banner6

'Eğitim Bakanı hayal dünyasında yaşıyor'

banner37

Girne’de kayıt yaptırmalarına rağmen bir ayı aşkın bir süredir ‘yeterli okul ve sınıf olmaması’ nedeniyle 83 çocuğun halen okula gidememesini KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil sert bir dille eleştirdi.

'Eğitim Bakanı hayal dünyasında yaşıyor'
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, kayıt yaptırmalarına rağmen ‘yeterli okul ve sınıf olmaması’ nedeniyle Girne’de 83 çocuğun bir ayı aşkın bir süredir okula gidememesini sert bir dille eleştirdi.

Şener Elcil, Eğitim Bakanı Özdemir Berova’yı ‘hayal dünyasında yaşamakla’ itham ederken, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, mağdur olan 83 çocuğun gelecek haftadan itibaren okula gideceklerini açıkladı.

Eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu, dili, dini, inancı, rengi ve milliyeti ne olursa olsun herkese eşit şekilde devlet tarafından karşılanması gerektiğini kaydetti.

1974 yılından sonra ülkede devlet tarafından bir ilkokul bir tane de ortaokul yapıldığını söyledi.

“Bakan hayal aleminde yaşıyor”

Girne bölgesinde yeterli sayıda okul olmaması nedeniyle öğrencilerin büyük sıkıntı yaşadıklarını anlatan Elcil, normal sınıflarda 25-30 öğrencinin eğitim alması gerekirken ne yazık ki, bugün sınıflarda ortalama 35-42 öğrencinin “balık istifi” usulüyle eğitim almaya çalıştığını söyledi.

Ülkede eğitim sistemin hantal bir yapıya büründüğünün altını çizen Elcil, “Eğitim Bakanı çıkıp doğruları söylemiyor. Bakan hayal âleminde yaşıyor. Gerçekleri görmekten kaçıyor. Girne’ye yeni iki okul yapılması gerekir.

Daha önce kapatılan Beylerbeyi İlkokulu ile Zeytinlik İlkokulu’nun tekrar açılması gerekir. Buraya yatırım yapılıp eğitime kazandırılırsa, merkezdeki yoğunlukta buralara aktarılıp sorun çözülür” dedi.

Elcil son olarak bu sıkıntıları 2008’den beridir gündeme getirdiklerini vurgulayarak, hükümetin bu konuyu görmezden gelerek ‘arazi yok’ deyip başında savdığını öne sürdü.

Ataöv: Sorun haftaya bitiyor

Girne’deki okul ve sınıf eksikliğiyle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, iki okulda devam eden inşaat çalışmasının tamamlandığını ve önümüzdeki haftadan itibaren çocukların bu iki okula yerleştirileceğini söyledi.

Ataöv, okul sorunundan dolayı mağdur olan 83 çocuğun önümüzdeki hafta inşaat çalışmaları bitecek olan Karaoğlanoğlu İlkokulu ve Maarif Anaokulu’na yerleştirileceğini kaydetti.

Çocukların eğitimde sorun yaşamayacaklarını belirten Ataöv, okullardaki öğretmen eksikliğinin de giderileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 10:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104