banner6

Eksikleri giderin, sevklere para harcamayın!

banner37

Eksikleri giderin, sevklere para harcamayın!
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Servisi’nde yaşanan “yatak, monitör ve personel eksikliğinin giderilmesi” talebiyle salı günü eylem başlatan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın (KTHES) eylemi devam ediyor.

   Eylem kapsamında, serviste mevcut olan 8 yatak ve monitör sayısından fazla hasta yatışı kabul etmeyen hemşireler, “yan odayı alıp genişleterek 8 yatağın 13 yatağa çıkartılmasını, bu yatakların monitöre bağlanmasını ve personelin artırılmasını” talebinde ısrarcı.

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES) Başkanı İbrahim Özgöçmen, bir haftada çözülebilecek sorunun kimsenin umurunda olmadığını savunarak, bu konuda geri adım atmayacaklarını ve talepleri yerine gelmezse eylemin de devam edeceğini kaydetti.

“Yoğun bakım, yüzde 100 kapasite ile çalışıyor”

   KTHES Başkanı İbrahim Özgöçmen, Koroner Yoğun Bakım Servisi’nde yaşanan yatak, monitör ve personel eksikliğinin devam ettiğini, bu nedenle eylemlerinin sürdüğünü vurguladı.

   Şu an yoğun bakımda bulunan 8 yatağın da dolu olduğunu ve yüzde yüz kapasite ile çalıştığını belirten Özgöçmen, yatak sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

   Özgöçmen, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, pazartesi günü yoğun bakımdaki eksiklikleri gidereceği yönünde bir söylemi olduğunu, ama bugün oldu eksikliklerin giderilmesi için adım atılmadığını vurgulayarak, “Tek yapılan, monitörlerin ana monitörde anlık görüntü almasını ve canlı takibini sağlamak oldu. Ana monitörün tam randımanlı çalışması gerekiyor. Hastaların üzerindeki monitörler takip edilip, hasta isimleri ve diğer bilgiler girilip değiştirilebilmeli” dedi.

“10 kişi, 3 vardiya çeviriyor”

   Personel eksikliğine de dikkat çeken Özgöçmen, “14 hemşire çalışıyormuş gibi gösteriliyor ama 4’ü başka bölümlerde çalışıyor. 10 kişi, 3 vardiyayı çeviriyor. Olması gereken minimum 18 personel. Çünkü personel eksikliğine bağlı yorgunlukların baş gösterme ve hata yapma ihtimali vardır” şeklinde konuştu.

   Özgöçmen, bölümde gönüllü çalışmak isteyen hemşireler olduğunu söyleyerek, buna rağmen adım atılmadığından yakındı.

“Devlet ve vatandaş mağdur olacak”

   Eylemlerinin 8 yatak kapasitesi olan yoğun bakıma 8 yatak kapasitesi üzerinde hasta kabul etmeyerek devam ettiklerini belirten Özgöçmen, 8 yatağı 13 yatağa çıkarmanın çok büyük bir maddiyat gerektirmediğini, tek yapılacak olanın yan odaya bir kapı açarak, 5 yatak ve monitör eklemek olduğunun altını çizdi.

   Özgöçmen, gelinen aşamada 8 hastanın dışında kalan hastaların, koroner yoğun bakımı olan özel hastanelere sevk edilmek zorunda kalınacağını ve bunun devlete fazlası ile maddi yük getireceğini vurgulayarak, vatandaşların ve devletin de mağduriyet yaşayacağını kaydetti.

   “Sonuç olarak bu büyük paralar harcanarak çözülmesi gereken bir sorun değildir” diyen Özgöçmen, özel hastanelere sevk edilen hastalara harcanan miktarın çok daha yüksek olduğunu ve sevke harcanan para ile bir kalp hastanesi yapılabileceğini vurguladı.

“Geri adım atmayacağız”

   1 haftada çözülebilecek sorunun kimsenin umurunda olmadığına vurgu yapan Özgöçmen, geri adım atmayacaklarına ve talepleri yerine gelmezse eyleminde devam edeceğine dikkat çekti.

   Özgöçmen eylemden önce “Allaha emanet” sistemi ile görev yaptıklarını ifade ederek, hastaların dolan yatak kapasitesinden dolayı sedyelerde yatırıldığını ve başuçlarına bir monitör konulduğunu ve ana bilgisayardan görüntü alınamadığını belirtti.

   Eylemle birlikte yapılan işe birkaç gündür özen gösterildiğine ve planlandığına işaret eden Özgöçmen, “Bu durum hastane yönetimi ve idaresinin zayıflığından, odalarından kafalarını uzatıp bakmamalarından da kaynaklanıyor. Aynı şekilde hükümet edenler de öyle” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110