Ekonomik kalkınma için farklı alanlarda üretim şart

banner37

Ekonomistler, üretim ve ihracatta sıkıntılar yaşayan ülkemizde turizm, yüksek öğrenim, tarım ve teknoloji alanlarında da planlamalar yapılması gerektiğini düşünüyor:

Ekonomik kalkınma için farklı alanlarda üretim şart
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

DENİZ: BACASINDAN DUMAN ÇIKMAYAN ÜRETİM ÖNEMLİ… Ekonomist Derviş Kemal Deniz, üretim ve sanayi sektörlerinin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Üretimi artırıp ihracatı 2 misline çıkaralım. Ama farklı sektörleri de gözden geçirelim” dedi. Deniz, üretimi artırmak için sanayi sektörünü planlarken, ekonomiye katkı sağlayacak turizm ve yüksek öğrenimi de düşünüp geniş çerçevede plan yapanın önemli olduğunu ifade ederek, turizm ve üniversitelerin bu ülke için bacasından duman çıkmayan üretim demek olduğuna dikkat çekti

ATEŞ: ÜRETİMDE TEKNOLOJİ VE YAZILIMA AĞIRLIK VERİLMELİ… Ekonomist Gürkan Ateş, ekonomi ve üretim için kısa ve uzun vadede planlamanın şart olduğunu söyledi. Ada ülkeleri için en önemli sektörlerin başında turizm ve tarımın geldiğine işaret eden Ateş, ülkemiz için de rekabet sağlanabilecek alanlarda üretim yapılması gerektiğini kaydetti. Turizm ve tarımda planlamaların yanında, üretimde teknolojik ürünlere ve yazılımlara önem verilmesi gerektiğini da anlatan Gürkan Ateş, dünyada ağır sanayi döneminin geçtiğini belirtti

Üretim ve ihracatta sıkıntılar yaşayan ülkemizde turizm, yüksek öğrenim, tarım ve teknoloji alanlarında da planlamalar yapılması gerektiği bildiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde KIBRIS’a konuşarak üretim ve ihracattaki sıkıntıları sıralayan iş insanları, üretimin ve ihracatın artırılması gerektiğini belirtmişti.

Ekonomistler de sanayi üretiminin yanında, planlamaların, turizm, yüksek öğrenim, tarım ve teknoloji alanlarını da içermesi gerektiğini söyledi.

Ekonomist Derviş Kemal Deniz, sanayinin yani üretimin artırılması için gerekenlerin toprak, sermaye ve iş gücü olduğunun altını çizerek,  “Ülkemizde toprak da, sermaye de, iş gücü de sınırlıdır. Kısacası üretimi artırmak için toprağı, sermayeyi ve iş gücünü artırmalıyız ve güçlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Planlama önemli” diyen Deniz, üretimi artırmak için sanayi sektörünü planlarken, ekonomiye katkı sağlayacak turizm ve yüksek öğrenimi de düşünüp geniş çerçevede plan yapmanın önemli olduğunu kaydetti.

Deniz, turizm ve üniversitelerin bu ülke için bacasından duman çıkmayan üretim demek olduğuna vurgu yaparak, ekonomiye getirilerinin büyük ölçekli olduğunu belirtti.

Ekonomist Gürkan Ateş, ekonomi ve üretim için kısa ve uzun vadede planlamanın şart olduğuna işaret ederek, ada ülkeleri için en önemli sektörlerin turizm ve tarım olduğunu, ülkemiz için de rekabet sağlanabilecek alanlarda üretim yapılması gerektiğini ifade etti.

Ülkemizde ekonomi için yapılacaklar ve üretilecekleri sıralayan Ateş, “Tatilini şehirde geçirecek turisti ülkeye getirecek turizm için tanıtım yapılmalı. Doğru ürünleri yetiştirebilmek ve dış pazara kolay açılabilmek için tarımda planlama yapmak lazım. Teknolojik ürünler ve yazımlar geliştirmek gerekli. Yazılımcı, kaliteli, bilgili insanları bir araya toplayarak Silikon Vadisi yaratmak önemlidir” şeklinde konuştu.

Deniz: Üretimi artırmak için toprağı, sermayeyi ve iş gücünü artırmalıyız

Ekonomist Derviş Kemal Deniz, üretimin artmasının ülke ekonomisinin gelirlerini artıracağına vurgu yaparak, üretmenin yanında üretileni satmanın, yani ihracatın da ekonomi için çok önemli yer tuttuğunu belirtti.

Deniz, ada ekonomisi için sanayinin önemli yer tutuğuna dikkat çekerek, sanayinin katma değerinin de yüksek olduğunu ifade etti.

“Bu noktadaki dezavantajımız ada ekonomisine sahip olmamızdır” diyen Deniz, kaynaklarımızın sınırlı olduğuna işaret etti.

