Ekinokok hortladı!

banner37

Çok tehlikeli bir hastalık olan ve insanlarda ölümcül dahi olabilen ekinokok, uzun yıllar sonra yeniden görüldü. Biri İskele, diğeri de Mağusa bölgesinden iki hasta, ekinokok yüzünden ameliyat masasına yattı

Ekinokok hortladı!
banner90
banner8

“SEVAP” İŞLEYİM DERKEN, HASTALIK YAYIP, “GÜNAH” İŞLEMEYİN… Başıboş köpekler ve kontrolsüz hayvan kesimleri ile yayılıp insanlara da kolayca geçebilen ekinokokun kökünün kazınması için ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Başıboş köpeklerin kontrol altına alınması ve hayvan kesimlerinin veteriner kontrolündeki mezbahalarda yapılması büyük önem arz ediyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde önemli uyarılar yapan uzmanlar, vatandaşların, kurbanlarını, ağaç altlarında ve mezbaha olmayan yerlerde kesmemesini istedi

KURBAN KESERKEN DİKKATLİ OLUN… Halk sağlığı için kurban kesimlerinin ağaç altlarında ya da evlerin bahçelerinde değil, veteriner kontrolündeki mezbahalarda yapılması büyük önem taşıyor. İşin uzmanları tarafından yapılmayan hayvan kesimleri, birçok hastalığın ülkemizde yayılmasına neden olabiliyor. Özellikle ekinokokla mücadele kapsamında hayvan kesimlerinin veteriner kontrolünde mezbahalarda yapılması çok ama çok önemli

İKİ VAKA GÖRÜLDÜ… Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet İnan, geçmişte, ülkede yaygın bir hastalık olan ekinokok vakasına uzun yıllar sonra rastladığını anlattı. Bir İskele’den, diğeri de Mağusa’dan olmak üzere iki vakaya rastladığını söyleyen İnan, yapılan operasyonların ardından iki hastanın da tedavi edildiğini söyledi. İnan, bu hastalığın ortadan kaldırılması için başıboş köpeklerin kontrol altına alınması ve küçükbaş ile büyükbaş hayvan kesimlerinin de veteriner kontrolündeki mezbahalarda yapılması gerektiğini anlattı

NAİMOĞULLARI UYARDI… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da kurban kesecek vatandaşlara, “veterineri olmayan mezbahalarda hayvan kesimi yapmayın” çağrısı yaptı. Naimoğulları, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlara, kurbanlarını, ağaç altlarında ve mezbaha olmayan yerlerde kesmemesi konusunda uyarı yaptı

Ceren ÖZBİL

Ülkede bir dönem çok yaygın olan ancak yoğun mücadelelerin ardından neredeyse insanda görülen vaka olmaktan çıkan ekinokok hastalığı, yeniden hortladı ve kısa süre önce Mağusa ve İskele bölgesinde yaşayan iki kişide görüldü.
   Ateş, sarılık, karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterebilen bu hastalık, ekinokok parazitini taşıyan köpeklerin dışkıları ile sebze ve meyvelere bu parazitin yumurtalarını bulaştırması ve hastalık bulaşmış sebze ve meyvelerin iyice yıkanmadan tüketilmesi ile insana bulaşabiliyor.
   Ayrıca bu paraziti taşıyan küçük ve büyükbaş hayvanlarda, ekinokok parazitinin görüldüğü organlarının, köpek gibi diğer canlı türleri tarafından tüketilebilecek yerlerde bırakılmasıyla da bu parazit varlığını sürdürüyor.
   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet İnan, ekinokokun ortadan kaldırılması için başıboş köpeklerin kontrol altına alınması ve küçükbaş ile büyükbaş hayvan kesimlerinin de veteriner kontrolündeki mezbahalarda yapılması gerektiğini vurguladı.
   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da kurban kesecek vatandaşlara, “veteriner olmayan mezbahalarda hayvan kesimi yapmayın” çağrısı yaptı.

İnan: Bir ayda iki vaka ile karşılaştım
   Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet İnan, geçmişte, ülkede yaygın bir hastalık olan ekinokok vakasına uzun yıllar sonra rastladığını anlattı.
   Yıllar önce ülkede ekinokok hastalığı, yani “kist hidatik” hastalığının, insanlarda ve hayvanlarda yaygınlığını inceleyip, elde ettikleri sonuçları da yayınladıklarını kaydeden İnan, şöyle konuştu:
   “Uzun süredir karaciğer ‘kist hidatik’ ameliyatı yapmıyordum. ‘Acaba bu hastalık ülkemizde azaldı mı?’ diye düşünürken, son bir ayda, biri safra yollarına açılmış, diğeri açılmamış, 11 cm çapında iki ‘kist hidatik’ ameliyatı yaptım.

Safra yollarına açılmış olan vakada ‘parsiyel kist eksizyonu, omentopeksi, koledok eksplorasyonu ve T-TÜP ameliyatı’ uyguladım. Diğer hastaya total ‘kistektomi’ yaptım.

Resimlerini paylaşıyorum. Köpeklerin bağırsaklarında yaşayan bu parazitler, köpek dışkıları ile sebze ve meyvelere yumurtalarını aktarırlar. Yıkanmamış yenilen sebze ve meyvelerden bizlere bulaşır. Hem yiyeceklerimizi, hem de ellerimizi iyice yıkamayı unutmayalım.”

