banner6

“Eğitim, rastgelelikten uzak, ciddi planlama ve programlama gerektirir”

banner37

“Eğitim, rastgelelikten uzak, ciddi  planlama ve programlama gerektirir”
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Eğitim Bilimci ve Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği (KEAB) Başkanı Salih Sarpten, Kıbrıs Türk eğitim sisteminin birçok açıdan eleştiri aldığını belirterek,eğitim sisteminin her geçen gün daha da derinleşen bir dizi karmaşık sorunla karşı karşıya kaldığını kaydetti.

   Sarpten, bu sorunların temelinde; plansız uygulamalar, uyumsuz ve etkisiz çalışan siyasi kadrolaşmanın yarattığı bürokratik aksamalar, ekonomik kaynakları verimli kullanamama, çağdaş eğitim ve yönetim kuramlarını sisteme entegre edememe, eğitim bilimi ilkeleri yerine, siyasi kaygılarla karar alma ve vizyonsuzluğun yattığını vurguladı.

   Eğitimin rastgelelikten uzak, ciddi planlama ve programlamayı gerektiren bir iş olduğunu dile getiren Sarpten, eğitimin belirlenmiş hedeflere ulaşmak gerekliliğinin bulunduğunu çünkü bir ülkenin kalkınmasının o ülke halkının kişisel ve toplumsal gelişmesine bağlı olduğunu ifade etti.

   Sarpten, hükümetin olmamasının, “istikrar” şiarı ile iktidara gelip sadece 2 ay yaşamasının  eğitimdeki en büyük sorun olan plansızlığın daha daderinleşmesine neden olduğuna işaret ederek, hükümetin düşmesinin temel nedeninin bir parti içi çekişmeden kaynaklanıyor olmasının da topluma, gençlere ve çocuklara verilen mesaj açısından da son derece manidar olduğunun altını çizdi.

   Hükümetin düşmesinin eğitimin hedeflerine ulaşmasına, planlı ve programlı bir şekilde sürdürülmesine, siyasi istismardan uzak eğitim bilimi ilkelerine göre yönetilmesine de ciddi darbe vurduğuna dikkat çeken Sarpten, “Çünkü parti içi çekişme, tüm bürokraside olduğu gibi Eğitim Bakanlığı bürokrasisinde de eğitim bilimi ilkeleri yerine siyasi kaygılarla karar almayı öne çıkarmaktadır” şeklinde konuştu.

   Sarpten, bugün eğitimde yaşanan en küçük zaman kaybının ciddi bir toplumsal sorun olarak görülmekte olduğunu söyleyerek, bu durumun en açık örneğinin pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiği son iki eğitim yılında görüldüğünü bildirdi.

   Çocukların eğitimden uzak kaldığı bu iki yılda davranışlarında ciddi olumsuz unsurların ortaya çıktığının rahatlıkla gözlemlenebildiğini belirten Sarpten,“Bugün kendini ifade edemeyen, dinlemeyi, konuşmayı, olaylara mantıksal tepki vermeyi bilemeyen, düşünmek, üretmek, fikir geliştirmenin keyfini almayan, sorulan en basit sorulara mantıklı yanıt veremeyen, öğretmeninin sunduğu yönergeleri takip edemeyen, kendi yaş grubuna uygun en temel konuları bile anlamakta zorlanan, arkadaşlarına, ailesine ve öğretmenlerine sevgi ile yaklaşamayan, mutsuz ve bir o kadar da tatminsiz çocuklarımız var. Eğitimde yaşanacak zaman kaybı bu olumsuz davranışların daha da artaması ve büyümesi demek olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110