Eide devrede

banner37

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, müzakereleri yeniden rayına oturtmak için liderlerle görüşüyor

banner87
Eide devrede
banner8

Emine DAVUT YİTMEN

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espden Barth Eide’nın, müzakerede yaşanan krizin ardından, her iki liderle ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

BM Kıbrıs Barış Gücü Basın Sözcüsü Aleem Siddique’tan alınan bilgilere göre, Eide bu sabah saat11.00’de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya gelecek.

Eide’nın yarın sabah saat 10.00’da ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesi bekleniyor. Eide’nın, liderler dışında bugün ve yarın, Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partilerle de temaslarda bulunacağı bilgisi verildi.

Öte yandan Eide’nın Pazar günü adadan ayrılması bekleniyor.

Çözüm ve Barış Platformu Eide’ye mektup verdi

Çözüm ve Barış Platformu ise dün, Eide ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ı ziyaret ederek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletilmek üzere Eide’ye bir mektup verdi.

Platform adına Okan Dağlı tarafından yapılan açıklamada, “İki lider Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis'in BM'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürüttüğü müzakerelerin kesintiye uğramasıyla beraber barış dilinden uzaklaşılmış ve gündeme tam bir suçlama yarışı hakim olmuştur” denildi.

Krizle beraber milliyetçi şövenizmin ve ayrılıkçı düşüncenin hızla toplumların tüm kesimlerine yayılmasının, bölgede gelişen güven ortamını tersine çevirdiği ve gerginliği artırdığı kaydedilen açıklamada, 55 örgütün oluşturduğu Çözüm ve Barış Platformu’nun bu gelişmelerden büyük rahatsızlık duymakta olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108