahkûmların gecikmemesi için itiraz etmeyeceklerini söyledi.

Değişiklik kararı Resmi Gazete’de yayımlandı


Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, hapislik cezasının 3’te 1’ini tamamlayan mahkûmlar Şartlı Tahliye Kurulu’nda başvuru hakkı kazanacak. Değişiklik öncesinde hükümlülerin Şartlı Tahliye’ye başvuru hakkı kazanabilmesi için cezalarının yarısını tamamlaması gerekiyordu.

Ayrıca Şartlı Tahliye (Değişiklik) Tüzüğü’ne göre, Şartlı Tahliye Kurulu toplantıları cezaevi dışında, Kurul Başkanı’nın uygun gördüğü yerde yapılabilecek. Salgın hastalık riskinin önlenebilmesi için başvuranların veya toplantıya katılması istenen diğer kişilerin toplantıya katılımları telekonferans veya başkanın uygun göreceği başka usulle yapılabilecek ve kurulun kendi içinde yapacağı ön değerlendirmede başvurusunun olumlu neticeleneceği düşünülenlerin toplantıya katılımından sarfınazar edilebilecek.

Bengihan: Mahkûmlar için itiraz etmeyeceğiz


KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde yapılan değişiklikte ‘usul hatası’ olduğunu belirterek, “Eğer biz itiraz edersek, bu tüzük düşer” dedi.


Bengihan, söz konusu değişikliğe Şartlı Tahliye’den yararlanmayı bekleyen mahkûmların gecikmemesi için itiraz etmeyeceklerini, ancak usulsüz davranıştan rahatsızlık duyduklarını söyledi.


Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılabilmesi için Teknik Kurul’un toplanması gerektiğini ve bunun yasada açıkça ifade edildiğini kaydeden Bengihan, şöyle devam etti:


“Mevzuatımız, tüzükte yapılacak değişikliklerde Teknik Kurul’un toplanmasını emreder. Bu hukuk devletinin koşuludur. Ancak İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Teknik Kurul yapılmadan Bakanlar Kurulu’na değişiklik önerisi verdi. Bu öneriyle birlikte de tüzükte değişiklik yaptılar. Burada açıkça usul hatası var. KTAMS olarak bu rahatsızlığımızı Personel Dairesi’ne de bildirdik. Hükümetler gelip geçicidir. Ancak demokratik hukuk devletleri yasalarla yönetilir. Yani İçişleri Bakanı Kutlu Evren, canının istediği bir konuyu Bakanlar Kurulu’na götürebilir diye bir şey olamaz. Kaldı ki bizi Teknik Kurul’a çağırsalar, 10 dakikada da önerilerimizi alsalardı, mevzuat tekniği açısından hiçbir sıkıntı olmayacaktı. Biz bu konuda yapılan değişikliği olumlu bulmakla birlikte işlemin eksik yapıldığını söylemek istiyoruz.”

banner134

“Hak sahiplerini belirlemek için dosyalar incelenecek”


Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde yapılan değişiklikte kimlerin ‘hak sahibi’ olduğunun henüz belli olmadığını belirten Bengihan, hangi mahkûmun cezasının 3’te 1’ini tamamladığıyla ilgili dosyaların incelenmesi gerektiğini söyledi.


Şartlı Tahliye’ye başvurmak isteyen mahkûmların belli başlı kriterlere uygun olması gerektiğini kaydeden Bengihan, “Her ne sebeple olsun 3 ayın altında ceza alanlar, para cezası alanlar, taammüden adam öldürme suçu ile tecavüz, ırza geçme gibi suçlardan yatan mahkûmlar Şartlı Tahliye’ye başvuru yapamaz” dedi.


Cezaevinde 3 ayını tamamlayan ve 1/2 kapsamında olan diğer mahkûmlarla ilgili ise kaç kişinin 1/3 oranında olduğuna bakılacağını söyleyen Bengihan, kaç mahkûmun hak sahibi olduğunun bu şekilde ortaya çıkacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 11:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104