Eide: Müzakereciler arasındaki görüşmede iyi ilerleme sağlandı

banner37

Kıbrıs Haber Ajansı'nda (KHA) yer alan habere göre Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, kendi twitter hesabına yukarıdaki açıklamayı yazdı. Eide, twitter mesajında, Lefkoşa: müzakereciler arasında bu hafta yapılan ikinci görüşmede askıda bulunan konular üzerinde iyi ilerleme sağlandı” diye yazdı.

Eide: Müzakereciler arasındaki görüşmede iyi ilerleme sağlandı
banner99

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades, geçen hafta BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'in ev sahipliği yaptığı bir akşam yemeğine katıldılar. Liderler akşam yemeği sırasında, müzakerelerin yeniden başlamasına karar vererek iki tarafın müzakerecilerine askıda bulunan konular üzerinde görüşmelerini devam etmeleri konusunda talimat verdiler. Anastasiades ve Akıncı,  gerekli olduğunda bir araya gelecekler.

banner134
Liderler ayrıca, 9 Ocak 2017 tarihinde Cenevre'de görüşmeye, 11 Ocak'ta haritalarını sunmaya ve 12 Ocak tarihinde ise garantör ülkelerin katılımıyla Kıbrıs ile ilgili bir konferansın yapılmasına karar verdiler.  Konferansa, gerektiğinde ilgili olan taraflar da katılmaya davet edilecek.

Anastasiades ve Akıncı kasım ayında İsviçre'nin Mont Pelerin'de toprak konusunu görüştüler. BM, görüşmelerin ardından açıklamada bulunarak, liderlerin harcadığı çabalara rağmen toprak kriterleri üzerinde arzu edilen ilerlemenin sağlanmadığını açıkladı.

Kıbrıs, Türkiye`nin adanın kuzeyini istila ve işgali sonucu 1974’ten bu yana bölünmüş bulunuyor. İki toplum lideri, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Akıncı, adayı federal bir çatı altında yeniden birleştirmek amacıyla geçen yılın Mayıs ayının ortasından bu yana BM gözetiminde müzakereler yapıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75