banner6

Eide, Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs'ı anlatacak

banner37

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, 23 Ocak'ta Güvenlik Konseyi'ne bir rapor sunmak yerine kapalı bir oturumda, Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla yapılmakta olan barış müzakereleriyle ilgili bilgi verecek.

Eide, Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs'ı anlatacak
banner151 banner143

Güvenlik Konseyi'ndeki kaynaklara göre, Konsey'in Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini uzatmakla ilgili görüşmeler yapmak için 23 Ocak'ta toplanması planlandı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'yle (UNFICYP) ilgili raporu 8 Ocak'tan önce Konsey üyelerine iletilecek.

CNA’in diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Kıbrıs'la ilgili Cenevre'de yapılacak müzakereler ve devam etmekte olan müzakerelere bağlı olarak iyi niyet misyonuyla ilgili ayrı bir rapor olmayacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Bşakanı Nikos Anastasiadis, 9 Ocak 2017'de Cenevre'de bir araya gelmeye, 11 Ocak'ta karşılıklı harita sunmaya karar vermişler, 12 Ocak'tan sonra da garantör güçleri katılımıyla, gerekmesi halinde ilgili taraflar da davet edilerek Kıbrıs'la ilgili bir konferans yapılması kararlaştırılmıştı.

Güvenilir kaynaklara göre Eide, 1 Ocak'tan itibaren BM Genel Sekreteri olarak göreve başlayacak olan Antonio Guterres'e, gelecek günlerde Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili büyük bir olasılıkla Lizbon'da bilgi verecek.

Aynı kaynaklara göre, Cenevre'de yapılacak Kıbrıs'la ilgili Konferans için davet yapacak kişi Guterres olacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 14:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104