Eğitim sistemi dökülüyor

banner37

Sorunlarla başlayan 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı sorunlarla devam ediyor. Okulların açılmasının üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen hâlâ birçok okulda öğretmen, sekreter ve hademe eksikliği var

banner87
Eğitim sistemi dökülüyor
banner90
banner99

SORUNLAR HER YIL KATLANARAK ARTIYOR… Birçok okulda eğitim öğretmen, sekreter ve hademe eksiklikleri ile devam ederken, tehlike saçan okul binaları ve ülke nüfusundaki plansızlık nedeniyle de tıklım tıklım dolu sınıflar mevcut sorunların üzerine tuz biber oldu. Eğitimde örgütlü sendikalar bu sorunların çözümü için bir adım atılmaması durumunda her yıl çığ gibi büyüyeceği görüşünde…

KTÖS BİR HAFTA SÜRE TANIDI… KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ilkokullardaki öğretmen eksikliklerinin hâlâ devam ettiğini söyledi ve bu konuda Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ile bir görüşme yaptıklarını belirtti. Bu doğrultuda müsteşarın kendilerine eksikliklerin önümüzdeki hafta içerisinde giderileceğinin sözünü verdiğinden söz eden Elcil, bu nedenle önümüzdeki haftaya kadar bekleme kararı aldıklarını söyledi.

HER OKULDA EKSİK… KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, orta eğitimdeki öğretmen eksikliklerinin devam ettiğini ve hemen hemen her okulda da öğretmen eksikliği olduğunu söyledi. Eylem sendika olarak tek tek okulları ziyaret ederek, kamuoyu açıklaması kararı aldıklarını belirtti ve yarın da Erenköy Lisesi’nde açıklama yapacaklarını ifade etti. Selma Eylem ayrıca orta öğretimde sınav haftasının da 17 Kasım’da başlayacağını hatırlattı.

Ceren ÖZBİL


Kamusal eğitimde okulların açılmasının üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçti, ancak sorunlar hâlâ çözülmedi. Birçok okulda eğitim öğretmen, sekreter ve hademe eksiklikleri ile devam ederken, tehlike saçan okul binaları ve ülke nüfusundaki plansızlık nedeniylede tıklım tıklım dolu sınıflar sorunları daha da aşılmaz bir boyuta taşıyor.


Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’ndan alınan bilgiye göre ilköğretimde 41 okulda öğretmen eksiği bulunurken, Kıbrıs Türk Orta eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan alınan bilgiye göre de; orta eğitimdeki tüm okullarda öğretmen eksiği var.


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, KIBRIS Gazetesi’ne konuştu ve sorunları anlattı.


Elcil, ilköğretimdeki öğretmen eksikliklerinin giderilmesi için Eğitim Bakanlığı’na bir hafta süre tanıdıklarını ve eksiklerin bu bir hafta içerisinde giderilmemesi durumunda gerekli adımları atacaklarını açıkladı.


KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ise hemen hemen her okulda öğretmen eksiği olduğunu açıkladı ve orta eğitimde sınav haftasının ise 17 Kasım’da başlayacağını hatırlattı.


Eylem, öğrencilerin eğitim almadıkları alanlardan nasıl sınava gireceklerini sordu ve bunun öğrenciler arasında fırsat eşitsizliği yarattığını anlattı.
 

Elcil: Önümüzdeki haftaya kadar bekleyeceğiz


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ilkokullardaki öğretmen eksikliklerinin hâlâ devam ettiğini söyledi ve bu konuda Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ile bir görüşme yaptıklarını belirtti.


Bu doğrultuda müsteşarın kendilerine eksikliklerin önümüzdeki hafta içerisinde giderileceğinin sözünü verdiğinden söz eden Elcil, bu nedenle önümüzdeki haftaya kadar bekleme kararı aldıklarını söyledi.


Elcil, öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmaması içinse öğretmenlerin fedakarlık göstererek derslere girdiğini ifade etti ve “öğrenciler açısından bir sorun yok. Öğretmenler daha yoğun bir şekilde çalışıyor” dedi.

