banner6

Ekonomist ve vergi uzmanı Kemal Özçakır KTV ekranlarında değerlendirmelerde bulundu

banner37

Ekonomist ve vergi uzmanı Kemal Özçakır KTV ekranlarında değerlendirmelerde bulundu
banner151 banner143

Ekonomist ve vergi uzmanı Kemal Özçakır, protokolle ilgili yaptığı değerlendirmede dış yatırım konuları ile ilgili hususlarda planlamanın ve kriterin olması gerektiğini, eskiden ekonomi konseyi olduğunu, beş yıllık planlama çerçevesinde yatırım ihtiyaçlarının gözetildiği hatırlattı.

Kemal Özçakır, Protokole ilişkin Kıbrıs TV ekranlarında yayınlanan Elif Şen Çatal'ın hazırlayıp sunduğu Manşet adlı programda şu değerlendirmeleri yaptı;

“Finansal kesimin istikrarını sağlama, denetiminin yapılması hep vurgulanıyor. Bankacılık ve sigorta sistemini yeniden ele alınması gerekiyor. Sigortacılık sistemimizin ayrı bir kurumsal yapı ile kontrol atında olması ve Türkiye ile uyumu ile dış dünyadaki sigorta örgütleri ile bizlerin de temsiliyet hakkımız olması protokolde yer verilmiş bir husus... Kripto paralar ve kara paranın aklanmasının önemi ile ilgili iki ülkenin bir uyum içinde çalışması öngörülmekte… Bunun için de milli paranın kullanılması yönünde adımlar ifade ediliyor. Yabancı yatırımcıya dair kolaylaştırma öngörülüyor.

Eskiden ekonomi konseyi vardı; beş yıllık planlama yapardı. Hedefler çerçevesinde yatırıma izin verilirdi. Küçük bir ülkeyiz. Dışarıdan herhangi bir büyük marka buraya yatırım yapabilir. Bence herhangi bir yatırıma ilgli DPÖ’nün öngördüğü yatırımlar )esas alunmalı). Mesela bir sektörde 3 fabrika açılacaksa, önüne her gelene mi olacak?”

“DENGESİZ BİR NÜFUS ARTIŞIMIZ VAR VE BİR GÜN GELECEK KONTROL ALTINA ALAMAYACAĞIZ…”

“Öte yandan hiçbir ülke vatandaşlıkla ilgili hassasiyetini bırakmaz; bir de yatırımlarla ilgili bırakmaz.  Gereksinim duyduğu alanlarda izin verir. Öyle bir hale geldik ki krizdeyiz ve sıcak paraya ihtiyacımız vardır ve hatta Ukrayna savaşı nedeniyle sermaye de kaçmış ve Güneye gitmiştir deniyor ki kayıt altında değil.

Unutulmaması gereken bu para eğer kayıtsız ise ya da kripto ise ‘aman gelsinler, yatırım yapsınlar’ düşüncesinde olanlar var. Ülkemize 3. Dünya ülkelerinden gelip de öğrenci kaydı yaptırıp öğrenci olmayanlar var. Mesela kaçak taksicilik yapılıyormuş… Dengesiz bir nüfus artışımız var ve bir gün gelecek kontrol altına alamayacağız…”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104