banner6

Eide: Kritik unsurlarda bir temel anlaşma, başarılı sonuç doğurur

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Güvenlik ve Garantiler’dekiler de dahil, bütün ana başlıklardaki açık konularda temel bir anlaşmaya varılmasının, Crans-Montana’daki başarı addedilebileceğini” söyledi.

Eide: Kritik unsurlarda bir temel anlaşma, başarılı sonuç doğurur
banner150 banner151 banner143

Politis gazetesi, “BM Hepsinde Temel Anlaşma İstiyor… Espen Barth Eide Crans-Montana’da Haftalarca Görüşmede Israrlı” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Eide’nin dün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Atina’daki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamayı “BM Crans-Montana’daki görüşmelerden bütün başlıklarda stratejik anlaşma arzuladığı” yorumuyla aktardı.

Gazete görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Eide’nin, “hukuki ve ekonomik çalışmanın devam edebilmesi için Crans-Montana’da bütün ana başlıklarda (Güvenlik, Garantiler, Toprak, Mülkiyet ve Yönetim)  anlaşmaya varılması gerektiğini” söylediğini yazdı, bu nedenle de Crans-Montana’daki görüşmelerin haftalar sürebileceğini tekrarladığına işaret etti.

Habere göre Eide bir soruya karşılık, Güvenlik ve Garantiler de dahil ana açık meselelerde, özellikle de  Toprak, Mülkiyet ve Yönetim -özellikle de  yürütme yetkisinin şeklinde- başlıklarının her birindeki kritik unsurlarda bir temel anlaşmanın, başarılı sonuç olacağını söyledi.

Bu noktalardaki anlaşmanın, tarafların her birinin olmazsa olmazı olan meselelerin çözülmesi anlamına geleceğini vurgulayan Eide, Crans-Montana’da  başarı olsa dahi ekonomik ve hukuki konularda ve Anayasa’nın yazılmasında yapılması gereken çok iş olduğunu söyledi.

Eide bir soruya karşılık, zorluklara rağmen irade, yaratıcılık ve kararlılık olması halinde zorluklara rağmen başarı getirebilecek unsurlar olduğunu kaydetti.

Kocias’la görüşmesinin 28 Haziran’da İsviçre’ye dönüşten önce müdahil bütün taraflarla yaptığı bir dizi temasın sonuncusu olduğunu hatırlatan Eide, liderlerin Genel Sekreter Guterres’le anlaşması temelinde, Güvenlik ve Garantiler garantör güçlerin ve AB’nin katılımıyla müzakere edilirken, diğer meselelerin iki tarafça (Kıbrıs Türk ve Rum) uluslararası boyuttan ayrı müzakere edileceğini belirtti.

Espen Barth Eide, teknik açıdan haftalar sürmesine dahi hazırlık yapılmasına karşın konferansın sürdüğü kadar süreceğini söyledi ve masada BM’nin önerisi bulunmadığına işaret etti.

Mavroyannis siyasi parti başkanlarına ayrı ayrı bilgi verecek

Eide’nin, Crans-Montana’da Güvenlik ve Garantiler görüşmesinde kılavuz olmak üzere hazırlamaya çalıştığı belge taslağının bugün Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilerin eline ulaşması bekleniyor.

Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in Rum Ulusal Konseyi’nde temsil edilen siyasi partileri bugünden itibaren ayrı ayrı ziyaret ederek belgenin içeriği hakkında bilgi vereceği kaydedildi.

Gazete “İlerleme Olması Halinde Cenevre’ye ‘Taşınacaklar’” balıklı haberinde  Crans Montana’daki konferansın, garantör güçlerin dışişleri bakanları düzeyindeki katılımıyla devam edeceğini,  ilerleme olması halinde konferansın, BM’nin Cenevre’deki merkezine taşınacağını ve başbakanlar düzeyinde olacağını yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak Rum kaynakların, Crans-Montana’da  olumlu sonuçlar olsa bile  İsviçre’ye yeniden geri dönülmesi gerekebileceğini değerlendirse de, BM’nin yaklaşımının bu yönde (ilerleme olursa konferansın BM’nin İsviçre’deki merkezine taşınılması) olduğunu belirtti.

Alithia “Eide’nin Konferansla İlgili Atina’daki Açıklaması… Ana Konularda Stratejik Bir Anlaşma Başarı” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununun ana konularında taraflar arasında bir stratejik anlaşmaya varılmasının, Eide açısından, gelecek hafta İsviçre’de başlayacak yeni  konferansın prensip başarısı olacağını yazdı.

