Ekibimiz sanayiciye güven veriyor

banner37

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, 22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurulda, başkanlığa yeniden aday olduğunu açıkladı

Ekibimiz sanayiciye güven veriyor
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

“KAVGACI DEĞİL, SORUN ÇÖZÜCÜ”… Üçüncü kez başkanlığa aday olan Avunduk, kavgacı değil, sorun çözücü olmak istediklerini ve mevcut yönetimle istikrarlı yükselişlerinin devam ettiğini söyledi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın (KTSO) 22 Mayıs günü gerçekleştireceği olağanüstü genel kurulda başkanlığa yeniden aday olacağını açıklayan Candan Avunduk, ekibinin sanayiciye güven verdiğini söyledi.

Üçüncü kez başkanlığa aday olan Avunduk, dün düzenlediği basın toplantısında yeni döneme ilişkin hedeflerini anlattı.

Candan Avunduk, iki dönem boyunca birçok projeye imza attıklarını belirterek, yeni dönemde hem mevcut projelerin geliştirilmesi, hem de yeni projeleri hayata geçirerek, Kıbrıs Türk sanayisine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Avunduk, Sanayi Odası yönetimine talip oldukları dönemde ortaya koydukları en temel vizyondan birini “Süreçlerin gelişimine seyirci kalan değil, süreçleri kendi inşa eden, ekonomide aktör olarak kabul edilen bir sanayi odası yaratmaktı” şeklinde ifade etti.

Sanayi Odası’nın her toplumsal ve ekonomik olayda fikri sorulan, görüşüne başvurulan, itirazları ve önerileri dikkate alınan bir noktaya geldiğini kaydeden Avunduk, Oda’nın gerek kurumsal imajının, gerekse saygınlığının çok daha üst seviyelere çıkarıldığını belirtti.

“Ekibimiz sanayiciye güven veriyor” diyen Avunduk, kavgacı değil, sorun çözücü olmak istediklerini ve mevcut yönetimle istikrarlı yükselişlerinin devam ettiğini söyledi.

“Elektrikteki 10 kuruşluk destek, 25 kuruşa çıkarıldı”

Avunduk, 10 yıldır değişmeyen elektrikteki 10 kuruşluk desteğin 25 kuruşa çıkarılmasını ve sosyal sigorta yatırımlarındaki işveren katkı payının istihdamı korumak adına hükümet tarafından karşılanmasını sağladıklarını söyledi.
Ayrıca pandemi nedeniyle çalışmayan işletmelere personel maaş desteği ödenmesiyle ilgili kaynak aktarımının olmasını da sağladıklarını ifade eden Avunduk, pandemi döneminde sanayicilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik destekler ve düşük faizli krediler ile finansmana erişim konularında da yoğun şekilde çalıştıklarını kaydetti.

banner134
Avunduk, Sanayi Odası bünyesinde Türkiye’de 90 bini aşkın ihracatçı üyesi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “KKTC Ofisini” açtıklarını belirterek, üretim ve ihracatın artmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

“Vekalet verme sistemini kaldırdık”

Candan Avunduk, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın genel kurullarında daha demokratik, adil ve şeffaf seçimler yapılabilmesi için vekâlet verme sistemini kaldırdıklarını belirterek, yeni yönetim kurullarının seçilmesinde bizzat sanayicilerin oy vermesini sağladıklarına işaret etti.

Yeni dönemde kamuoyunda yerli ürün bilincinin artırılması konusundaki çalışmaları devam ettirmenin birinci hedefleri arasında olduğunu kaydeden Avunduk, sanayi ve sanayiciler için sürdürülebilir ve kalıcı devlet politikalarının oluşturulmasını hedeflediklerine vurgu yaptı.

Avunduk’un hedefleri

Avunduk, ikinci görev olarak yurtdışından gelen ürünlere karşı Kıbrıs Türk sanayi ürünlerini rekabetçi kılabilmek için hedeflerini şu şekilde sıraladı:
“1. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi ile ilgili çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.
2. Ürünlerimizin haksız rekabete uğramaması için rasyonel yöntemlerle, ülke gerçekleri ile örtüşen fon, kota vb. gibi uygulamaların hayata geçirilmesini sağlamaya devam edeceğiz.
3. Sanayimize ve sanayicimize sağlanan destek, kredi ve hibelerin, ülkenin gerçekleri ile örtüşen, rasyonellikten kopuk olmayan, hayal gören bir anlayışla değil, ayakları yere basan bir anlayışla sağlanması adına, halihazırda yapmakta olduğumuz çalışmalara dün olduğu gibi yarın da devam edeceğiz.
4. Üretime yönelik, ihracat odaklı ekonomik yapının oluşturulmasına katkı koymak için, özelde Kıbrıs Türk sanayicisine ve sanayisinin gelişmesine, genelde ise ülke ekonomimizin kendi ayakları üzerinde durabilmesi adına yapmak için yola devam diyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75