Eide metodoloji değişikliğinde hemfikir

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “müzakerelerin metodolojisinin değişmesi” yönündeki görüşüyle hemfikir olduğunu, bu konulara ilişkin fikirleri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bugün gerçekleştirecekleri görüşmede gündeme getireceğini açıkladı.

banner87
Eide metodoloji değişikliğinde hemfikir
banner90
banner99

Alithia ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşmeye geniş yer verdiler.

Gazete: “Durum Bugün Netleşiyor” başlığı altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Eide’nin dün Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Anastasiadis’le görüşmesinin “iyi geçtiğini ve hem müzakere sürecindeki çıkmazın aşılması hem de müzakereler yeniden başladığında izlenecek yöntemi ele aldıklarını” söylediğini aktardı.

banner134
Habere göre Eide, Anastasiadis’in müzakerelerde izlenen metodolojinin yeniden ele alınması şeklindeki görüşüne katıldığını ve bu konuda bazı fikirleri ele aldıklarını belirttiği açıklamasında, Akıncı’yla bugün gerçekleştireceği görüşmede bu fikirleri sunacağını ifade etti.

Eide, son 22 ayda sağlanan ilerlemenin, müzakerelerle doğrudan ilgisi olmayan bir konu yüzünden mahvolmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

“Şu anda güvenin olabileceği en iyi noktada bulunmadığını” ifade eden Eide, sivil toplum kuruluşlarına, örgütlere, basın yayın organlarına ve işadamlarına katkıda bulunmaları çağrısı yaptı.

Eide, müzakerelerin dışında olan ve toplumlarda özellikle geçmişe ilişkin korkuları ve endişeleri canlandıran bazı konuların süreci olumsuz etkileyebileceğini belirterek şu anki zorluk aşılsa bile ilerde süreci yine rayından çıkmaya yönelik başka çabaların olabileceği uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75