banner6

Ekonomik kriz, en çok aile kurumunu etkiledi

banner37

Ekonomik kriz, en çok aile kurumunu etkiledi
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde uzun bir süredir ardı arkası kesilmeyen zamların yarattığı pahalılık ve ekonomik krizin yol açtığı tahribat, ciddi boyutlara ulaştı.

   Toplumda yaşanan ekonomik buhran, belirli kesimler hariç, hemen her evin kapısına dayandı. Geçim derdinde olan vatandaşların, psikolojik sorunları da ortaya çıkmaya başladı.

   Özellikle dar gelirlinin, asgari ücretlinin alım gücünün gün geçtikçe düştüğü, orta gelirlinin fakirleştiği şu günlerde ekonomik sorunlara bağlı psikolojik sorunlar da gün yüzüne çıktı.

   Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Gizem Ercantan, aile dediğimiz kurumun bir toplumun yapı taşını oluşturan temel unsur olduğuna işaret ederek, ekonominin kötü gittiği, insanların alım gücünün düştüğü, geçim derdinin büyük olduğu bu gibi durumlarda da en çok etkilenen kesimin aile kurumu olduğuna dikkat çekti.

   “Nasıl geçineceğiz”, “faturalarımızı ve kiramızı ödeyemiyoruz”, “borçlar aldı başını gidiyor” gibi cümleleri çok sık duymaya başladığımız ülkemizde, yaşanan ekonomik buhrana bağlı oluşan psikolojik sorunlar sebebi ile desteğe ihtiyacı oluyor.

   KIBRIS’a değerlendirmelerde bulunan Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Gizem Ercantan, şu an yaşadığımız ekonomik buhrandan kaynaklı çok zor bir dönemden geçtiğimizi ifade ederek, kendilerine gelen müracaatçılardan gözlemlediklerinin, bireylerin hem sosyo ekonomik, hem de psiko sosyal açıdan desteklenmeye ihtiyaç duydukları yönünde olduğunu belirtti.

“Toplum olarak zor zamanlardan geçiyoruz”

   Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Gizem Ercantan, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, geçim derdinin, alım gücünün düşmesinin, bireyleri sadece maddi yönden etkilemediğini, psikolojik olarak da zor dönemlerden geçmemize vesile olduğunu vurguladı.

   “Orta gelirli bir aile kurumunun maalesef şu an asgari yaşam standartları altında yaşamak zorunda kaldıklarını söylemek çok da yanlış olmayacaktır” diyen Ercantan, bu kişilerin yaşam standartları açısından bakıldığında çok sert ve zor bir geçiş döneminde olduklarını ve bu durumdan psikolojik olarak etkilenmemelerinin pek olası olmadığını kaydetti.

“Bağımlıkların artması olası”

   Her bireyin biricik ve kendine özgü olduğunun altını çizen Ercantan, şu an yaşadığımız ekonomik buhrandan kaynaklı çok zor bir dönemden geçtiğimizi ifade etti.

   Ercantan, ekonomik sıkıntılardan hem bireysel, hem sosyal, hem de toplumsal olarak ciddi bir şekilde etkilendiğimizi belirterek, kişilerin alım kapasitelerinin düşmesi ve alışılan yaşam standartlarının altında yaşamak zorunda kalmaları, bireyleri her açıdan etkilediğini kaydetti.

   Ercantan, sıkıntılardan dolayı “bağımlılıklar arttı” diyebilmemiz için elimizde net verilerin olması gerektiğine dikkat çekerek, “Şu da bir gerçek ki kişiler kendilerini çıkmazda hissettiklerinde eğer hali hazırda sosyal bir içici veya bağımlılık döngüsünün içerisindeki bir bireyse bağımlılıklarının artması olası olabilmektedir” şeklinde konuştu.

“Ekonomik buhrandan en çok etkilenen aile kurumu”

   Aile dediğimiz kurumun bir toplumun yapı taşını oluşturan temel unsur olduğunu vurgulayan Ercantan, ekonominin kötü gittiği, insanların alım gücünün düştüğü, geçim derdinin büyük olduğu bu gibi durumlarda da en çok etkilenen kesimin aile kurumu olduğuna dikkat çekti.

   Ercantan, bugün çocuğu olan 2 asgari ücretli ebeveynin geçinmesinin çok zor bir hal aldığına işaret ederek, devlet okuluna giden bir çocuğun bile kıyafet, defter, kitap masrafının çok ciddi rakamlara ulaştığını ve ailelerin bu konuda çok ciddi sıkıntılar çektiğini belirtti.

   Ercantan, ailelerin yaşadığı geçim sıkıntıları dolayısıyla birçok sosyal sorunun gün yüzüne çıkmaya ve artmaya devam ettiğine de vurgu yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110