Ekonomik tablolar iç karartıyor

banner37

Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz artırımına gitmesinin ardından önceki gün düşmeye başlayan dolar, sterlin ve Euro dün yine yükselişe geçti

Ekonomik tablolar iç karartıyor
banner87

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın hızlı bir şekilde değer kaybetmesi sonrasında toplanan Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz artırımına gitti.

Bu doğrultuda önceki gün Türkiye Merkez Bankası kurlarına göre önceki gün; 4,92 TL’ye eşit olan bir dolar aynı gün içinde 4,57 TL’ye; 5,48 TL’ye eşit olan bir Euro ise yine aynı gün içinde 5,35 TL’ye geriledi.

Ancak Türk Lirası’nın dolar, Euro ve sterlin karşısındaki değer kaybı dün de devam etti.

TL’nin dolar, Euro ve sterlin karşısındaki değer kaybı Türkiye’den daha çok Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) etkiledi.

Okul harcı ödemelerinin, ev kiralarının, banka borçlarının genellikle döviz üzerinden olduğu KKTC’de maaşını TL alıp, Euro, sterlin ve dolar üzerinden ödeme yapan vatandaşlar ekonomik olarak iyice zora girdi.

Asgari ücret eridi...

Türk Lirası’nın dolar, Euro ve sterlin karşısındaki hızlı değer kaybı vatandaşın cebindeki paranın iyice erimesine neden oldu.

Son bir hafta içerisinde yaşanan değer kaybı bile vatandaşa ciddi bir külfet getirdi. Bu doğrultuda bir hafta önce yani 17 Mayıs 2018 tarihinde 529 dolara eşit olan net asgari ücret bir hafta sonra yani dün 487 dolara eşit oldu.

Aynı durum Euro ve sterlin için de geçerli olarak bir hafta önce 448 Euro’ya denk gelen asgari ücret bir hafta sonra 415 Euro’ya ve yine bir hafta önce 391 sterline eşit olan net asgari ücret bir hafta sonra 364 sterline denk geldi.

2 buçuk katından fazla arttı...

Son 5 yıl içerisinde dolar ve Euro’nun TL karşısında kazandığı değer gözlemlediğinde o dönemdeki oranlarının iki buçuk katına yakın bir değer kazandığı görülüyor.

Bu doğrultuda ülkedeki asgari ücretin bin 415 TL olduğu 2013 yılında ülkedeki asgari ücret dolar olarak 782 liraya, Euro olarak 603 liraya ve sterlin olarak da 508 liraya denk geliyordu. 

Vatandaşın cebinden çıkan para arttı...

Bir hafta önce bin 206 TL’ye denk gelen 200 sterlinlik borç bir hafta sonra bin 299 TL, yine bir hafta önce 893 TL’ye denk gelen 200 dolarlık borç bir hafta sonra 971 TL’ye denk geldi.

Aynı durum Euro’da da yaşandı. Bir hafta önce bin 55 TL’ye denk gelen 200 Euro’luk borç bir hafta sonra bin 138 TL’ye denk geldi.

Elektrik ve akaryakıt zammı endişesi...

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybının akaryakıt ve elektrik fiyatlarına da yansıyacağı tahmin ediliyor. Akaryakıt ve elektrik fiyatlarının artmasıyla da gıdadan, giyecek ve ilaçlara kadar birçok ürünün fiyatının artması kaçınılmaz olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER