Ehliyet sınavları nihayet başladı

banner37

Ülkemizde 1 Kasım 2020’de tüzükler gerekçe gösterilerek durdurulan ehliyet sınavları, ehliyet alma ve uzatma işlemlerindeki çile, Bakanlar Kurulu kararıyla sona erdi

Ehliyet sınavları nihayet başladı
banner90
banner99

SADECE ÖĞRENCİ EHLİYETİ ÜCRETSİZ… Bakanlar Kurulu, öğrenci ehliyeti süreleri 15 Mart 2020 ile 28 Şubat 2021 tarihleri arasında dolan veya dolacak kişilerin ehliyet sürelerinin 28 Şubat’a kadar ücretsiz uzatılmasına karar verdi, diğer ehliyetler için ise herhangi bir açıklama yapılmadı


BEKLENTİLER TAM KARŞILANMADI… Bakanlar Kurulu’nun kararıyla başlayan ehliyet sınavları, şoför okullarını memnun etse de tüm beklentilerini karşılamadı. Bağımsız Şoför Okulları Birliği Başkanı Emirzade Tilki, ehliyet sınavının yapıldığı yolun bozuk olmasından dolayı şoför okulu araçlarının zarar gördüğünü, hem bu yolun düzeltilmesi, hem de şoför okullarına bir kereliğine mahsus verileceği vaat edilen teşvik paketiyle ilgili karar alınmadığını söyledi


Ahmet UÇAR

Bakanlar Kurulu, 1 Kasım 2020 tarihinde durdurulan ve ülkede büyük şikayetlere ve eylemlere yol açan ehliyet sınavlarının yeniden başlamasına karar verdi.


Ülkemizde 1 Kasım 2020 tarihinde, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasası kapsamında yeni tüzüklerin yürürlüğe girecek olmasından dolayı durdurulan ehliyet sınavları, ehliyet alma ve uzatma işlemleri, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla yeniden başladı.


Bakanlar Kurulu kararıyla öğrenci ehliyeti süreleri 15 Mart 2020 ile 28 Şubat 2021 tarihleri arasında dolan veya dolacak kişilerin ehliyet sürelerinin 28 Şubat’a kadar ücretsiz uzatılmasına karar verilirken, diğer ehliyetler için ise herhangi bir açıklama yapılmadı.


Açıklamada, 1 Kasım 2020 tarihi itibarı ile tüzüklerle ilgili uygulamadaki eksiklikler nedeniyle Ehliyet Yenileme Birimi’nin kapatıldığı anımsatılarak, bu nedenle şoför okulları ve vatandaşların mağduriyet yaşadığı belirtildi.


Bakanlar Kurulu açıklamasında, bu süreçte Ehliyet Yenileme Birimi veznelerinde tıkanıklık olmaması, şoför okulları ve vatandaşların daha fazla mağduriyet yaşamaması adına gerekli önlemlerin alındığına vurgu yapıldı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Vergi Dairesi Ehliyet Yenileme Birimi veznelerinin, bugünden itibaren mesai saatleri sonrasında ve cumartesi günleri de gelen taleplere göre açık olacağını duyurdu.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Vergi Dairesi Ehliyet Yenileme Birimi’nin mesai saatleri dışında da ihtiyaca göre hizmet vereceğini ifade ederek, şöyle denildi:


“Bakanlar Kurulu’nun önceki gün almış olduğu ehliyet yenileme ve sürüş ehliyeti sınavı işlemlerinin 22 Aralık 2020 tarihi itibari ile yeniden başlayabilmesi yönünde karar üretmesi nedeniyle, Vergi Dairesi Ehliyet Yenileme Birimi veznelerinde yığılma yaşanmaması ve yaratılan mağduriyetin giderilmesi adına tüm ilçelerdeki Ehliyet Yenileme Birimi vezneleri, mesai saatleri sonrasında ve cumartesi günleri de gelen taleplere göre açık olup işlem yapacaktır.”


Bağımsız Şoför Okulları Birliği Başkanı Emirzade Tilki, konuyla ilgili KIBRIS muhabirine görüşlerini açıklarken, Şoför Okulları ve Çalışanları Yardımlaşma Kooperatifi LTD Başkanı Barış Tilki de sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.


Emirzade Tilki, Bakanlar Kurulu kararı sonucunda eski tüzüğün devam ettiğini, ehliyet sınavlarının, ehliyet alma ve uzatma işlemlerinin başladığını söyledi ancak şoför okullarına bir kereliğine mahsus olmak üzere verilecek teşvik ve ehliyet sınav yerindeki yolun düzeltilmesi yönünde bir girişimde bulunulmadığını kaydetti.


Barış Tilki ise yaptığı açıklamada, yetkililerin hataları nedeniyle şoför okullarının mağduriyet yaşadığına işaret ederek, Bakanlar Kurulu kararlarıyla sınavlara yeniden başlandığını ve şoför okullarının birlikte hareket etmesi gerektiğini savundu.

