Ekonomi daha da kötüye gidecek

banner37

Yeni tedbirler çerçevesinde, işletmelerin çalışma saatlerinin cumartesi ve hafta içi daraltılması, sektör temsilcilerini endişeye düşürdü, hükümete “Kapanma çözüm değil, denetim yapın” çağırısında bulundu

Ekonomi daha da kötüye gidecek
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

banner134

“KAPANMA ÇÖZÜM DEĞİL”… RES-BİR Başkanı Salih Kayım, Bakanlar Kurulu kararı ile kayıplarının büyük olacağını söyleyerek, belediyelerden de daha fazla sokağa çıkıp denetimleri artırmalarını ve restoranları denetlemelerini isteyeceklerine dikkat çekti. İŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, ise kapanmanın her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, kapanma ile bir şey çözülmeyeceğini, yapılması gerekenin kapanma değil, etkin denetim olduğunu vurguladı.

“BAZI MEKANLAR BÜYÜK DARBE ALACAK”… KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Bakanlar Kurulu’nun aldığı yeni kararların özellikle cafe, restoran, meyhane ve bar gibi mekanları büyük ölçüde bitireceğini vurgulayarak, bu tarz yerlerin büyük darbe alacağını söyledi. Cumartesi alınan saat 18.00’de kapatma kararının zaten birçok mekan için kapanma anlamına geldiğini belirten Tulga, hükümetin ‘kapattım’ dememek için göstermelik bir zaman kısıtlaması getirdiğine işaret etti.

Ülkemizde Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle Bakanlar Kurulu var olan kararlarda değişikliğe giderek bir takım düzenlemeler yaptı, sektörler ise bu kararlardan memnun kalmadı.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlara göre, hafta içi sokağa çıkma yasağının başlangıcı bir saat öne çekilerek 21.00’e alındı, cumartesi günleri ise işyerlerinin 18.00’de kapanması kararlaştırıldı. Bunların yanında vakalarda artışın sürmesi halinde paket servis hariç cumartesi günleri işyerlerinin tamamen kapatılacağı da kararlar arasında yer aldı.

Sektör temsilcileri KIBRIS’a konuşarak, Bakanlar Kurulu kararlarından memnun kalmadıklarını, bu kararların ekonomiyi daha kötüye götüreceğini, cafe, restoran, bar ve meyhane gibi yerlerin büyük darbe alacağını vurgulayarak, bir kez daha denetime işaret etti.

Konu ile ilgili konuşan Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, sokağa çıkma yasağının ileri bir saate alınmasını beklerken, saatin daha da geri alındığını kaydederek, özellikle bu süreçte en çok etkilenen meyhane ve alakartların daha da büyük kayba uğrayacağını söyledi.

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, daha önce de savundukları gibi kapanmanın her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, “Sıkmadan, kontrollerle çözüm sağlamalıyız. Kapanma ekonomiyi daha da kötü duruma getirir” dedi.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Bakanlar Kurulu’nun aldığı yeni kararların özellikle cafe, restoran, meyhane ve bar gibi mekanları büyük ölçüde bitireceğini vurgulayarak, bu tarz yerlerin büyük darbe alacağını söyledi.

Kayım: Belediyelerden bizi denetlemesini isteyeceğiz

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda hafta içi sokağa çıkma yasağının bir saat öne çekilerek 21.00’e alınması ve cumartesi günü işyerlerinin 18.00’de kapatmasının restoran, cafe ve barlar için hoş olmadığını belirtti.

Kayım, sokağa çıkma yasağının ileri bir saate alınmasını beklerken, saatin daha da geri alındığını kaydederek, özellikle bu süreçte en çok etkilenen meyhane ve alakartların daha da büyük kayba uğrayacağını söyledi.

Alakart ve meyhane gibi işyerlerinin akşam iş yaptığını kaydeden Kayım, bu alanlarda iş yürüten insanların ekonomik kaybının daha da artacağını belirtti.

