banner6

Eksik ilaç listeleri Türkiye’ye gönderildi

banner37

KIBRIS’a konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Oygar, dünya genelinde başlanan ihracat yasağı nedeniyle KKTC’de de yaşanan ilaç sıkıntısının giderilmesi için adım atıldığını açıkladı:

Eksik ilaç listeleri Türkiye’ye gönderildi
banner99

“KISA SÜREDE EKSİK İLAÇLAR GİDERİLECEK”…

Türkiye’de de ilaç sıkıntısı yaşanmasına rağmen, KKTC’deki ilaç eksikliğinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın ilk adımı attığını, Türkiye ve KKTC’deki 4 kurumun bağlı olduğu sisteme eksik ilaç listesinin girildiğini, Türkiye’den de ihraç onaylarının verilmeye başlandığını kaydeden Oygar, “Kısa sürede eksik ilaçların böylelikle giderileceğini söyleyebiliriz” dedi.

   Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Deren Oygar, ülkede yaşanan ilaç sıkıntısının kısa sürede giderileceğini söyledi. Oygar, ilaç eksikliğinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın ilk adımı attığını ve eksik ilaç listelerini Türkiye’ye gönderdiğini bildirdi.

   KIBRIS’a konuşan Deren Oygar, pandemiden dolayı tüm dünyada ilaç sıkıntısı olduğunu ifade ederek, bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin katkıları ile aşılmaya başladığını belirtti.

   İki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi ile 15 günde bir Avrupa Birliği ülkeleri ile de bir araya geldiklerini ve benzer sorunların tüm ülkelerde yaşandığına değinen Oygar, “Dünya çapında pandeminin yarattığı bir hammadde sıkıntısı var. Bundan dolayı ülkeler ilacın ihracatını yasakladı” dedi.

   İlaç yasağından dolayı piyasada ilaç azlığının olduğunu ifade eden Oygar bunun aşılması için yeni bir sistem kurduklarını kaydetti. 

   Türkiye’de de ilaç sıkıntısı olduğunu ama buna rağmen KKTC’deki eksikliklerin giderilebilmesi için ilk adımın atıldığını anlatan Oygar şöyle devam etti:

   “Türkiye Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), KKTC Sağlık Bakanlığı ve İlaç ve Eczacılık Dairesi olarak 4 kurum yeni bir sistem kurduk. Gerek ecza depoları gerekse devlete bağlı eczanelerin eksik ilaçları bu sisteme yazdırılıyor ve bizim onayımız ile o ilaçların ihracatına izin veriliyor. Bu sistem geçen hafta kuruldu. Yeni başlayan bir sistem. Türkiye tarafı ilaçları onaylamaya başladıklarını bize iletti. Kısa sürede eksik ilaçların böylelikle giderileceğini söyleyebiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104