banner6

Eğitimde kaos!

banner37

KTOEÖS, 13 Ocak itibarıyla başlayacak sınavların sağlıklı bir ortamda gerçekleşebilmesi gerekçesiyle 4 günlüğüne derslerin online yapılması kararı aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ise sendikanın böyle bir karar alma yetkisi olmadığını açıkladı

Eğitimde kaos!
banner150 banner150 banner151 banner152

“4 GÜN ONLİNE EĞİTİM”… KTOEÖS Başkan Ozan Elmalı, 13 Ocak itibarıyla başlayacak sınavların sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi için yüz yüze eğitime 4 günlüğüne “ara” kararı aldıklarını ve eğitimin 4 gün online olarak devam edeceğini açıkladı. Bu şekilde devam etmesi durumunda 2 binin üzerinde öğrencinin sınavlara giremeyeceğinden söz eden Elmalı, “Hafta sonu ile birlikte üzerinden 6 gün geçmiş olacak. Dünden başlayarak önümüzdeki hafta pazartesi, salı ve çarşamba günlerini kapsayacak şekilde 4 gün online eğitim yapılacak” dedi.

“SENDİKANIN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK”… Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu ise sendikanın yüz yüze eğitimden online eğitime geçilmesi gibi bir karar alma yetkisi olmadığını söyledi ve bu konuda gerekli yasal işlemin yapılacağını kaydetti. Olgun Amcaoğlu, “Gerekli önlemler alındı. Önceki gün 800-900 kişiye test yapıldı, dün bin 200 kişiye test yapıldı. Sağlıkçılar okullara gidip test yapıyor. Sendika siyaset yapıyor. Aileler de öğretmenler de okulların kapatılmasını istemiyor” diye konuştu.

817 ÖĞRENCİ, 72 ÖĞRETMEN VE 8 PERSONEL POZİTİF… Bu arada KKTC’deki ilk ve orta dereceli okullarda dün itibarıyla 817 öğrencinin, 72 öğretmenin ve 8 okul personelinin Covid-19 pozitif; 2 bin 729 öğrenci, 219 öğretmen ve 40 personelin de temaslı olduğu; salgın nedeniyle 85 sınıfın ve 1 okulun kapatıldığı açıklandı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Üst Komitesi de eğitimin yüz yüze devam etmesi kararını aldı. Komite kararı da “Sağlık Bakanlığı Üst Komitesi toplumun epidemiyolojik durumunu günlük olarak takip etmektedir. Okullarımızda maske, hijyen ve havalandırma kurallarına uyulması elzemdir. Bu verilerle okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir” şeklinde…

Ceren ÖZBİL


Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), 13 Ocak’ta başlayacak sınavların sağlıklı bir ortamda gerçekleşebilmesi gerekçesiyle 4 günlüğüne derslerin online yapılması kararı aldı ve dün itibarıyla da bu karar uygulanmaya başlandı.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTOEÖS Başkan Ozan Elmalı, 13 Ocak itibarıyla başlayacak sınavların sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi için yüz yüze eğitime 4 günlüğe “ara” kararı aldıklarını açıkladı.


Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu ise sendikanın yüz yüze eğitimden, online eğitime geçilmesi gibi bir karar alma yetkisi olmadığını söyledi ve bu konuda gerekli yasal işlemin yapılacağını kaydetti.

Elmalı: 44 sınıf kapalı, 500’ün üstünde öğrenci pozitif, bin 300 öğrenci temaslı


KTOEÖS Başkan Ozan Elmalı, bilindiği gibi ortaokul ve liselerin 13 Ocak itibarıyla sınavlarının başlayacağını belirtti ve şu şekilde konuştu:


“Devlet okullarda 22 bin civarı öğrenci eğitim alıyor. Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı okullarda 554 öğrenci, 32 öğretmen ve 4 personel pozitifken; 1384 öğrenci, 109 öğretmen ve 14 personel temaslı… Bu okullarda 26 sınıf kapatıldı. Mesleki Teknik Öğretim Dairesi verilerine göre ise 111 öğrenci, 10 öğretmen ve 1 personel Covid-19 pozitif. 573 öğrencinin ve 219 öğretmenin temaslı olduğu mesleki teknik okullarda 18 sınıf kapalı… Artış çok hızlı gerçekleşiyor. Bu çocukların evde kalması izole olması gerekiyor. Okullardaki öğrencilerin 8’de biri karantinadadır.” 