“Nüfustan kaynaklı sorunlara çözüm bulunmalı”


Elcil, okullarda eğitim gören öğürencilerin yüzde 56’sının Türkiye vatandaşı, yüzde 5’nin ise diğer ülke vatandaşları olduğunu söyleyerek sadece yüzde 49’unun KKTC vatandaşı olduğunu belirtti. Şener Elcil, şu şekilde konuştu:


“Eğer nüfus kontrol altına alınmazsa eğitimdeki sınıf ve okul eksiklikleri artarak devam edecek. Bu sorunlar sadece sağlıkta değil eğitimde de yaşanıyor. Çalışma izni ile gelenlerin ailelerini getirmesine engel olunması gerekir. Zaten bu insanların büyük bir oranı asgari ücret aldığı için bu kişilerden vergi de alınamıyor. Böylece eğitim ve sağlık alanında açıklar ortaya çıkıyor. İşverenler bu insanları ucuz iş gücü olarak görüyor.”

Eylem: Tüm okullarda eksiklik var


KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, orta eğitimdeki öğretmen eksikliklerinin devam ettiğini ve hemen hemen her okulda da öğretmen eksikliği olduğunu söyledi.


Eylem, bu nedenle Erenköy Lisesi’nde yarın uyarı grevi yapacaklarını belirtti ve şu şekilde konuştu:


“Erenköy Lisesi’nde 10 öğretmen eksiği var ve 115 saat boş geçiyor. Geçen hafta atamalar yapıldı ve iki tane matematik ve İngilizce öğretmeni gönderiliyor. Ancak bunun dışındakiler hâlâ tamamlanmadı. Bu nedenle bir uyarı grevi yapacağız ve süreci takip edeceğiz. Sadece bu okulda değil, diğer okullarda da eksiklikler var. Yönetim kurulumuz kadro ve alt yapı eksiklikleriyle ilgili her okulda basın açıklaması yapıp sorunları kamuoyu ile paylaşma kararı aldı. Cuma günü Girne 19 Mayıs Lisesi’nde açıklama yaptık. Oradaki çocukların can güvenliğini tehlikeye atan ek derslikleri gündeme taşındık. Zaten açıklamamızı da bu ek derslik önünde yaptık.”  

“Nüfus karşısında eğitim sistemi yetersiz kalıyor”


Eylem, artan nüfus karşısında Eğitim Bakanlığı’nın yetersiz kaldığını söyledi ve bu konuda bir planlama ortaya konulamadığını ifade etti.


Mevcut sorunlar için çözümler üretilmesi gerektiğini belirten Eylem, bunun başında da okul yapımının geldiğini kaydetti. Eylem şu şekilde konuştu:


“Okul yapımı için bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor ancak bu konuda herhangi bir adım atılmadı. Öğretmen eksiklikleri yanında sekreter, hademe gibi kadrolarda da eksik var. Bunlar dışında eğitim programları içinde de bir takım sıkıntılar var. Türkiye’den kitaplarda sıkıntılar var. Eğitim Yasası’nın 22’nci maddesine göre sistemimiz Türkiye ile paralel götürülüyor. Kitap İnceleme Komiteleri oluşturduk. Bunları inceleyeceğiz ve kamuoyu ile paylaşacağız.”

“Sınavların başlamasına 3 hafta kaldı”


Eylem, orta eğitimdeki öğretmen dağılımının branşlara göre olduğu için eksiklerle ilgili net bir sayı vermenin mümkün olmadığını söyledi ve eksiklerle ilgili son rakamın 25 civarında olduğunu ifade etti. Selma Eylem şu şekilde konuştu:


“Son 10 öğretmen ataması yapıldı. Bu eksikler temmuz, ağustos ve eylül ayında emekliye ayrılan öğretmenlerden kaynaklanıyordu. Bunun çok önceden yapılması gerekirdi. Bu iş bilmezlik ya da kamusal eğitime gereken önemin verilmediği anlamına geliyor. Özelleştirmeye teşvik olarak yorumlanabilir. Şuan için genel grev söz konusu değil. Okul bazındaki eksiklikleri kamuoyu ile paylaşacağız. Daha çok uzak olan okullarda daha çok eksiklik var. Bu da fırsat eşitsizliği yaratıyor. Öğrencilerin eğitim hakkı elinden alınmış oluyor. Okul açılalı bir ay geçti, hiç fen, matematik dersi görmeyen öğrenciler var. Eğitim Bakanlığı var ise eğer bunlar derdi olmalı. Sınavlar 17 Kasım’da başlayacak. Bu öğrenciler nasıl sınava girecek?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108