Emirzade Tilki: Sınavlar başladı, paket ve yol sorunu düzeltilmedi


Bağımsız Şoför Okulları Birliği Başkanı Emirzade Tilki, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel ile görüştüğünü belirterek, eski tüzüklerin dikkate alınacağı yönünde bilgi aldıklarını kaydetti.


Tilki, şu an süresi dolan ehliyetlerin uzatılabildiğini, Girne, Mağusa ve Lefkoşa bölgelerinde öğrenci sınavlarının yapılmakta olduğunu dile getirerek, bugünden itibaren direksiyon sınavlarının da başlayacağını ve şoför okullarının mağduriyetini ortadan kaldırabilmek adına hafta sonu da çalışarak ek mesai yapacağını bildirdi.

banner134

Tilki, öğrenci ehliyetlerinin süresi 15 Mart’tan sonra biten kişilerin ehliyetlerinin 28 Şubat 2021’e kadar ücretsiz olarak uzatılabileceğini de ifade etti.


Tilki, yaşadıkları mağduriyet nedeniyle gerçekleştirdikleri eylem sırasında Bayındırlık ve Ulaştırma eski Bakanı Tolga Atakan’ın şoför okullarına bir kereliğine olmak üzere teşvik paketi sunacaklarını dile getirdiğini anımsatarak, bunun yapılmadığını vurguladı.


Ehliyet sınavlarının yapıldığı yolun şoför okulu araçlarına zarar verdiğini ve bu yolun da düzeltileceği yönünde yetkililerden söz aldıklarını anlatan Tilki, bu sözün bir an önce tutulması gerektiğinin altını çizdi.


Tilki, şoför okullarının bu dönem içerisinde birçok zorluk yaşadığını, elektrik ve su faturalarını ödeyemediğini bildirerek, birlik olarak bazı şoför okullarına el uzatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Barış Tilki: Birlikte hareket etmeliyiz


Şoför Okulları ve Çalışanları Yardımlaşma Kooperatifi LTD Başkanı Barış Tilki, sosyal medyada yaptığı açıklamada, geçmiş dönemdeki bazı yetkililerin ve alt kadrolardaki bazı kişilerin bilinçsizliği yüzünden aylardır direksiyon ve teori sınavlarını yapamadıklarını anımsatarak, önceki günkü Bakanlar Kurulu kararıyla bu sınavların tekrar yapılmaya başlandığını belirtti.


 Tilki, şöyle devam etti:


“Direksiyon sınavını ve teorik sınavını (öğrenci ehliyeti) geçmiş dönemin bazı yetkililerinin  ve alttaki kadroların iş bilmezliği yüzünden, biliyorsunuz, aylardır yapamıyorduk.


Ancak Bakanlar Kurulu kararlarından, bu sınavların yapılacağının müjdesini aldık. Lütfen herkes gereken mesafeye, hijyen kurallarına uyarak ve en önemlisi de maskelerini de takarak, taktırarak kimseyi riske koymadan hareket etsin.


Bu kötü süreci zarar görmeden geçirmemizi arzu ediyoruz.


Hepimiz biliyoruz ki geçmiş dönemin yetkililerinin ve alt kadroların yüzünden birçok sıkıntı yaşadık.


Dairelerdeki düzensizlik ve iş bilmezlik yüzünden hepimiz perişan olduk. Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek sadece yazı üstünden her şeyi oldubittiye getirerek hazırlanan plansız programsız tüzükler, hiçbir bilirkişiye veya ehli kişilere danışılmadan, Avrupa Birliği Uyum Tüzükleri adı konarak ülkemizin şartlarını göz önünde bulundurmadan alelacele, ‘ben yaparım, her şeyi ben bilirim. Nasıl olsa güç bendedir. Keserim de biçerim de, hiç kimseyi dinlemem’ zihniyetiyle oluşturuldu.


Onlar, şimdi evlerinde maaşlarını alırlarken, üstelik bir elleri yağda bir elleri ise balda iken, yine her zamanki gibi bu kötü ortamlarda ve şartlarda ezilen ve sıkıntılar ile boğuşan bizleriz.


Umarım bu yaşadıklarımız artık son bulur ve herkes bir yerlerden öyle ya da böyle ders çıkarır diye ümit ediyoruz.


Görüyoruz ki artık bizleri birilerinin düşünmesini ve el atmasını beklemek ya da düzeltmek ümidini eminim ki hepimiz çoktan yitirdik. Onun için sektörümüzü daha ileriye ve hak ettiği yere koymamız için daha çok çalışmalı ve en önemlisi de doğru işler yapmalıyız.


Dedikodu ile değil, birbirimize kenetlenerek icraatlarımız ile imkanları görerek yapmalıyız ki bu kötü süreci daha az zararla geçirmeyi başaralım.


En önemlisi ise inandığımız kişiler ile el ele vererek, iş bölümü yaparak sözde değil özde birlikteliğimizi sürdürmeliyiz diye düşünüyoruz.


Herkese işinde başarılar dilerken daha önceden de yazdığım gibi bu kötü dönemi en az zararla atlatmayı yürekten diliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75