“İki toplumlu çalışmalar yapılmıştı”
   Geçmişte bu hastalığın eradikasyonunu ortadan kaldırmak için iki toplumlu çalışmaların yapıldığına dikkat çeken İnan, bu çerçevede önemli yasalar geçirilerek hastalıkla mücadele başlatıldığını hatırlattı.
   İnan, 1974’te bu hastalıkla ilgili eradikasyon çalışmalarının Türk tarafında belli ölçülerde kesintiye de uğradığından da söz ederek, buna rağmen daha sonra uluslar arası yardımlarla belli bir ölçüde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

banner134
   Mehmet İnan, “Yaklaşık 20 yıl önce bu hastalığın özellikle hayvanlarda yaygınlığı konusunda bir çalışma yaptık. Bu çalışmayı Kıbrıs Türk Sağlık Dergisi’nde yayınladık. Özellikle küçükbaş hayvanlarda önemli ölçüde yaygın olduğunu tespit etmiştik” dedi.

“Tedavi şekli büyüklüğü, bulunduğu organ ve evresine göre değişiyor”
   İnan, bu hastalığın bulunduğu organa, evresine, büyüklüğüne ve yerleşim yerine göre tedavi yöntemlerinin değiştiğini ifade etti ve komplikasyonlarının da ciddi anlamda olabileceğini söyledi.
   Temel olanın, tedavi etmek değil, korunmak olması gerektiğini belirten İnan, bu hastalıktan korunmanın değişik yolları olduğunu belirtti.
   İnan, burada da en önemli görevin devletin sağlık hizmetlerine, belediyelere ve Veteriner Dairesi’ne düştüğünü söyledi.

Başıboş köpekler kontrol altına alınmalı”
   Dr. Mehmet İnan, bu hastalıktan korunma prensipleri arasında bütün köpeklerin kayıt altına alınması, parazit saptamasının yapılması, parazit saptanan köpeklerin tedavi edilmesi ve kesinlikle hiçbir köpeğin veteriner kontrolünde olsa dahi başıboş dolaşmaması gerektiğinin yer aldığını söyledi.

Dr. Mehmet İnan, şöyle devam etti:
   “Ülkede çok fazla başıboş köpek vardır. Bu hastalığın yaygınlaşmasında çok önemli bir sebeptir. Bağırsaklarında bu paraziti taşıyan köpekler, dışkıları ile bunu çevreye yaymaktadır. Bu parazit 180 metrekarelik bir alana yayılabilmekte ve hatta sinek ve kuşlarla birlikte çok daha geniş alanlara hastalığı yaymaları mümkün olabilir.

Bu yaymış oldukları alanlarda yiyeceğimiz sebze ve meyveler bulunduğu sürece, ya da hayvanların beslenme alanları olan otlak alanlara ulaştıkları takdirde, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara bulaşabilmektedir. Ayrıca sebze ve meyvelerin iyice yıkanmadan tüketildiği sürece bu hastalık, rahatlıkla insanlara bulaşabilmektedir. Bu nedenle başıboş köpeklerin kontrolü çok önemli”…

“Hayvan kesimlerinde parazit saptanan hayvanların organları yakılmalı”
   Ekinokokun yaygınlaşmasında diğer önemli bir noktanın da hayvan kesimleri olduğundan söz eden İnan, şunları kaydetti:

“Bu parazitler küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sakatatlarına yerleşir. Tecrübeli kasaplar bunları keserken hastalığı tanıyor ve hastalıklı organı atıyorlar. Bunların yakılarak yok edilmesi gerekir. Bunların yüzeysel olarak toprak altına gömülmesi yeterli değildir. Çünkü bunlar köpekler ya da benzeri hayvanlar tarafından toprak altından çıkarılıp, yenilebilir. Bu nedenle hastalıklı hayvanların hastalıklı organları yakılarak yok edilmelidir.

Özellikle ülkemizde dini ve geleneksel olarak hayvan kesimleri yapılmaktadır. Kurban Bayramı da yaklaşıyor. Birçok bölgede kurbanlık hayvan kesilecektir. Bilinçli insanlar tarafından kesilip, hastalıklı organlar yok edilemezse bu hastalık yeniden ortaya çıkacaktır.”

Naimoğulları: Hayvan kesimleri mezbahalarda yapılmalı
   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede 30 ile 40 arasında mezbaha bulunduğunu ancak hayvan kesimlerinin yüzde 80’inin iki büyük mezbaha olan Cihangir ve Haspolat’ta yapıldığını anlattı.
   Özellikle ekinokok gibi hastalıkların yayılmaması için kesimlerin mezbahalarda yapılması gerektiğinin önemine dikkat çeken Naimoğulları, Kurban Bayramı da yaklaşırken vatandaşların kurbanlarını ağaç altlarında ve mezbaha olmayan yerlerde kesmemesi konusunda uyarı yaptı.

“Veteriner olmayan mezbahalarda da kesim yapılmamalı”
   Naimoğulları ayrıca kesim yapılırken veteriner olmayan mezbahalarda da kesim yapılmaması uyarısında bulundu, şöyle dedi:
   “Veteriner, karşılaştığı bir hastalık konusunda nasıl davranması gerektiğini bilir. Eğer bir hayvanda ekinokoka rastlamışsa, onun o organlarını usulüne uygun bir şekilde yok eder. Ancak bu hastalık günümüzde çok tehlikeli bir hastalık değildir. Yine de önlem almak gerekir. Bunun için de mezbahalara bir düzenleme getirilmelidir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75