Eide, Cenevre Konferansı için belge hazırlayacak

banner37

Rum gazeteleri, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, “Cenevre’de gerçekleştirilecek Kıbrıs konferansının çerçevesi olacak bir belge” hazırlayacağını yazdı.

Eide, Cenevre Konferansı için belge hazırlayacak
banner90
banner99

Politis gazetesi, “Eide Güvenlik Çerçevesi Hazırlayacak – Cenevre’ye Belge Yoluyla Gidiyoruz – Eide Çerçeveyi ve Garantör Ülkeleri Hazırlıyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Cenevre’de görüşülecek Güvenlik başlığına ilişkin bir çerçeve belgesi hazırlama niyetinde olduğunu yazdı.

Gazete, Eide’nin söz konusu belgeyi, “Mont Pelerin’de teknokratlar arasındaki görüşmeler ve hali hazırda yapılan görüş alış verişleri temelinde hazırlayacağını” aktardı.

BM’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptığı görüşme sonrasında taraflardan, garantör ülkeleri de Cenevre’de yapılacak konferansa hazırlama talimatı aldığını varsaydığını öne süren gazete, diplomatik kaynakların ise, Eide’nin yetkilerinin değişmediği ve BM’nin arabulucu öneriler sunmayacağı iddiasında olduklarını aktardı.

Haravgi gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “Tüm Başlıklar Cenevre’de Açılıyor – Mont Pelerin 3 Modelinde ‘Ortak Belge’ ” başlıkları altında verirken, Eide’nin tarafların güvenlik konusundaki endişelerini içeren ortak bir belge hazırlayacağı iddiasında bulundu.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının “1960 sisteminin terk edilmesi gerektiğini bildiğini ancak Kıbrıslı Türklerin yeniden kovulmaları durumunda ne olacağı sorusunu sorduğunu, Kıbrıs Rum tarafının ise, garantilerin ve müdahale haklarının kaldırılmasını istediğini ve Kıbrıs Türk toplumunun ‘ayrılması’ durumunda ne olacağı sorusunu gündeme getirdiğini” yazdı.

Hristodulidis: Ortak belge

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in Eide’nin hazırlayacağı belgeye ilişkin olarak dün yaptığı açıklamada, “bu belgenin ne BM’nin ne de Eide’nin olacağını” söylediğini aktardı.

banner134
Habere göre Hristodulidis, söz konusu belgenin “güvenlik ve garantiler konusundaki görüşmelere katılacak tarafların, bir tarafın güvenliğinin diğer tarafı tehdit etmemesinin nasıl sağlanabileceği hedefine yönelik ortak bir yaklaşım sağlamayı amaçlayan bir belge olacağını” belirtti.

Hristodulidis, Eide’nin hazırlayacağı belgenin güvenlik başlığına ilişkin bir anlaşma niteliğinde olmayacağını belirterek “eğer güvenlik konusunda anlaşma olsaydı Kıbrıs konferansına gitmemize gerek olmazdı” şeklinde konuştu.

Gazete, diplomatik kaynaklara göre ise, tarafların ve garantör ülkelerin Eide’nin ortak belgesinde uzlaşıya varamamaları durumunda Haziran ayında konferansın olmama ihtimalinin bulunduğunu  iddia ederken, Eide’nin önümüzdeki hafta Türkiye ve Yunanistan’da temaslarda bulunmasının beklendiğinin de altını çizdi.

Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberlerini, “Namlular Çevrili – Cenevre Görüşmelerinin Tehditler Altında Gerçekleştirilmesi Planlanıyor – Tehdit Altında Müzakereler – Cenevre’ye Giden Yol Uzun” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş şekilde yansıttı.

Gazete, Cenevre’de konferansın yapılması öngörülen Haziran ayı sonlarında Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde FIR alanı ve Ercan Havaalanı’nın (Timbu) hava sahası içerisinde tatbikatlar gerçekleştireceğini duyurduğunu yazdı.

Gazete, Türkiye’nin ve KKTC’nin yayınladıkları çeşitli “Notam’larla”, Cenevre konferansının gerçekleştirileceği tarih olarak öngörülen Haziran ayı sonlarında bölgede çeşitli arama kurtarma tatbikatları gerçekleştirileceğini duyurduklarını iddia etti.

Haberde, Türkiye tarafından yayımlandığı iddia edilen Notam’lara ayrıntılı şekilde yer verilirken, Türkiye’nin ve  Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Cenevre konferansının “tehditler altında gerçekleştirilmesini istedikleri” yorumu yapıldı.    

Alithia gazetesi ise haberini, “Ya Çözüm Ya Kriz – Cenevre 2 Konferansı Son Çöküşe Kadar” başlıkları altında verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75