Habere göre Eide, Crans Montana’da yapılacak görüşmelere yardımcı nitelikte, bazı ortak fikirlerin yer aldığı bir kılavuz hazırlamakta olduğunu belirterek, “halen bazı ortak ve halen mesafe bulunan noktalar kaydettik, bunları çok yakında bütün muhataplara vereceğiz” dedi.

Rum Haber  Ajansı’nın, sunulduğu şekliyle bu “Anlaşma”nın bir iki noktasını açıklamasını istediği Eide, bunların gizli olduğunu söyleyerek, “müdahil taraflardan geliyor ve biz şimdi bunları bir yapıya sokmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak dünkü görüşmesinin ardından basının önüne bile çıkmadığına dikkat çektiği Kocias’ın Eide’ye,  Atina’nın İsviçre’ye götüreceği tezler hakkında bilgi verdiğini, Eide’nin bunları hazırlamakta olduğu kılavuza eklemek üzere not aldığını yazdı.

Fileleftheros manşet haberini “Eide Çıtayı Alçaltıyor…. Şimdi, Ana Konularda Stratejik Bir Anlaşmayı Başarı Görüyor” başlığıyla aktardı.

Rum Yönetimi de BM de yalanladı

Politis, Fileleftheros’un, “Eide’nin belgesinin, uzlaşılacak yeni Antlaşma aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığına son verilmesi mantığında hareket ediyor göründüğüne” dair  dünkü haberini hem BM’nin hem de Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in yalanladığına dikkat çekti.

Gazeteye göre  BM Barış Gücü Sözcüsü Alim Sıddık dün yazılı açıklama yaprak “BM’nin söz konusu belgede ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığına son verecek yeni bir kuruluş antlaşması önerdiği’ varsayımları  temelsiz ve tamamen yanlıştır. Belge, bütün müdahillerin tezlerine dayanıyor ve sadece Güvenlik ve Garantilerle ilgili görüşmeye kılavuzluk hedefi taşıyor.

Müzakereler Crans-Montana’da yapılacak, öncesinde değil”  vurgusunu yaptı.

Rum Sözcü ise “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığına son verilmesi konusu gündemde değildir, 1977’den beridir istenilen çözüm  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iç yapısının federal bir devlete dönüşeceği çözümdür” dedi.

Hristodulidis “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının, bir çözümün ilk paragrafında atıfta bulunulmasıyla değil, ancak bütün başlıklarındaki maddeleriyle sağlanabileceğini” de söyledi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da dün düzenlediği basın toplantısı sırasında BM tarafından yapılan yalanlamayı yorumlarken “aslında, Kuruluş ve Uygulama Antlaşması önerisinin varlığı yalanlanmıyor.  Sayın Eide, kimsenin iddia etmediği  bir şeyi yalanlıyor, Kuruluş ve Uygulama Antlaşması önerisinin varlığını yalanlamıyor”  vurgusunu yaptı.

Alithia haberi “Enstrümanlar Başladı!... Retçi Cephe, 28 Haziran’da İsviçre’de Başlayacak Çözüm Prosedürünü Torpillemek İçin Dayanaksız Bilgiler ve Sızmalarla  Çelme Takmaya Başladı… Şimdi Eide’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Ortadan Kaldırmayı Önerdiğini Görüyorlar… Hükümet, AKEL ve BM’den Öfkeli Yalanlama”  başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete Rum tarafındaki retçi cephenin, önceki gün başlattığı; Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’e, enerji planlamalarını Kıbrıs sorunundaki gelişmeler yüzünden erteleyeceğini bildirdiği ve Anastasiadis’in İsviçre’ye yeni tavizler vermek için gideceğine (Eleni Theoharus) dair ilk “çelme takmaların”, dün de Fileleftheros’un, Ulusal Konsey’de yapılan bilgilendirmeye göre, Eide’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını ortadan kaldırmak için öneri hazırladığı sansasyonel haberi ile devam ettiğini yazdı.

Fileleftheros’un dünkü manşet haberini Rum Yönetimi, AKEL ve BM’nin derhal yalanladığını belirten gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun “bazılarının hayal gücü çok geniş görünüyor”  dediğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 13:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110