Ekmek için gelip tabutla dönüyorlar!

banner37

Ülkeye ekmek parası kazanmak için gelen yüzlerce işçi, yasal haklarını bilmemeleri ve ülkede yabancı olmaları nedeniyle karşı karşıya kaldığı emek sömürüsüne ve tehlikeli koşullarda çalıştırılmaya sesini çıkaramıyor

banner87
Ekmek için gelip tabutla dönüyorlar!
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

   Bazen hasta bir yakınına bakmak, bazen evine ekmek gönderebilmek, bazen de çocuklarını okutabilmek için binlerce kilometre uzaktan Kuzey Kıbrıs’a gelen yüzlerce yabancı işçi, emek sömürüsünün kurbanı oluyor.

   Birçoğu, yasal haklarının farkında olmamaları, ya da ülkede yabancı olmaları nedeniyle, kendilerine uygulanan mobbinge sesiz kalıyor, sağlıksız koşullarda kendilerine gösterilen yatı evlerinde kalmaya itiraz edemiyor ve hiçbir güvenlik önlemi alınmamış tehlikeli ortamlarda çalıştırılıyor. 

   Bu durum ise bazen çok acımasız sonuçlar doğurabiliyor.  Bunun en büyük örneği de ülkede iş kazalarında ölenlerin büyük bir oranının yurt dışından gelen işçilerin olması…

   Ülkede 2018 yılında meydana gelen 10 ölümlü iş kazasında 9, 2019 yılının ilk 4 ayında meydana gelen 5 ölümlü iş kazasında da 4 yabancı uyruklu işçi hayatını kaybetti.

   Ayrıca Dam Thı Hop isimli kadının hikayesi de ülkedeki göçmen işçilerin ne kadar göz ardı edildiğinin ayrı bir örneği oldu. Ülkeye çalışmak için gelen Dam Thı Hop’un kayıp olduğu, 15 ay sonra bir kadın cesedi bulunmasıyla duyuldu. 

 

Yüksel: Eğitim verilmeli

   İş Sağlığı ve Güveliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, özellikle inşaat sektöründe yerli çalışan sayısının çok az olduğunu ve buradaki açığın Türkiye’den, ya da üçüncü dünya ülkelerinden gelen işçilerle kapatıldığını ifade etti.

   Ancak bu kişilerin de bu işlerde uzman kişiler olmadığına değinen Yüksel, şantiyelerin de tehlikeli olması nedeniyle ne yazık ki istenmeyen kazalarla karşılaşıldığını belirtti.

   Yüksel, bu tarz kazalarla karşılaşılmaması için ülkeye işçi olarak gelen kişilerden, çalışacakları alanlarla ilgili sertifikalar istenmesi ya da eğitim verilmesi gerektiğini vurguladı.

 

“Dil sorunu tehlikenin boyutunu artırıyor”

   Yüksel, ülkeye üçüncü ülkelerden işçi olarak gelen kişilerin dil sorunu da yaşadığına dikkati çekti ve bu nedenle uyarıları fark etmediğini ifade etti.

   Bunun da kazaların nedenleri arasında yer aldığını söyleyen Yüksel, “Yabancı işçilerin çalıştığı yerlerde, ya onlara ikazları tercüme edecek rehber olmalı ya da ülkeye getirilirken Türkçe ya da İngilizce bilmeleri ön koşul olmalıdır” dedi.

   Yüksel, 1 Mayıs’ın da yaklaştığı bugünlerde Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’na çağrı yaparak, gerekli denetimlerin yapılıp önlemlerin de alınmasını istedi.

2018 İş kazasında ölenler

 1. 40 yaşındaki Musa Düşkün ülkeye çalışmak için geldi
 2. 41 yaşındaki Doğan Turan ülkeye çalışmak için geldi
 3. 27 yaşındaki Tolga Özkıraç iş sırasında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
 4. 44 yaşındaki Veli Çelik ülkeye çalışmak için geldi
 5. 26 yaşındaki Volha Viarbouskaya ülkeye çalışmak için geldi
 6. 52 yaşındaki İsmail Kızıldemir ülkeye çalışmak için geldi
 7. 33 yaşındaki Umut Gürcüoğlu ülkeye çalışmak için geldi
 8. 19 yaşındaki Yavuz Bay ülkeye çalışmak için geldi
 9. 42 yaşındaki Mehmet Ezer ülkeye çalışmak için geldi
 10. 37 yaşındaki Rafiqul İslam ülkeye çalışmak için geldi

2019 iş kazaları

 1. 23 yaşındaki Serhat Saçma ülkeye çalışmak için geldi
 2. 29 yaşındaki Beyazit Temiz ülkeye çalışmak için geldi
 3. 27 yaşındaki Hüseyin Kurt ülkeye çalışmak için geldi
 4. 50 yaşındaki Mustafa Evliya işveren olarak denetim için gittiği inşaata iş kazası geçirdi.
 5. 43 yaşındaki Gazi Hizmetçi ülkeye çalışmak için geldi

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75