Deniz, sanayinin, yani üretimin artırılması için gerekenlerin toprak, sermaye ve iş gücü olduğunun altını çizerek,  “Ülkemizde toprak da, sermaye de, iş gücü de sınırlıdır. Kısacası üretimi artırmak için toprağı, sermayeyi ve iş gücünü artırmalıyız ve güçlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Çalışan sayısını güçlendirmemiz gerektiğini ve sermaye için sermayeyi artıracak kredi sağlamanın şart olduğunu belirten Deniz, sanayi için toprak artırmamız ve sanayi bölgesine dönüştürmemiz gerektiğini kaydetti.

Deniz, bu noktada da yerli işgücü bulma sıkıntısı ve sanayilerdeki altyapı ve temizlik sorunlarını çözmenin de önemli olduğunu söyledi.

“Üretimi artıralım ama farklı sektörleri de gözden geçirelim”

“Planlama önemli” diyen Deniz, üretimi artırmak için sanayi sektörünü planlarken, ekonomiye katkı sağlayacak turizm ve yüksek öğrenimi de düşünüp geniş çerçevede plan yapanın önemli olduğunu kaydetti.

banner134
Deniz, turizm ve üniversitelerin bu ülke için bacasından duman çıkmayan üretim demek olduğuna vurgu yaparak, ekonomiye getirilerinin büyük ölçekli olduğunu belirtti.

“100 milyon TL’lik ihracatı artırmayı düşünürken 700-800 milyon TL kazanç sağlayan turizm de göz önünde bulundurulmalı” diyen Deniz, sanayinin geliştirilmesinin önemli ama sırf üretimi sanayiye bağlamanın da doğru olmadığını söyledi.

Öte yandan Deniz, geliştirilecek sanayide yüzde 100 artış beklenebileceğini ama ithalatın 1 milyar TL olduğu ülkemizde ihracatın 100 milyondan 500 milyon TL’ye çıkmasının beklenemeyeceğini vurguladı.

Deniz, “Üretimi artırıp ihracatı 2 misline çıkaralım”  dedi ancak farklı sektörleri de gözden geçirmemizin doğru olacağına dikkat çekti.

Ateş: Rekabet sağlanabilecek alanlarda üretim yapılmalı

Ekonomist Gürkan Ateş, ekonomi ve üretim için kısa ve uzun vadede planlamanın şart olduğunu söyleyerek, ada ülkelerine bakıldığında sorunların benzer olduğunun görüldüğünü ama KKTC’nin daha olumsuz tarafları bulunduğunu belirtti.

Ateş, KKTC için olumsuz tarafın tanınmak ve pazar ile üretim maliyetleri olduğunu vurguladı.

Ada ülkeleri için en önemli sektörlerin başında turizm ve tarımın geldiğine dikkat çeken Ateş, ülkemiz için de rekabet sağlanabilecek alanlarda üretim yapılması gerektiğini belirtti.

Ateş, önceliğin turizme verilmesi gerektiğinin altını çizerek, bu konudaki en büyük sıkıntının tanıtım olduğunu, tanıtım için harekete geçerek, otel içinde kapalı turizmin dışına çıkmak gerektiğini söyledi.

İkinci olarak öncelik tanınacak sektörün tarım olması gerektiğini savunan Ateş,  diğer ada ülkelerinde olduğu gibi doğru planlama ve üretilecek doğru ürünlere teşvikler vererek üretimde avantaj sağlanabileceğini kaydetti.

Ateş, Kıbrıs patatesi örneğini vererek, KKTC topraklarının bakırdan dolayı veriminden bahsetti.

“Türkiye’deki birçok kişi Kıbrıs patatesini bilmiyor” diyen Ateş, Kıbrıs patatesinin harika bir ürün olduğunu, bunun yanında muz, Kıbrıs hurması gibi ürünlerin de üretimine ağırlık verilebileceğini söyledi.

“Doğru teşvik politikaları lazım” diyen Ateş, yanlış ürünlere teşvikin çarçur olduğunu vurguladı.

“Üretim, teknoloji ve yazılım üzerine yapılmalı”

Ateş, üretim deyince akla sadece sanayinin gelmesinin doğru olmadığına dikkat çekerek, üretimde odaklanılması gerekenin teknolojik ürünler olduğunu vurguladı.

Öte yandan KKTC’de bir Silikon Vadisi’nin kolaylıkla yaratılabileceğini, böylelikle yatırımcı, yazılımcı ve beyinlerin bir araya gelmesinin sağlanabileceğini belirterek, kaliteli, bilgili ve yetenekli insanlara hoş vakit geçirerek, yaratma ve üretme şansı verilebileceğinden bahsetti.

Ateş, araba ve kamyon üretmenin maliyetli olduğuna işaret ederek, dünyada ağır sanayi döneminin geçtiğini kaydetti.

Ülkemizde ekonomi için yapılacaklar ve üretilecekleri sıralayan Ateş, “Tatilini şehirde geçirecek turisti ülkeye getirecek turizm için tanıtım yapılmalı. Doğru ürünleri yetiştirebilmek ve dış pazara kolay açılabilmek için tarımda planlamaya gidilmeli. Teknolojik ürünler ve yazımlar geliştirilmeli. Yazılımcı, kaliteli, bilgili insanları bir araya toplayarak Silikon Vadisi yaratılmalı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75