banner6

Ekonomik tedbir için gerçekten kopuk değil ortak akılla çözüm şart

banner37

Ekonomik tedbir için  gerçekten kopuk değil ortak akılla çözüm şart
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Başbakan Faiz Sucuoğlu ile görüşen Ekonomik Örgütler Platformu, sektörlerin öncelikli sorunlarının çözümü için Meclis’teki siyasi parti temsilcilerinin de yer alacağı bir Koordinasyon Kurulu’nun hayata geçirilmesini istedi.

   Ekonomik Örgütler Platformu, halktan sadece vergi alınarak sorunların çözümlenmesinin mümkün olmayacağına vurgu yaparak, gerçekten kopuk değil, ortak önerilerle alınacak kararların sektörlerin yararına olacağına işaret etti.

   Ekonomik Örgütler Platformu, sektörlerinin öncelikli sorunlarının çözülmesi için oluşturulacak kurulda, Meclis’teki siyasi partilerin temsilcilerinin yer almasını da talep etti.

   Ekonomik Örgütler Platformu Sözcüsü Dimağ Çağıner, sektör temsilcileri olarak, Başbakan Faiz Sucuoğlu ile birlikte Koordinasyon Kurulu’nu hayata geçirme kararı aldıklarını açıkladı.

   KIBRIS’a konuşan Dimağ Çağıner, çalışmaların henüz tamamlanmadığını belirtip, amacın sektör olarak önerecekleri öncelikli sorunların çözümlerinin bu kurulda değerlendirilmesi ve bu kuruldan geçecek olan, mutabakata varılacak görüşün, bir önerge olarak Bakanlar Kurulu’na gitmesini sağlayacak bir yapı olduğunu kaydetti.

   Çağıner, şöyle devam etti:

   “Böylece alınacak ekonomik kararların sektörlerden bağımsız değil, sektörlerin görüşleri alınarak en azından olabileceği bir sistemin yaratılmasına çalışıyoruz. Radikal kararların alınması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu kurula belli başlı örgütler değil, ihtiyaç duyulması, ilgi duyulması durumunda diğer sektör temsilcilerinden de faydalanılabilecek. İlgili bakanlıklardan da görüş alınabilecek bir yapıdır. Sadece bir kesimi temsil eden değil, günün sonunda alınacak olan kararın içeriği veya konuşulacak olan konunun içeriği ne ise, ilgili sektör temsilcileri veya bakanlıkları, bürokratları, istihdam söz konusu ise sendikaları çağırabilecekleri bir yapı oluşturulmasını istiyoruz.”

“Sadece vergi alınarak bu iş çözülemeyecek”

   Dimağ Çağıner, ülkenin gerçeklerinden veya sektörlerinden kopuk kararların değil, onların da görüş veya gelir artırıcı önerilere öncelik verilmesinin sağlanmasını planladıklarını belirtti.

   Çağıner, “Sadece vergi alınarak bu iş çözülemeyecek. Belli gelir kalemlerinin de bu devlette kaydı olması için kararlar alınması lazım. Bu fırsatları da özel sektör, reel sektör olarak daha iyi biliyoruz. Amacımız, tüm bunların tartışılması, önerilerin masaya gelip, önerge olarak Bakanlar Kurulu’na gitmesidir. Elbette karar mercii Bakanlar Kurulu olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Kurulda, partilerin temsilcilerinin olması önemli”

   Dimağ Çağıner, Başbakan Faiz Sucuoğlu’ndan siyasi partilerin temsilcilerinin de kurulda olmasını talep ettiklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

   “Parti temsilcilerinin kurulda olması önemlidir. Tek başına sadece iktidarla alınacak olan kararlar değildir. Alınacak olan kararlar için yasa da gerekecektir. Bu kararların bir mutabakatla geçmesi, sadece iktidardan değil muhalefetten de destek alarak geçmesi önemlidir. Hem konuların takibi açısından, hem muhalefetin desteği alınarak gerekli yasaların daha hızlı hayata geçmesi açısından Meclis’te grubu olan partilerin temsiliyetinin olmasını rica ettik. Bu konuda da başbakanımız gerekli temasları yaptı. Taleplerimiz görüşülüyor. Bize sonuçlarını aktaracaklar. En kısa zamanda toplanıp, hayata geçireceğiz.”      

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110