banner6

“Ekonomik kaygılar sağlık sorunlarını artırdı”

banner37

Uzman Klinik Psikolog Bade Yaya, ekonomik sorunların insanlarda ciddi kaygılara yol açtığına dikkat çekerek birçok kişinin baş, kalp, eklem ağrısı, cilt hastalığı, bağırsak sorunu, uykuda ve yemede bozukluk, odaklanamama gibi şikayetlerle doktora başvurduğunu söyledi

“Ekonomik kaygılar  sağlık sorunlarını artırdı”
banner150 banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Son yıllarda ülkemizde gerek sağlık gerekse ekonomik anlamda yaşanan sorunlar toplumun genelini yıpratırken, önce Koronavirüs ile başlayan psikolojik yıpranma süreci, ekonomik sorunlarla daha da hız kazandı.

Özellikle son haftalarda ardı arkası kesilmeyen zamlar, dövizin durdurulamaz yükselişi, Türk Lirası’nın değer kaybı, alım gücünün yerle bir olması gibi sebeplerle toplumda ciddi ruhsal çöküşler yaşanmaya başladı.

Uzman Klinik Psikolog Bade Yaya, ekonomik sorunların topluma ve bireylere nasıl yansıdığını KIBRIS’a değerlendirdi.

Yaya, pandemi, zamlar, alım gücünün düşmesi gibi nedenlerle psikolojik olarak etkilenen toplumun, son olarak dövizin yükselişi ve Türk Lirası’nın önemli oranda değer kaybı karşısında ciddi kaygı yaşadığına dikkat çekti.

Bireylerin bir kısmının espri yaparak ve kara mizah uygulayarak yaşananları kabul etmeme yolunu seçtiğini belirten Yaya, bir kısmının da ciddi kaygılar duyduğunu anlattı.

Bunların yanında, kaygının alkol ve sigara kullanımını artırdığını vurgulayan Yaya, hastanelere bedensel sorunlarla başvurularda da artış olduğunu belirtti.

“Dövizin yükselişi ciddi kaygılara sebep oldu”

Uzman Klinik Psikolog Bade Yaya, son dönemde dövizin beklenmedik yükselişinin tüm bireyler için, özellikle de dövizle borç ödeyenler için sarsıcı olduğuna dikkat çekerek, beklenmedik bu yükselişin travmatik kaygılara neden olduğunu vurguladı.

Yaya, herkesin sorunlarla başa çıkma ve mücadelede gücünün farklı olduğunu söyleyerek, her bireyin süreci yönetebilmek için bireysel çözümler aradığının altını çizdi.

Psikolojik dayanıklılığı düşük olanların süreçten daha çok etkilendiklerini belirten Yaya, şu an yaşanan ekonomik sorunların yarattığı psikolojik durumun etkilerinin her bireyde farklılıklar gösterebildiğini kaydetti.

Yaya, bireylerin bu durumu iki şekilde karşıladığının altını çizerek, bir kesimin duruma espri ile yaklaşarak, kabullenmeyi reddettiklerini, bir kesimin ise ciddi kaygı yaşadığını belirtti.

Duruma espri ile yaklaşan, yaşananlar gerçek değilmiş gibi davranan kesimin, yaşananlar üzerinden kara mizah yaparak kabullenmeyi reddettiklerini ve stresi bu şekilde dışa vurduklarını söyleyen Yaya, bir kesimin de ciddi kaygı yaşadığına vurgu yaptı.

“Dövizin yükselişi yıkım yarattı”

Yaya, dövizin durmak bilmeyen yükselişi ve buna bağlı oluşan kaygılar sebebi ile oluşan bedensel şikayetlerin ve hastanelere başvuruların arttığına dikkat çekerek, birçok kişinin kaygıları sonucu baş ağrısı, cilt hastalığı, bağırsak sorunu, kalp ağrısı, eklem ağrıları, uykuda ve yemede bozukluk, odaklanamama gibi şikayetlerden yakındığını kaydetti.

Kaygıların yarattığı bu bedensel belirtilerin yanında kişinin stresle baş edememe ve kapana sıkışmış hissetme gibi durumlarla mücadele ettiğini vurgulayan Yaya, bireylerin süreçte hem psikolojik, hem de ekonomik olarak ciddi biçimde etkilendiklerini ifade etti.

  Pandemi ile başlayan sorunlar, alım gücünün düşmesi, borç yükünün artması, zamlar ile sinyallerini veren psikolojik ve ekonomik sorunların, dövizin ciddi oranda yükselmesi ve Türk Lirası’nın değer kaybı ile yıkım yarattığına vurgu yapan Yaya, özellikle döviz borcu olanların yaşadığı bu yıkımın diğer bireylere göre daha büyük olduğunu anlattı.

“Kaygı alkol ve sigara kullanımını artırdı”

Yaya, olumsuzlukların yaşandığı bu süreçte kişinin kendisinin psikolojik savaşını yönetebilmesi gerektiğini söyleyerek, “Kişinin kendi stresini kendisinin yönetebilmesi önemlidir” dedi.

Yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerle birlikte alkol ve sigara kullanımının arttığına işaret eden Yaya, özellikle ülkemizdeki alkol ve sigara kullanımının zaten ciddi oranda olduğu, kullanıcıların bu süreçte daha da fazla alkol ve sigara tükettiklerini belirtti.

Alkolün geçmiş yıllardan bu güne eğlencelerimizde, düğün ve kutlamalarımızda yani kültürümüzde yer aldığını kaydeden Yaya, yaşanan sorunların alkol kullanımını daha da tetiklendiğini söyledi.

Yaşanan ekonomik kaygıların etkisindeki kişilerin kendi kendine çözüm bulamadığında ve son noktaya geldiğinde kendi kendine zarar verebileceği davranışlar sergileyebileceğine dikkat çeken Yaya, bu gibi durumlarda uzman desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110