banner6

Ekmeğe yüzde 15 zam yolda

banner37

Ekmeğe yüzde 15 zam yolda
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Dünya genelinde yaşanan pandemi krizinden sonra Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş da tarımsal ihracatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

   Gıda tedariğinde aksamaların yaşanması var olan ürünlerin fiyatlarının artmasına neden oluyor.

   Girdi maliyetlerinin her geçen gün artmasıyla beraber temel tüketim maddelerine de peş peşe zam geliyor.

   En temel gıda olan ekmeğe henüz 2 ay geçmeden ikinci kez zam yapılması bekleniyor.

   KIBRIS’a konuşan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, fırıncıların çok sıkıntılı günlerden geçtiğini söyleyerek son günlerde girdi maliyetlerine yapılan ‘aşırı zamlardan’ sonra ekmek fiyatlarında da zammın kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

   Çıralı, “50 kg’lık bir çuval un 485 TL’den 550 TL’ye, 12 kg’lık maya ise 180 TL’den 300 TL’ye yükseldi. Buğday tedarikinde ciddi sıkıntılar olduğunu duyduk bu nedenle fiyatların böyle kalmayacağını daha da artacağını söylüyorlar” diyerek önümüzdeki hafta ekmek zammının olacağını vurguladı.

   Ekmeğe yapılacak olan zammı her fırının kendi girdi maliyetlerine göre belirleyeceğini açıklayan Çıralı, ortalama olarak yüzde 15-20 oranında zam geleceğini vurguladı.

   Arun Un Fabrikası Yöneticisi Tolga Ahmet Raşit ise, girdi maliyetlerinin ‘korkunç bir şekilde’ arttığını belirterek ekmeğe yapılacak olan zammın yüzde 70’inin girdi maliyetleri nedeniyle olacağını vurguladı.

   Raşit, ülkemizde ekmeklik buğday üretilmediğini söyleyerek ekmeklik buğdayın tamamının Rusya’dan alındığını kaydetti.

   Ülkemizde ekmeklerin yasa gereği poşetlere koyularak satılmak zorunda olduğunu söyleyen Raşit, poşet fiyatlarının artması ve marketlerde satılmayan ekmeklerin fırına iade edilmesi nedeniyle fırıncıların zorluklar yaşadığını açıkladı.

Çıralı: Ekmek zammı kaçınılmaz oldu

   Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, ülkemizde bu hafta üst üste artışlar yaşandığını belirterek un, maya ve enerji yakıt fiyatlarının ciddi oranda arttığını ifade etti.

   Fırıncıların çok sıkıntılı günlerden geçtiğini anımsatan Çıralı, yapılan ‘aşırı zamlardan’ sonra ekmek fiyatlarında zammın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Ekmek yüzde 15-20 oranında zamlanacak”

   Çıralı, “önümüzdeki hafta içerisinde ekmek zammının olacağını tahmin ediyorum” diyerek şöyle devam etti:

   “50 kg’lık bir çuval un 485 TL’yken şimdi 550 TL, 12 kg’lık maya 180 TL’yken 300 TL oldu. Buğday tedarikinde ciddi sıkıntılar olduğunu duyduk bu nedenle fiyatların böyle kalmayacağını daha da artacağını söylüyorlar.”

   Ekmek fiyatlarına yapılacak olan zam oranını her fırının kendi girdi maliyetlerine göre belirleyeceğini açıklayan Çıralı, ekmeğe yüzde 15-20 oranında zam geleceğini vurguladı.

Raşit: Zamlar korkunç

   Arun Un Fabrikası Yöneticisi Tolga Ahmet Raşit, elektrik, işçilik, mazot gibi girdi maliyetlerinin arttığını belirterek ‘korkunç zamlarla’ karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

   Ekmeğe yapılacak olan zammı değerlendiren Raşit, un fiyatlarındaki artışın yapılacak olan zam üzerinde yüzde 30 etkisi olduğunu, geriye kalan yüzde 70’lik kısmı girdi maliyetlerinin oluşturduğunu vurguladı.

   Raşit, pandemi ve Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş krizinden sonraki döviz artışı nedeniyle buğday ekiminin azaldığını kaydederek, buğday, küspe, tahıl gibi ürünlerde kriz yaşandığına dikkat çekti.

   Gıda krizinin dünya çapında yaşandığını vurgulayan Raşit, tahıl fiyatlarının bu nedenle durmadan arttığını ifade etti.

“Ülkemizde ekmeklik buğday üretimi yok”

   Raşit, yaklaşık 2 ay önce 495 TL olan 50 kg’lık un çuvalının 545 TL olduğunu söyleyerek ülkemizde üretilen yerli buğdayın ekmeklik buğday olmadığını açıkladı.

   Ekmeklik buğdayının tamamını Rusya’dan aldıklarını belirten Raşit, Rusya ve Ukrayna limanlarının kapalı olduğunu, Hindistan’ın ise buğday ihracatını durdurduğunu söyledi.

“Ekmek poşetleri maliyetlerimizi artırıyor”

   Arun Un Fabrikası Yöneticisi Tolga Ahmet Raşit, ülkemizde ekmeklerin yasa gereği poşetlere koyularak satılmak zorunda olduğunu söyleyerek poşet fiyatlarının artmasıyla maliyetlerinin de arttığını kaydetti.

   Maliyetlerini düşürmek için poşet zorunluluğunun kaldırılması yönünde öneri verdiklerini ifade eden Raşit, bunun kabul edilmediğini kaydetti.

   Raşit, Türkiye’de ekmeklerin poşete koyulma zorunluluğu olmadığını belirterek bu nedenle Türkiye’deki ekmek fiyatlarının daha ucuz olduğuna dikkat çekti.

“İadeler külfettir”

   Marketlerde satılmayan ekmelerin gün sonunda fırınlara iade edildiğini söyleyen Raşit şöyle devam etti:

   “İadeler fırına büyük külfettir, milli servetin gitmesidir. İadelerin kaldırılması gerekiyor çünkü bu da fırıncıların maliyetini çok etkiliyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104