banner6

Ekim, kurultaylar ayı!

banner37

Ülkeyi, siyasi gündemin oldukça yoğun olacağı bir ekim ayı bekliyor… Ulusal Birlik Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ile Özgürlük ve Barış Partisi’nin kurultayları, ekim ayı içerisinde yapılacak

Ekim, kurultaylar ayı!
banner99

Ceren ÖZBİL

Pandemi ve ekonomik darboğazın yarattığı sıkıntılar sarmalındaki ülkemizde, ekim ayı “kurultaylar ayı” olacak.

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 30-31 Ekim’de, Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) ise 16 Ekim’de olağan kurultayları var. Özgürlük ve Barış Partisi de 31 Ekim’de kurultay yapacağını açıkladı.

Siyasi Partiler Yasası, siyasi partilerin 3 yılda bir genel kongrelerini yapmasını emrediyor. Ayrıca yine aynı yasaya göre yeni kurulan bir partinin seçime katılabilmesi için de seçimden en az 90 gün önce tüzel kişilik kazanması gerekiyor. Yani Bertan Zaroğlu tarafından kurulan Millet Partisi’nin de seçime katılması için 90 günlük sürenin tamamlanması gerekiyor. 

Son genel kongresini, yani kurultayını 2018’de gerçekleştiren UBP ve TDP, kurultay hazırlıklarına hız verdi.

Bu arada 2021-2022 Adli Yılı açılışında konuşma yapan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik’in bu konudaki sözleri oldukça dikkat çekmişti.

Şefik, daha önce seçime katılmış bir siyasal partinin son genel kongresini, seçimden önce belirlenen tarihte gerçekleştirmesi gerektiğini, aksi takdirde bu koşulları yerine getirmeyen partilerin seçime katılamayacaklarını belirtmiş, “halihazırda önümüzdeki 2 ay içinde 3 siyasi partinin genel kongre yapma planı vardır” demişti.

Kongreleri tamamlayan partiler

Ekim ayı içerisinde kurultay yapmaya hazırlanan bu üç parti dışında Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 6 Ekim 2019’da, Yeni Kıbrıs Partisi’nin (YKP) 18 Eylül 2021’de, Demokrat Parti’nin (DP) 30 Kasım 2019’da, Kıbrıs Sosyalist Partisi’nin (KSP) 30 Kasım 2019’da, Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) 9 Aralık 2019’da, Halkın Partisi’nin (HP) 17 Ocak 2021’de, Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) 11 Nisan 2021’de, Toplumcu Kuruluş Partisi’nin (TKP) 9 Ocak 2021’de, Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (MDP) 27 Haziran 2021’de ve Bağımsızlık Yolu’nun da 11 Temmuz 2021’de, kongrelerini yaptığı biliniyor.

Siyasi Partiler Yasası’na göre en geç 3 yıl sonra kurultay yapılmalı

Siyasi Partiler Yasası’na göre, daha önce seçime katılmış bir partinin, seçimlere katılabilmesi için yasada belirtilen süre zarfında, yani son kurultaylarından en geç 3 yıl sonra genel kongresini tamamlaması gerekiyor.

İlgili yasa maddesi şöyle:

“Daha önce seçime katılmış bir siyasal partinin seçimlere katılabilmesi için, seçimden önceki son genel kongresini bu yasada belirlenen süre içerisinde gerçekleştirmiş olması gerekir.

Genel kongrenin olağan toplantıları, parti tüzüğünde belirtilen süre içerisinde ve en geç üç yılda bir yapılır. Olağanüstü toplantılar, genel başkanın veya merkez karar organının veya genel kongre üyelerinden en az beşte birinin yazılı istemi üzerine yapılır”.

Seçimden 90 günce tüzel kişilik kazanması gerekiyor

Yine aynı yasaya göre, ilk kez seçime katılacak bir partinin seçimden en az 90 gün önce tüzel kişilik kazanması gerekiyor.

Söz konusu durum ise yasada “ilk kez seçime katılacak bir partinin seçimlere katılabilmesi için, seçimlerden en az doksan gün önce tüzel kişilik kazanmış, tüm ilçe merkezlerinde örgütlerini kurmuş, ilçe ve genel kongrelerini yapmış ve ilçe merkez örgütlerinin adreslerini Yüksek Seçim Kuruluna bildirmiş olması gerekir” maddesi ile belirtiliyor.

banner134

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104