banner6

Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülüyor

banner37

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 656 milyon 968 bin 300 TL olarak öngörülen Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesini görüşüyor.

Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülüyor
banner99

Verilen aradan sonra, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar başkanlığında saat 14.15’te başlayan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin toplantısına Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile bakanlık bürokratları da katıldı.

Tatar, bütçe rakamına göre Milli Eğitim Bakanlığının en büyük bakanlıklardan olduğuna işaret ederek, “eğitime ayrılan bütçenin en büyük kalem” olduğunu kaydetti. Bakanlığın da bu bütçeyi sorumluluk içerisinde kullandığını, DAÜ konusunda iyileştirmeler olduğunu, LAÜ’nün bütçesinde artış sağlandığını ifade eden Tatar, bunların da öğrenci sayısı ve kalitede, nitelikte artış anlamına geldiğine inanç belirtti.

Eğitimde niteliğin önemine vurgu yapan Tatar, ülkeye gelenlerin eğer öğrenciyse bu olanaktan yararlanması gerektiğini, eğer başka işler için geliyorsa da gerekli denetimlerin yapılmasını, özellikle siyahi öğrencilere gerekli denetimlerin yapılmasını istedi.

"Gerekiyorsa ayrı birim kurulsun"

Bu konuda gerekiyorsa ayrı birim kurulmasını öneren Tatar, eğitim sektörünün genel ekonomik dağılım içerisinde de büyük bir yer tuttuğuna dikkat çekti. Özel üniversitelerdeki bütçeye de işaret eden Tatar, buradaki bütçelerin devlet okulları bütçesine katıldığı zaman eğitime 1 milyar TL’den fazla bütçe ayrıldığının görüleceğini anlattı.

İlahiyat kolejine de önem verilmesi, gerekli çalışmaların, düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret eden Tatar, ayrıca burslar, YÖDAK gibi konularda yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verilmesini talep etti.

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, ilk olarak üniversite sektörüne değinerek, üniversitelerde kayıt yaptırıp eğitimine devam etmeyen birçok kişi bulunduğunu belirtti ve denetimin şart olduğunu kaydetti.

Hamzaoğulları, İskele İlçesinde üniversite bulunmamasını anlayamadığını belirterek, Çukurova Üniversitesi’nin bölgeye yatırım yapacağını söylediğini, üniversiteye 400 dönüm arazi verildiğini ancak yatırımın yapılmaktan vazgeçildiğini duyduğunu kaydetti ve eğer bu böyleyse verilen arazinin geri alınmasını istedi.

"DAÜ ile ilgili iyileştirmeler ne aşamada?"

DAÜ ile ilgili sorular soran ve geçen yıl bütçede yapılacağı söylenen iyileştirmelerin ne aşamada olduğunu merak ettiğini söyleyen Hamzaoğulları, taşımacılık konusuna da değinerek, Eğitim Bakanlığının taşımacılıkla ilgili görevini Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına devretmesi gerektiğine değindi.

Hamzaoğulları, eğitimdeki taşımacılık ödemelerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da geciktiğini, ancak o insanların mağduriyetlerini nasıl giderdiğinin sorulmadığını, bu yönde iyileştirme veya düzenleme de yapılmadığını belirtti.

Üniversitelerin bankacılık, taşımacılık, hayvancılık veya petrol satışı işinde ne aradığını soran Hamzaoğulları, AÖA’nın da kapatılmaması gerekliliğine vurgu yaptı.

Hamzaoğulları, İskele İlçesindeki okullarla ilgili yapılan uygulamalara değinerek, burada yapılan uygulamalarla ve okulların birleştirilmemesiyle eğitime zarar verildiğini savundu ve öğretmen eksikliklerini eleştirdi.

İskele ilçesindeki ilkokul ve orta eğitimdeki öğrenci ve öğretmen sayılarını rakamlar üzerinden değerlendiren ve özellikle bazı liselerin ortak bir çatı altında toplanmasının gerekliliğine değinen Hamzaoğulları, ilkokullarda da düzenlemeye gidilmesi halinde kolejlere girişte başarının artacağına inanç belirtti.

İskele bölgesinde eğitim alanında, “hayal dünyasında değil gerçekten” işler yapılması gerektiğine işaret eden Hamzaoğulları, Karpaz Meslek Lisesinin de Bafra Turizm Bölgesi dikkate alınarak turizme yönelik geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

"Önemli ve hassas bir sektör"

CTP Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür de, eğitimin, ülkedeki yeni nesilleri, toplumun gelecek yapısını şekillendiren çok önemli ve hassas bir sektör olduğuna işaret ederek, eğitime büyük önem verilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Eğitim Bakanlığı bütçesinin çok büyük bir bütçe olduğunu ifade eden Özgür, bütçeyi değerlendirdi ve eğitim gibi toplumun geleceğini şekillendiren bir alanda ilköğretime ayrılan bütçenin yüzde 94’ünün personel giderine ayrılmasının doğru olmadığını söyledi.

Bu yöndeki politikanın doğru olmadığını ve burada bir sıkıntı bulunduğuna işaret eden Özgür, bu mali yapıyla yeni nesilleri; düşünen, gelişen, girişken dünyanın her yerinde meslek sahibi olabilecek bir yapıya ulaştırmanın zor olduğunu anlattı.

Eğitim bütçesine bakıldığında bütçenin fazlasının personel gideri olduğunu, bu yüzden okullarda temizlik dahil “bağış” yoluyla ihtiyaçların giderilmeye çalışıldığını ifade eden Özgür, bu yönden bakıldığında bakanlığın toplum nazarında algısının yanlış anlaşılacağına işaret etti.

Özgür, taşımacılık alanına da değinerek, taşımacılıkla ilgili kendi dönemlerinde uygulamaya koymaya çalıştıkları projenin ne durumda olduğunu sordu.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 16:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104