Ek mesailere servet gidiyor!

banner37

Kamuda ödenen ek mesai ücretleri, her yıl katlanarak artıyor. Ek mesailerin son 4 yıldaki artış oranı yüzde 119. Devlet, 2016’da ek mesailer için yaklaşık 89 milyon TL öderken, bu rakam 2017’de 120 milyon TL’ye, 2018’de de 145 milyon TL’ye çıktı. 2019 sonu harcama tahminine göre de ek mesai ödemelerinin 195 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor

banner87
Ek mesailere servet gidiyor!
banner90
banner8
  • DEVLETİN SIRTINDAKİ BÜYÜK KAMBUR… Devletin sırtında büyük bir kambur olan ek mesailer, her geçen yıl katlanarak artıyor ve bu rakam, bütçesinde büyük açıklar olan KKTC devleti için kabus oluşturuyor. Kamuda ek mesaiye gerek kalmayacak sistemi bir türlü kuramayan devlet, ek mesai harcamalarının büyüklüğünden de sürekli dem vuruyor. Devlet 2016’da 89 milyon TL, 2017’de 120 milyon TL, 2018’de 145 milyon TL ödemiş, 2019 sonu itibarıyla da 195 milyon TL’yi ek mesailer için harcamış olacak

4 BİN 779 ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI… Bu yıl ödeneceği hesaplanan 195 milyon TL’lik ek mesai ücreti, brüt asgari ücret ile çalışan 4 bin 779 kişinin yıllık maaşına denk geliyor.  Yani bu yıllık ek mesai ücreti ile 4 bin 779 çalışan daha işe alınabilir

HEP “SORUN” DENDİ ANCAK ÇÖZÜM ÜRETİLMEDİ… Ekonomist Okan Veli Şafaklı, ülkede Maliye Bakanı’nın defalarca değiştiğini, her gelen bakanın da ek mesai sorunundan söz ettiğini ancak hiç birinin bu soruna kalıcı bir çözüm bulmadığını söyledi.  Bu sorunu çözmek için ciddi bir denetleme ve reformun şart olduğunu belirten Şafaklı, “Bu para ile yeni istihdamlar yapılabilir. Ayrıca belli dairelerde ve kamu kurumlarında da vardiya sistemine geçilmesi de çözümdür” dedi

Ceren ÖZBİL

Devletin sırtında büyük bir kambur olan ek mesailer, her geçen yıl katlanarak artıyor ve bu rakam, bütçesinde büyük açıklar olan KKTC devleti için kabus oluşturuyor. Kamuda ek mesaiye gerek kalmayacak sistemi bir türlü kuramayan devlet, ek mesai harcamalarının büyüklüğünden de sürekli dem vuruyor.

Devletin kamuda ek mesailer için yaptığı ödemeler, son 4 yılda yüzde 116 oranında arttı. Kamuda ödenen ek mesai ücretlerinin 2019 yıl sonu harcama tahminine göre de 195 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor.

Devlet 2016 yılında ek mesailer için yaklaşık 89 milyon TL, 2017’de 120 milyon TL ve 2018’de de 145 milyon TL ödemişti.

Bu doğrultuda, devletin ödediği ek mesai miktarı, bir önceki yıla göre 2017 yılında 31 milyon TL, 2018 yılında da bir önceki yıla göre 25 milyon TL artış gösterdi.

Ayrıca tahmin edildiği gibi 2019 yılı içinde ödenen ek mesailerin de 195 milyon TL’ye ulaşması durumda, bir önceki yıla göre 50 milyon TL artmış olacak.

2019’da ayda 16 milyon 250 bin TL…

2019 yılı içinde ödenen ek mesai ücretinin 195 milyon TL’ye ulaşması, devletin bu yıl içinde her ay yaklaşık 16 milyon 250 bin TL ek mesai ödediği anlamına geliyor.

Ayrıca bu rakam iş günü olarak hesaplandığında, her iş günü için devletin 812 bin TL ek mesai ödediği anlamını taşıyor.

Asgari ücretli 4 bin 779 çalışan daha işe alınabilir…

Söz konusu 195 milyon TL’lik yıllık ek mesai ücreti, brüt asgari ücret ile çalışan 4 bin 779 kişinin yıllık maaşına denk geliyor.

Yani bu yıllık ek mesai ücreti ile 4 bin 779 çalışan daha işe alınabilir.

Şafaklı: Bazı dairelere personel alınıp, bazı dairelerde de vardiyaya geçilebilir

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, ülkede, Maliye Bakanı’nın defalarca değiştiğini, her gelen bakanın da ek mesai sorunundan söz ettiğini ancak hiç birinin bu soruna kalıcı bir çözüm bulmadığını söyledi.

Bu sorunu çözmek için ciddi bir denetleme ve reformun şart olduğunu belirten Şafaklı, sorunun nedenlerinin ve nasıl çözüm bulunabileceğinin ciddi bir şekilde araştırılması gerektiğini kaydetti.

Şafaklı, bazı devlet daireleri ve kurumlarında vardiya sistemine geçilebileceğini ve sağlık gibi alanlarda da personel sayısının artırılabileceğini ifade etti; şunları kaydetti:

“195 milyon TL çok ciddi bir rakamdır. Ek mesai külfetinden kurtulmak için bazı devlet dairelerinde vardiya sistemine geçilebilir. Ayrıca sağlık gibi alanlarda da yeni personel alınabilir. Ancak bu konu, her bakanın döneminde gündeme gelmesine rağmen hâlâ çözülmemiştir”.

“Suistimale fırsat vermemek için denetim olmalı”

Bazı kurumlarda da ek mesailerin suistimal edildiğini kaydeden Şafaklı, normal mesai saatleri içerisinde çözülebilecek işlerin sırf fazladan para alınması için sonraya bırakıldığını kaydetti.

Şafaklı, bunun yaşanmaması için de denetimin şart olduğunu belirtti ve “Kamuda çağdaş kurumsal ve denetlenebilir bir yapıya geçmek şarttır. Reform şarttır. KKTC’nin 36. yaşı kutlanırken sorun odaklı değil, çözüm odaklı olmalıyız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75