Eğitimdeki kalitesizlik, kayıt dışılığa kapı açıyor

banner37

Ebeveynlerin kazancı çocuklarının kaliteli eğitim alması için özel eğitime gidiyor, ancak özel derslerin büyük bölümü kaçak verildiği için bu paraların önemli bir kısmı devlete vergi olarak dönmüyor

banner87
Eğitimdeki kalitesizlik,  kayıt dışılığa kapı açıyor
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

   Ülkede birçok aile, çocuklarının kolej ya da üniversite sınavlarına hazırlanması ya da zayıf derslerinde başarı yakalaması için onlara özel ders aldırıyor ya da dershanelere gönderiyor.

   Bu durum ise bir yandan kamusal eğitimin sorgulanmasına neden olurken, diğer yandan da bu özel dersler için ödenen bu paraların kaçta kaçının kayıt altında olduğu konusunda merak uyandırıyor.

   Kısa süre önce Kıbrıs güneyinde yayın yapan Fileleftheros gazetesi benzer bir sorunun Güney Kıbrıs’ta da yaşandığına değindi.

   Gazetenin haberine göre; Güney Kıbrıs’ta çeşitli yaş gruplarından öğrencilerin okul dışındaki özel eğitimine yıllık 50 milyon Euro’dan fazla para harcanıyor ve yasadışı dershanelerin sayısı yasal olanlardan fazla olup, bu dershaneler vergi de ödemiyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomist Göksel Saydam, adanın kuzeyindeki özel derslerin ülke ekonomisine etkisini değerlendirdi.

   Saydam’a göre; devlet okullarının kalitesi düştükçe aileler çocuklarını kaliteli eğitim alabilmesi için özel eğitim ve özel okullara gönderiyor ve özellikle evlerde verilen özel dersler ülkedeki kayıt dışı ekonominin sebeplerinden birini oluşturuyor.

Saydam: Güneydeki durumla kuzeydeki durum farklı

   Ekonomist Göksel Saydam, Güney Kıbrıs’ta özel eğitime bu kadar para gitmesinin nedenlerinin adanın Kuzey ile örtüşmediğini söyledi ve Güney’de özel eğitime giden paranın daha çok ülkede yaşayan yabancılardan kaynaklandığını düşündüğünü belirtti.

   Saydam, Güney Kıbrıs’ta yaşayan yabancı nüfusun yoğun olduğunu kaydetti ve orada yaşayan yabancıların çocuklarını devlet okullarındaki müfredatın Rumcaya dayanması nedeniyle özel okullara gönderildiğini ifade etti.

   Göksel Saydam, adanın güneyinde kuzeyindeki kadar evlerde ders verilmesi olayının yaygın olmadığını söyledi.

“Avrupa ülkelerinde eğitim alıyorlar”

   Saydam, güneyde genellikle gençlerin kariyer yapmak ya da okumak için Avrupa ülkelerinde eğitim almayı seçtiğini ve bu eğitimlere katılabilmek için de özel dersler aldığını anlattı.

   Göksel, ayrıca güneyde kamuda çalışan personelinde ayrı eğitim alarak kendini geliştirdiğini ve giderlerin bir kısmını da bunun oluşturduğunu ifade etti.

“Devlet okulları zayıflatıldıkça, özel ders aldırmalar arttı”

   Göksel Saydam, geçmişte devlet okullarında okuyan öğrencilerin üniversite sınavlarında başarılı olduğunu belirtti ve bu durumun değişmesiyle de özel okul ve özel derslerin yaygınlaştığını ifade etti.

   Birçok ailenin çocuğunu yurt dışında okutmak, daha bilinçli bir eğitim almasını sağlamak amacıyla özel okula gönderdiğini kaydeden Saydam, bazı ailelerinse sırf çevrelerinden başka aileler çocuklarını özel okullara gönderiyor diye gönderdiğini söyledi.

   Saydam ayrıca devlet okullarında yarım gün eğitim olduğunu ve bunun da aileler için sıkıntı yaratan bir durum olduğunu anlattı.

“Eğitim reformuna ihtiyaç var”

   Saydam, ülkede vergi reformu, kamu reformu gibi eğitim reformuna da ihtiyaç olduğunu ifade etti ve devlet okullarının kalitesinin artırılmasıyla özel derslere ve özel okullara olan talebin azalacağını belirtti.

   Göksel Saydam, ayrıca bir dersten sınıfta kalan bir öğrencinin yine aynı öğretmene özel derse gittiğinde o dersi geçtiğine dikkati çekti ve bunun da sorgulanması gerektiğini kaydetti.

“Eğitim sendikaları bakanlığa yardımcı olmalı”

   Kamuda ikinci iş yapmanın yasak olduğunu hatırlatan Saydam, bunun öğretmenler için de geçerli olduğunu belirtti.

   Bunu denetlemenin Eğitim Bakanlığı kadar, sendikaların da görevi olduğunu söyleyen Göksel Saydam, “bakanlık ve sendikalar bu konuda işbirliği yapmalı… Sendikalar yasaya uymayan üyelerini bakanlığa bildirmelidir” dedi.

“Kayıt dışı ekonomiye etkisi var”

   Her ne kadar dershane sayısının artmasıyla bağlantılı olarak evlerde verilen özel derslerin azalmasının kayıt dışı ekonominin bir nebze olsun önüne geçtiğini kaydeden Saydam, ancak yine de bazı öğretmenlerin evlerde özel ders vermesinin söz konusu olduğunu söyledi.

   Saydam, evlerde verilen özel derslerin vergiye tabi olmadığını ve bunun da kayıt dışı ekonomi anlamına geldiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75