EL-SEN, yarın greve gidiyor

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, AKSA’nın devletten serbest dolar kurundan aldığı ödemelerle kârını 3’e katladığını, santral yatırımının sürekli ertelendiğini ayrıca KIB-TEK’in alacaklarını tahsil edemediğini belirterek KIB-TEK’i krize sürükleyen bu durumdan hükümeti sorumlu tuttu

banner87
EL-SEN, yarın  greve gidiyor
banner90
banner8

İbrahim FEVZİOĞLU

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), hükümetin AKSA’yla masaya oturup dolar karşılığı yapılan kira bedelini derhal makul seviyeye indirmesini ve kuru sabitlemesini; yeni elektrik santral alımının hızlandırılmasını ayrıca Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) en az 332 milyon TL olan tüketim alacağının bir an önce tahsil edilmesini istedi.

Sorunların dağ gibi büyüdüğüne dikkat çeken sendika, uyarı niteliğinde olacak şekilde yarın grev yapma kararı aldı.

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, “Elektrikle ilgili problemleri artık KIB-TEK değil, Ekonomi Bakanlığı çözsün. Devlet zam yapmaktan vazgeçsin, teşvikleri azaltsın ve borçlarını ödesin” dedi. Özkıraç, akıllı saat değişimi için çalıştıkları zamanda 1 kuruş bile ek mesai ayrıca devletin sağladığı teşviklerin karşılığını da hâlâ alamadık. Dolayısıyla çok fazla fedakarlık yaptı. Fedakarlık artık AKSA’da” dedi.

 

“Sadece belediyelerin KIB-TEK’e borcu 275 milyon TL”

Özkıraç, otel ve kumarhaneler olmak üzere hastaneler, su motorları, BRT hariç diğer yerel kanallar ve üniversitelerden KIB-TEK’in alacağının toplam 57 milyon TL olduğunu söyledi.

Özkıraç, KIB-TEK’in alacağının sadece bunlarla kalmadığını tüm belediyelerin kuruma 275 milyon TL borcu olduğunu ifade etti.

 

“Alacaklar tahsil edilsin zamlar durdurulsun”

EL-SEN dün, “Uyarıyoruz” başlığıyla bir duyuru yayımladı.

Hükümeti uyarı yazısında, şöyle denildi:

“Hükümet, vatandaştan elini taşın altına koymasını isterken, diğer taraftan AKSA’nın bu krizde kârını 3’e katladı. Hükümet derhal AKSA ile masaya oturup, dolar karşılığı ile yapılan kira bedelini makul seviyeye indirmeli ve kuru sabitlemeli.

Zamlar tek çözüm değildir ve derhal bu zamlara son verilmelidir. Halkımızın artık bu zamları kaldıracak gücü kalmamıştır.

Enerji Bakanı, ısrarla santral yatırımını kendince gerekçeler yaratarak ertelemekte ve zamana yayarak Kıbrıs halkını yine AKSA’ya mahkum etmenin önünü açtı.

Devlete bağlı kurumların ve belediyelerin KIB-TEK’e olan borçları bir an önce ödenmeli, yapılması gereken zamlar bu yolla durdurulmalı. Kumarhanelere verilen teşvikler iptal edilmeli.  

Bu önerilerin aksi durumda KIB-TEK toplum yararına her türlü eyleme başvuracak. İlgili bakan, var olan bu sorunlara çözüm getirmezse, derhal istifa etsin”.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75