banner6

Eide: Kıbrıs Konferansı prensipte ucu açık, ancak…

banner37

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, BM Genel Merkezi’nde bugün düzenlediği basın toplantısında Cenevre’de yer alacak Kıbrıs Konferansı’nın Haziran’ın ikinci yarısında başlayacağını, prensipte ucu açık bir süreç olduğunu ancak iki hafta kadar sürmesini beklediğini söyledi.

Eide: Kıbrıs Konferansı prensipte ucu açık, ancak…
banner8

Eide, Cenevre Konferansı’nın sürmekte olduğunu, ilk toplantının Ocak ayında bir gün sürdüğünü, ikincisinin yardımcılar düzeyinde Mont Pelerin’de birkaç gün devam ettiğini ve şimdi de üçüncü toplantıya gidileceğini, bununla ilgili kesin tarih belirlenememesinin tek nedeninin dünkü yemekte sadece Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının bulunması olduğunu söyledi. Eide, tarih belirlenmesi için Konferans’ın diğer katılımcıları olan garantörler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık görüşülüp bununla ilgili gözlemci statüsünde Konferans’a katılacak olan AB’ye de bilgi verilmesi gerekeceğini ifade etti.  

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eide, “Ucu açık bir süreç olacak bu da (Conferansın) bir başlangıç tarihi olması ancak bitiş tarihi olmaması anlamına geliyor. Tabi ki bitiş tarihi problemi çözdüğümüz ya da, umarım ki olmaz, çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak. Herhangi bir gün sayısı ilan etmiyoruz ancak belli bir zaman alacağına inanıyoruz bu da belki de iki hafta kadar bir süreden bahsediyoruz” dedi.

banner134

Eide, şimdiye kadar süreçte en yoğun görüşülen dört başlık olan Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB konularında esas uzlaşmalar bulunduğunu, kağıt üzerinde bulunmasa da liderlerin akıllarında bununla birlikte Toprak Ayarlaması başlığının ne şekilde sonuçlanacağına dair bir fikir bulunduğunu söyledi.

6 başlık içerisinde ne az tartışılan konu olan Güvenlik ve Garantiler olduğunu ve buna özel önem gösterilmesi gerektiğini çünkü tarafların bu başlıkla ilgili zıt başlangıç pozisyonları olduğunu söyledi.   

Eide, “Şimdi (çözüme) daha yakınız ve bunu başarabilmek için gerekli modalite şu anda mevcut” ifadelerini kullandı.

Eide, “yüzde 80-90’lık bölüm halledilmiş olabilir ancak geriye kalan kısım daha kolay olacak diye bir şey yok. Süreçlerde son oyun (end game), daha önceki safhalardan daha yoğun geçer” dedi.  

Eide yapılması gereken çok iş olduğunu, dünkü görüşmede ilgili taraflarla diyaloğu sürdürerek Konferans’ta ele alınacak Güvenlik ve Garantiler Başlığı üzerindeki görüşmelerin temelini oluşturacak ortak belgeyi hazırlamakla görevlendirildiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antoni Guterres ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in dün yaptıkları toplantının açık sözlü diyaloğa sahne olduğunu ancak her iki tarafın da Kıbrıs Konferansı’nın yeniden toplanması konusunda iradelerini bildirdiklerini söyledi.  

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88