banner6

Eide: Çözüm için en iyi şans BM parametreleri

banner37

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs'ta her iki tarafça kabul edilebilir bir anlaşmaya varmak için en iyi şansın mevcut BM parametreleri olduğunu söyledi.

Eide: Çözüm için en iyi şans BM parametreleri
banner151 banner143

Eide, Kıbrıs'taki BM aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, önümüzdeki günlerde BM Genel Sekreteri'ne adadaki tarafların düşüncelerini aktaracağını, gelecek hafta yeniden Kıbrıs'a gelip Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve ilgili kesimlerle görüşmeleri sürdüreceğini söyledi.  

Norveçli diplomat, geçen hafta BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs çözüm süreci konusunda bilgilendirmiş, BM'nin üst düzey yönetimi, Kıbrıs'taki garantörler ve diplomatik toplum ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Ardından Kıbrıs'a gelen Eide, liderleri New York'taki temasları hakkında bilgilendirmiş ve Crans Montana'nın sonucu ile ilgili liderlerin düşüncelerini öğrenmişti.

Eide açıklamasında, Kıbrıs'ta bulunduğu süreç içerisinde, Lefkoşa'daki diplomatik çevreler, AB ve çözüme destek veren uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileri dâhil ana paydaşlarla görüştüğünü söyledi.   

Crans Montana'da çözüm için gerekli olan ana unsurların heyecanlı ve zorlu bir ortamda gündeme geldiğini belirten Espen Barth Eide, "Kıbrıs Konferansı'nın tüm unsurlarını, sunduğu zorluk ve fırsatları ve katılımcılar arasında geçen çeşitli tartışmaların içeriğini değerlendirmek zaman alacak. BM Genel Sekreteri'nin tavsiyesi üzerine iki taraf şu anda derinlemesine düşünme dönemindedir" dedi.    

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 17:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104