Ek mesailerde yüzde 15 kesinti yapılacak!

banner37

Sendikalar ile hükümet uzlaştı. Varılan uzlaşıda 4 ay boyunca ek mesailerde yüzde 15’lik kesinti yapılması üzerinde anlaşıldı.

Ek mesailerde yüzde 15 kesinti yapılacak!

Kamuda örgütlü sendikalar adına basına açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, halkın hak ettiği hizmeti alabilmesi için hükümet yetkilileri ile bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade ederek, 1 Eylül tarihiyle yürürlükte olan yasa gücündeki kararnamenin bugün kaldırılacağını kaydetti.

Bengihan, 4 ay boyunca kamu görevlilerinin yapacağı tüm ek mesailerde yüzde 15’lik kesinti yapılması üzerinde anlaşıldığını ifade ederek, her işçinin kendi barem skalasındaki ücretten ek mesai ödemesi alacağını belirtti.

Bengihan şunları kaydetti:

Ek mesai gitmeme eylemlerimiz bu mutabakat çerçevesinde kaldırılacak. Ek mesailer resmi tatillerde herkesin 1’e 1.5, idari tatillerde ve normal ek mesai günlerinde 1.1 olacak şekilde devam edecek. Tasarruf edebilmek noktasında, ekonomik krizi düşünerek hükümetin işbirliği yapma konusundaki hareketi olumlu bularak, bugün tüm örgütlerimiz bu kararı aldı. Bundan sonraki süreçte, birlik beraberlik mesajı vereceğimiz bu anlaşmayı yaptık.”

Bengihan: Toplumsal uzlaşı ve fedakârlık varsa, biz yaptık

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Güven Bengihan, Yasa Gücünde Kararname’nin 1 Eylül itibariyle kaldırılacağını ve toplumsal seferberlik öncesindeki hakların aynısının devam edeceğini kaydetti.

Bengihan, sendikaların savunduğu konunun kimsenin maaşı altında çalıştırılamayacağı olduğunu da ifade ederek, “Toplumsal uzlaşı ve fedakârlık varsa, biz yaptık” ifadelerini kullandı. Varılan uzlaşının ardından, kamu alanındaki ek mesai eylemlerinin tamamı bugün itibariyle sona erdi.

Ortak açıklama

Bu arada, KAMU-SEN tarafından basın kuruluşlarına gönderilen ve KTAMS, KAMU-SEN, TIP-İŞ, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve GÜÇ-SEN adına KTAMS Başkanı Güven Bengihan imzasıyla yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

“Sendikalarımız KTAMS, KAMU-SEN, TIP-İŞ, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve GÜÇ-SEN; hükümetin yayınlamış olduğu Kanun Hükmünde Kararname sonrası başlatmış olduğu ek mesaiye gitmeme eylemini, bugün hükümet yetkilileriyle yapılan görüşme sonrasında uzlaşıya varılması sonucunda kaldırmıştır.

Sendikalarımız; ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve halkın alım gücünün düşmesi nedeniyle toplumun tüm kesimlerinin fedakârlık göstermesi adına uzlaşı kültürüyle hükümet yetkilileriyle görüşme yapmıştır.

Yapılan toplantı sonrasında; 1 Eylül itibarı ile Kanun Hükmünde Kararname’nin ortadan kalkmasıyla çalışanların 1 Eylül – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapacakları ek mesailerden fedakârlık göstererek alacakları toplam aylık brüt ek mesailerinin yüzde 15’inden kesinti yapması noktasında uzlaşıya varılmıştır.

Sendikalarımız ile hükümet yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrasında alınan kararlar şöyle; 

“1 Eylül 2018 itibarı ile ek mesai ödenekleri konusunda yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname yürürlükten kaldırılacak;

Tüm çalışanların ek mesai ödenekleri barem skalasındaki maaşları üzerinden normal çalışma ve idari tatil günleri için bire bir nokta bir (1.1), hafta sonu tatilleri ile diğer resmî tatil günleri için bire bir nokta beş (1.5) üzerinden hesaplanacak, 

1 Eylül – 31 Aralık tarihlerini kapsayan dört aylık süre için her bir ek mesai çalışanından, her ayın sonunda çıkan toplam brüt ek mesai ücreti üzerinden yüzde 15 kesinti yapılacak.

Sendikalarımız bundan sonraki süreçte de ülkemizde yaşanan ekonomik krizden çıkış noktasında verilecek olan her türlü mücadelede toplumun tüm kesimleriyle birlikte en ön saflarda yer almaya devam edecektir.”

Erhürman: Tüm taraflar elini taşın altına koymalı

Başbakan Tufan Erhürman 1 Eylül itibarıyla yılsonuna kadar ek mesailerden yüzde 15 tasarruf yapılması konusunda sendikalarla uzlaştıklarını açıkladı.

Erhürman bugün kamuda yetkili 5 sendikanın temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve sendikacılarla birlikte basına açıklama yapan Erhürman, içinde bulunulan ekonomik darboğaza dikkati çekerek, tüm tarafların elini taşın altına koyması gereğine işaret etti.

Başbakan Erhürman 1 Eylül itibarıyla yılsonuna kadar ek mesailerden yüzde 15 tasarruf yapılması konusunda sendikalarla uzlaştıklarını kaydederek, bugün varılan uzlaşmanın belli bir ücret rakamı değil, herkesin elini taşın altına koymasıyla ortaya çıkan bir sonuç olduğunu dile getirdi.

Erhürman bunu önemsediğini ve toplumsal seferberliğe ihtiyaç duyulan bu dönemde halka olumlu bir mesaj verildiğini ifade etti.

Yarından itibaren kamu görevlerinde eski randımanlı şekilde işlerin dönmeye devam edeceğini söyleyen Erhürman, “Ellerini bizimle birlikte taşın altına koyan tüm sendikacı arkadaşlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER