banner6

Ekmeği üretmek de almak da zor!

banner37

En temel tüketim maddesi ekmeğin fiyatındaki artış dur durak bilmiyor. Fırıncılar Birliği Başkanı Çıralı, buğday ve enerji fiyatlarının yükselmesi nedeniyle sektörün zorda olduğuna dikkat çekerek, maliyetlerinin sürekli arttığını vurguladı. Maliyet artışlarının fiyatlara yansımak zorunda olduğuna işaret eden Çıralı, bazı fırınların ekmek fiyatını 6.5-7 TL’den 8 TL’ye yükselttiğini açıkladı

Ekmeği üretmek de almak da zor!
banner99

EKMEK 8 TL OLDU… Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, buğdayın yanı sıra elektrik ve gaz gibi enerji fiyatlarının yükselmesi, asgari ücretin, sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının artmasından dolayı bazı fırınların ekmek fiyatını yükselttiği yönünde bilgi aldığını belirterek, 6.5- 7 TL olan ekmeğin bazı bölgelerde 8 TL’ye satıldığını söyledi. Fırıncılar, sektöre yönelik yeni düzenlemeler karşısında da şaşkına döndü. Hükümet yetkililerinin sektörün sorunlarını bugüne kadar değinmediğinden yakınan Çıralı, fiyatların artmaması için devlet tarafından ara çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti.

FIRINCILAR İÇİN CİDDİ BİR MALİYET UNSURU… Dünya Gıda Günü dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından düzenlenen eğitim programında fırıncılara yeni düzenlemeler getirildi. Ömer Çıralı, ürünlerin geliş tarihi, uygunluğu ve depolama aşamalarının kayıt altına alınarak tutanak tutulması şartı getirildiğini belirterek günlük 30 kw’nin üzerinde enerji çeken fırınlar için de gıda mühendisi istihdam etmek koşulunun getirildiğini belirtti. Çıralı, “Türkiye’de 1 gıda mühendisi 8-10 fırına hizmet verebildiğinden bu maliyet karşılanıyor” dedi.

Girdi maliyetlerinin her geçen gün artmasıyla, temel tüketim maddelerine peş peşe gelen zamlar devam ediyor.

Enerji maliyetlerindeki artış, bazı fırınların ekmeğe zam yapmasına neden oldu.

En temel tüketim maddesi olan ekmek, sessiz sedasız zamlandı. 6.5- 7 TL olan ekmek, bazı bölgelerde 8 TL’ye satılmaya başlandı.

Bu arada üretim yapan tüm sektörlerde olduğu gibi maliyetleri her geçen gün daha da artan fırıncılar mevcut koşullarda zar zor ayakta kalmaya çalışırken, sektöre yönelik maliyet artışı anlamındaki yeni düzenlemeler karşısında şaşkına döndü.

Hiçbir teşvik sağlanmadan getirilen düzenlemeler, fırıncının maliyetlerini daha da artıracağı için vatandaşın direkt olarak alıp tükettiği bir gıda olan ekmek fiyatlarının daha da yükseleceği yorumlarına neden oldu.

KIBRIS’a konuşan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından bir eğitim programı düzenlendiğini ifade ederek, bu program çerçevesinde fırıncılara yeni düzenlemeler getirildiğini belirtti.

Çıralı, kullanılan ürünlerin geliş tarihi, uygunluğu ve depolama aşamalarının kayıt altına alınması için tutanak tutulması gerektiğini kaydederek, günlük 30 kw’nin üzerinde enerji çeken fırınlar için gıda mühendisi istihdam etmek koşulunun da getirildiğini açıkladı.

Fırıncılar için getirilen yeni düzenlemelerin ekmek fiyatlarını daha da artıracağına dikkat çeken Çıralı, şu anda bile artan maliyetler karşısında bazı fırınların ekmek fiyatlarını artırmak zorunda kaldığını, perakende satış fiyatı 6.5- 7 TL olan ekmeğin bazı bölgelerde 8 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

“Köy fırınlarının 10’da 1’i yasal olarak çalışıyor”

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, fırıncılık sektörüne devlet tarafından hiçbir destek verilmediğini ifade ederek, sektör çalışanlarının uzun süredir kendi içinde yaşadığı problemlerin giderek arttığını belirtti.

Rusya- Ukrayna savaşına bağlı olarak gerek buğday fiyatlarının aşırı yükselmesi, gerekse de enerji fiyatlarının artmasından dolayı bu sektörden geçinen insanların işyerlerini kapatmak durumuna geldiğine dikkat çeken Çıralı, maliyetlerinin sabit kalmadığının altını çizdi.

Çıralı, market içlerinde yer alan ve gayri yasal olarak çalışan köy fırınlarının sektörde haksız rekabet ortamı yarattığına işaret ederek, köy fırınlarının sadece 10’da 1’inin yasal olarak çalıştığını savundu.

Geçtiğimiz hafta 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından bir eğitim programı düzenlendiğini ifade eden Çıralı, bu toplantıda genel olarak ekmek çeşitlerinin standardı ve hijyen konularının ele alındığını ifade etti.

Çıralı, düzenlenen eğitim programı içerisinde fırıncılık sektörüne yeni düzenlemelerin getirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Binanın yüksekliği, donanımı, çalışanın kılık kıyafeti, hijyeninden tutun kullanılan ürünlerin depolanması ve bütün ürünlerin kayıt altına alınması noktasına kadar bilgiler verildi.

Ürün ne zaman geldi? Hangi sertifikalıdır? Ekmeğe uygunluğu nedir?

Şu anda böyle bir tutanak düzenimiz yok.

Bunların düzenlenerek tutanak altına alınabilmesi bize ayrıca bir personel ihtiyacı doğurur. Bu da bir maliyet unsurudur”.

“Gıda mühendisi istihdam etme koşulu getirildi”

Çıralı, Türkiye’de büyük fırınlarda uygulanan gıda mühendisi istihdam etmek koşulunun yeni düzenlemeye göre ülkemizde de günlük 30 kw’ın üzerinde enerji çeken fırınlar için getirildiğini ifade ederek, 30 kw’ın çok yüksek bir enerji olmadığını, fırınlarda bulunan sadece bir yoğurma kabı, bir de paketleme makinesinin 30 kw gücünde olduğunu kaydetti.

Normal bir fabrikada bulunan makinelerin toplam gücünün 200-250 kw olduğuna dikkat çeken Çıralı, “Türkiye’de 1 gıda mühendisi 8-10 ayrı fırına hizmet verebildiği için bu maliyet fırınlar tarafından ortak bir şekilde karşılanıyor. Bizde bu düşünülmedi” dedi.

Çıralı, her ülkenin koşullarının ve ölçeklerinin değişken olduğuna dikkat çekerek, başka ülkelerde kullanılan standartların ülkemizde de uygulanması için karar alınırken Fırıncılar Birliği ile istişare edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu koşullar planlanırken görüşlerinin alınmadığını ifade eden Çıralı, programda olması gereken faydalı bilgilerin ele alınmasına karşın istenilen koşulların fırıncılar için ciddi bir maliyet unsuru oluşturacağını kaydetti.

“Günden güne geri gidiyoruz”

Çıralı, bu yatırımları yapabilmek için fırıncının kazanması gerektiğinin altını çizerek, günden güne geri giderken bu gibi yatırımları yapamayacaklarını ifade etti.

Sektör çalışanlarının korunması noktasında hiçbir eğilim olmadığını belirten Çıralı, ilgili bakanlığın sadece fikir vererek yönlendirme açısından katkı sağladığını söyledi.

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, şunları anlattı:

“Bakanlığın görevlendirdiği kişiler tarafından işyerlerimizin kontrol edilerek eksikliklerimizin tespit edileceğini söylediler.

Bu eksiklikleri belli bir süre içerisinde tamamlamamızı isteyecekler.

Bu sektör başka sektöre benzemez. Temel tüketim maddesi olan ekmek üretiyoruz.

Eksikliklerin giderilmesi zaman alacak ama neticede bu bizim için maliyet unsurudur ve direkt olarak tüketiciye yansıyacak.”

Çıralı, bu eksikliklerin birçoğunu fırıncıların bildiğinin altını çizerek, hükümet yetkililerinin sektörün sorunlarını bugüne kadar değinmediğinden yakındı.

“Ekmek 8 TL oldu”

Fırıncılar için getirilen yeni düzenlemelerin ekmek fiyatlarını da artıracağına dikkat çeken Çıralı, “Şu anda bile elektrik, gaz fiyatları, asgari ücretin değişmesi ve sigorta ihtiyat sandığı yatırımlarının artmasından dolayı bazı fırınların ekmek satış fiyatını yükselttiği yönünde bilgi aldım” şeklinde konuştu.

Çıralı, perakende satış fiyatı 6.5-7 TL olan ekmeğin bazı bölgelerde 8 TL ye yükseldiğini açıklayarak, fiyatların artmaması için devlet tarafından ara çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104