Bu konulara çözüm bulma amacı ile Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar’dan randevu talep ettiklerini vurgulayan Kayım, belediyelerden de daha fazla sokağa çıkıp denetimleri artırmalarını, restoran, cafe ve barları denetlemelerini isteyeceklerini dile getirdi.

Kayım, tüm işletmelerin kurallara uyması ve halkın da kurallara uymayan yerlere gitmemesi için çağrı yaptı.

“Vakaların önüne geçemezsek daha da ekonomik sıkıntı içine doğru sürükleneceğiz” diyen Kayım, cumartesi öğleden sonra ve akşamın kendileri için çok önemli olduğunu, iş yaptıkları bu zamanın elerinden alınması nedeni ile iş kaybı yaşayacaklarını söyledi.

Mamülcü: Sıkmadan, kontrollerle çözüm sağlamalıyız

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, daha önce de savundukları gibi kapanmanın her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararları eleştirdi.

Mamülcü, iş insanlarının veya diğer sektörlerin şu an sadece kamudan gelir kazanan kişiler ve yerel kaynaklarla ayakta durmaya çalıştığını vurgulayarak, bunun da yeterli olmadığını söyledi.

Kapanma söylemlerinin piyasayı kötü etkilediğine işaret eden Mamülcü, kapanma ile bir şey çözülmeyeceğini, yapılması gerekenin kapanma değil, etkin denetim olduğunu vurguladı.

Mamülcü, piyasa ne kadar çok kapatılırsa bulaşın da o kadar çok artacağını savunarak, kapanmanın ardından açılır açılmaz para kazanmak için herkesin piyasaya akın edeceğini, oluşacak kaos sonrasında vakaların yeniden hızla artacağını söyledi.

“Sıkmadan, kontrollerle çözüm sağlamalıyız” diyen Mamülcü, kapanmanın ekonomiyi daha da kötü duruma getireceğini vurguladı. 

Mamülcü, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu olarak bir araya geldiklerini ve çıkan ortak kararın kapanma olması halinde kimsenin ayakta duramayacağı yönünde olduğunu belirtti.

Kara kapılarının açılması, turizmin sadece kapalı devre değil tam açılmaya gitmesi ve öğrencilerin gelmesine izin verilmesi gerektiğini savunan Mamülcü, bunları yaparken belirli kurallar ve etkin denetimlerle kontrolün sağlanabileceğini söyledi.

“Sağlık tabii ki önemli ve sağlığımızı düşünüyoruz” diyen Mamülcü, ama ayakta kalabilmek ve hayatımızı idame ettirebilmek için ekonomiyi de düşünmek zorunda olduğumuza dikkat çekti.

Tulga: ‘Kapattım’ dememek için saat 18.00 sınırlaması kondu

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Bakanlar Kurulu’nun aldığı yeni kararların özellikle cafe, restoran, meyhane ve bar gibi mekanları büyük ölçüde bitireceğini vurgulayarak, bu tarz yerlerin büyük darbe alacağını söyledi.

Tulga, vaka artışlarının zaten insanları alışveriş anlamında kısıtladığına dikkat çekerek, açık olsa bile kısıtlanan mekanlara bir de zaman kısıtlaması getirildiğini belirtti.

Cumartesi alınan saat 18.00’de kapatma kararının zaten birçok mekan için kapanma anlamına geldiğini belirten Tulga, hükümetin ‘kapattım’ dememek için göstermelik bir zaman kısıtlaması getirdiğini söyledi.

Denetimin öneminden bahseden Tulga, kurumlar arası koordinasyon eksikliğinden dolayı yeterli denetimin yapılmadığını ve bu durumunda vakaların artmasına sebep olduğunu vurguladı.

“Fatura tekrar esnafa çıkacak” diyen Tulga, alınan kararların yanlış olduğunu savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88