banner6

Eide'nin geri dönme ihtimali açık

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide bugün Kıbrıs’ta veda ziyaretlerinde bulunuyor.

Eide'nin geri dönme ihtimali açık
banner150 banner151 banner143

Liderlerle bugün ayrı ayrı görüşmelerde bulunacak olan Eide, bu akşam da Ledra Palace Otel’de veda resepsiyonu veriyor.

Fileleftheros gazetesi, “Eide Veda Temaslarında Herkesi Görecek” başlıklı haberinde, Kıbrıs’ta veda ziyaretlerinde bulunacak Eide’nin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra görev yaptığı dönemde iletişim kurduğu diğer unsurlarla da görüşeceğini yazdı.

Habere göre, Eide bugün ayrıca BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyon personeliyle de bir araya gelecek.

Haberi “Eide’den Bugün Son Veda” başlığıyla veren Haravgi gazetesi ise, Eide’nin bugün saat 09:00’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, saat 11:00’de ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile planlanmış görüşmeleri bulunduğunu anımsattı.

Eide’nin bu akşam Ledra Palace Otel’de resepsiyon vereceğini yazan gazete Eide’nin yarın akşam da Akıncı’nın, kendi onuruna vereceği resepsiyona katılacağını belirtti.

Alithia gazetesi ise ilgili haberi “Geri Dönme İhtimali Açık-Eide Bugün Liderleri Görecek, Veda Edecek ve Seçimler İçin Gidecek Fakat..” başlıklarıyla aktarırken, Eide’nin, Norveç’te 11 Eylül’de yapılacak seçimlerde aday olmasına atıfta bulunarak, Kıbrıs sorununun Eide için son olup olmadığının veya iki aylık aradan sonra geri gelip gelmeyeceğinin, seçim sonuçlarının arından ortaya çıkacağını yazdı.

Eide’nin seçimi kazanması ve partisinin de iktidar olması durumunda, bakanlık (dışişleri bakanlığı) alabileceğini, böylesi bir durumda BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı olarak Kıbrıs sorununa müdahil olma turunun kesin olarak kapanacağı kaydedildi. Gazete, seçimlerin bu şekilde olmaması durumunda ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Eide’ye yönelik tam güven duymasına bağlı olarak geri dönme ihtimalinin de açık olduğunu belirtti.

Gazete, aynı haberde, Eide’nin bu akşamki resepsiyonuna, tüm Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum parti başkanlarının davet edildiğini; Kıbrıs Rum partilerden sadece AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun resepsiyona katılacağını; DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun yurt dışında olması nedeniyle buna katılamayacağını önceden bildirdiğini yazdı.

Habere göre, Eide’nin vedasını şahsi olarak  “boykot etme” kararı alırken DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus, Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis ve Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ın temsilcileri resepsiyona katılacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 10:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110