banner6

Eide: Oldukça iyi bir noktadayız

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, güvenliğin birçok şeyle ilgili olduğuna vurgu yaparak, Kıbrıslı Türk ve Rumların kendini güvende hissetmesinin sadece askeri unsurlara bağlı olmadığını, öncelikle halkın çözümün yaşaması gerektiğine inanması gerektiğini belirtti.

Eide: Oldukça iyi bir noktadayız
banner151 banner143

Espen Barth Eide, BM Cenevre Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Cenevre’de gerçekleşen Kıbrıs müzakereleri ve Beşli Konferansı değerlendirdi.

Kıbrıs konusunda oldukça iyi bir noktada bulunulduğunu ve burada yaşananların daha önce yaşanmadığını kaydeden Eide, “En iyi şansla karşı karşıyayız. Son şans olduğu yönünde açıklamalar var.. Belki haklılar ancak ben en iyi şansla karşı karşıya olduğumuza inanıyorum” dedi.

Eide, uzun yıllardır devam eden müzakerelerde tarafların ilk kez karşılıklı harita sunduğunu ve garantörlerle bir araya gelip, güvenlik ve garantiler konusunu ele aldığını söyledi.

Eide, güvenlik ve garantiler konusunun ele alındığı konferansta konuyu ana başlıklarıyla ele aldıklarını kaydederek, oldukça zor olan güvenlik ve garantiler konusunda üstesinden gelinmesi gereken konular olduğuna vurgu yaptı.

Konferansın devam ettiğini kaydeden Eide, 18 Ocak’ta yeniden toplanılacağını ve tarafların çalışma gruplarının zemin hazırlamak amacıyla çalışacağını söyledi.

Güvenlik ve garantiler…

Eide, müzakerelerin 6. başlıkta devam ettiğini ancak “Güvenlik ve Garantiler” başlığının ilk kez konferansta ele alındığına işaret etti. Güvenliğin birçok şeyle ilgili olduğuna vurgu yapan Eide, Kıbrıslı Türk ve Rumların kendini güvende hissetmesinin sadece askeri unsurlara bağlı olmadığını belirtti.

Güvenlikle ilgili olarak öncelikle halkın çözümün yaşayacağına inanması gerektiğini kaydeden Eide, anlaşmayı sağlama kadar onun nasıl uygulanacağının da önemli olduğunu söyledi.

Eide, güvenlikle ilgili müzakerelerde, eski metinlerden çok, yeni unsurların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, mevcut yapı halkın korkularını gideremiyorsa yeni yöntemler üzerinde durmak gerektiğini belirtti.

Espen Barth Eide, zaman kaybedilmemesi gerektiğini, tarafların hızla çalışmaya başlaması gerektiğini çünkü çok fazla zaman olmadığını söyledi.

Eide, tarafların yapıcı yaklaşımı ve ortaya koyduğu cesareti iyi değerlendirmek gerektiğini kaydetti.

Eide, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ile ilgili son açıklamalarına ilişkin soruyu yanıtında, bu konuya fazla girmek istemediğini ancak bölgedeki gelişmelerin, çok daha fazla zaman kaybedilmemesi gerektiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

18 Ocak'la ilgili bilgi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, düzenlediği basın toplantısında, 18 Ocak’ta devam edecek konferansın nasıl ve ne şekilde yapılacağına ilişkin de bilgi verdi.

Güvenlikle ve garantilerle ilgili ilk görüşmelerin dostça, açık ve iyi olduğunu kaydeden Eide, üstesinden gelinmesi gereken zor konular bulunduğu konusunda hemfikir olunduğunu söyledi. Konferansın nasıl devam edeceği konusunun da konuşulduğunu kaydeden Eide, daha sonra ilgili taraflarla ciddi görüşmeler yaşandığını ve ikili müzakereler yapıldığını belirtti.

Eide, gelecek hafta 18 Ocak’ta devam edecek konferansta, tarafların oluşturacağı çalışma gruplarının, belirli görüşler ve olasılıklar üzerinde çalışacağını, ancak müzakere etmeyeceğini söyledi. Müzakerelere zemin hazırlamaya yönelik bu çalışmanın siyasi seviyede gerçekleşecek görüşmelerin prensiplerini belirleyeceğini kaydeden Eide, bir sonraki aşamaya geçişin nasıl ve ne zaman olacağının belirlenmediğini ancak yakın zamanda olmasını beklediklerini söyledi.

Eide,konferansın devam edeceğini, gerekmesi halinde daha yüksek bir siyasi seviyede yapılacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 16:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104