“4 günlüğüne online eğitime geçtik”


Ozan Elmalı, yılın başında bu konuyu Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini belirtti ve bu görüşmede de bakana vaka sayısının giderek arttığını ve sınavların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için de yüz yüze eğitime ara verilmesini istediklerini anlattıklarını söyledi.


Bir önlem alınmaması durumunda 2 binin üzerinde öğrencinin sınavlara giremeyeceğinden söz eden Elmalı, şu şekilde konuştu:


“Eğitim Bakanı bize Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçeceğini ve bize dönüş yapacağını söyledi. Ancak bize dönüş olmadı. Yine durumu bakanlıkla paylaştık ancak yine cevap almadık. Herkesin bildiği gibi toplumda da vaka sayıları katlanarak artıyor. Bu şekilde sınavlar sağlıklı bir şekilde yapılamazdı. Bu nedenle de 4 gün hafta sonu ile birlikte de 6 gün ara yapma kararı aldık. Dünden başlayarak önümüzdeki hafta pazartesi, salı ve çarşamba günlerini kapsayacak şekilde online eğitim yapılacaktır. Bu da sınavların daha sağlıklı yapılmasını sağlayacaktır. Bir kısım öğrenci temaslı durumundan kurtulacak, bir kısım öğrenci yeniden temaslı duruma dönüşmeyecek ve bir kısım öğrenci de pozitiften negatife dönecek. Bu şekilde sınavlar daha sağlıklı bir şekilde yapılabilecek.”

“Nedeni değerlendirilmeli”


Ülkede vakaların bu denli artışının da ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Elmalı, “yapılmayan denetimler, taşımacılıkta çocukların taşınma şekli, yeni yıl döneminde yaşananlar, yapılan açılışlar hepsi toplandığı zaman sonuç bu oldu” dedi.

Amcaoğlu: Sendikanın böyle bir karar alma yetkisi yok


Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu, sendikaların online eğitime geçme kararı alma hakkı olmadığını söyledi ve bu konuda da yasa ne emrediyorsa onun yapılacağını ifade etti.


Şu anda ülkede hiçbir yerin kapatılmadığını kaydeden Amcaoğlu, en son kapatılması gereken yerlerin de okullar olması gerektiğinin ilgili kesimler tarafından defalarca dile getirildiğini hatırlattı.


Amcaoğlu, bu konuda Sağlık Bakanlığı ile de her gün defalarca görüşme yaptıklarını kaydetti ve Sağlık Bakanlığı’ndan aldıkları görüşünde okulların kapatılmaması yönünde olduğunu belirtti.


Olgun Amcaoğlu, “Gerekli önlemler alındı. Önceki gün 800-900 kişiye test yapıldı, dün bin 200 kişiye test yapıldı. Sağlıkçılar okullara gidip test yapıyor. Sendika siyaset yapıyor. Aileler de öğretmenler de okulların kapatılmasını istemiyor” dedi.

Sağlık Üst Komitesi’nin konuyla ilgili kararı


“Sağlık Bakanlığı Üst Komitesi toplumun epidemiyolojik durumunu günlük olarak takip etmektedir. Okullarımızda maske, hijyen ve havalandırma kurallarına uyulması elzemdir. Bu verilerle okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir.”

817 öğrenci, 72 öğretmen ve 8 personel Covid-19 pozitif


Bu arada KKTC’deki ilk ve orta dereceli okullarda dün itibarıyla 817 öğrencinin, 72 öğretmenin ve 8 okul personelinin Covid-19 pozitif; 2 bin 729 öğrenci, 219 öğretmen ve 40 personelin de temaslı olduğu; salgın nedeniyle 85 sınıfın ve 1 okulun kapatıldığı açıklandı.


Açıklamaya göre, İlköğretim Dairesi’ne bağlı okullarda 152 öğrenci, 30 öğretmen ve 3 personel Covid-19 pozitif; 772 öğrenci, 73 öğrenci ve 26 personel ise temaslı durumunda. İlköğretimde kapanan sınıf sayısı 41.


Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı okullarda 554 öğrenci, 32 öğretmen ve 4 personel pozitifken; 1384 öğrenci, 109 öğretmen ve 14 personel temaslı. Bu okullarda 26 sınıf kapatıldı.


Mesleki Teknik Öğretim Dairesi verilerine göre ise 111 öğrenci, 10 öğretmen ve 1 personel Covid-19 pozitif. 573 öğrencinin ve 219 öğretmenin temaslı olduğu mesleki teknik okullarda 18 sınıf kapalı.


59 bin öğrenci, öğretmen ve personel sayısına göre okullarda pozitifleşme oranı ise yüzde 1,52 olarak hesaplandı.

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88