“El verin, tamir edelim”

banner37

Gazimağusa Limanı’nda yüz yılı aşkın bir süre önce İngilizler tarafından yapılan ve 3 yıl önce çöken tarihi ahşap iskelenin halen yenilenmemesi balıkçıların tepkisine neden oldu

“El verin, tamir edelim”
banner90
banner8

DEMİR AYAKLAR ÇÜRÜDÜ... Gazimağusa Limanı’nda 2017 yılında yarısı çöken iskelenin yerine kurulan dubalar, geçtiğimiz gün yaşanan fırtına nedeniyle kırıldı. Fırtına sonucunda oluşan akıntı, denizdeki birçok atığı limanın içine sürüklerken, deniz yüzeyi naylon poşetlerle doldu. Büyük tehlike arz eden dubaların ve üzerindeki yükü kaldırmakta zorlanan demir ayakları çürüyen iskelenin, acilen yenilenmesi gerekiyor. Aksi halde, 2017’de yaşanan ve şans eseri facianın eşiğinden dönülen çöküş yeniden yaşanacak.


“DİLİMİZDE TÜY BİTTİ”… KIBRIS’a konuşan balıkçılar, “Ne can, ne de mal güvenliğimiz kaldı” dedi. “El verin, tamir edelim” diyen balıkçılar, rıhtımdan dubaya canları avuçlarında geçiş yaptıklarını söyledi. Balıkçılar, “Yapılması gerekenleri söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Biz tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. İlgililerden de aynı özveriyi bekliyoruz. Çöken iskelenin yerine ulaşmak için su yüzeyine duba konuldu. Dubalar üzerinde yürümek için adeta cambaz olmanız gerekiyor” şeklinde tepki gösterdi


Sedef BOŞNAK

KKTC’nin en büyük deniz ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’nda 3 yıl önce çöken tarihi ahşap iskele halen yenilenmedi.


Yüz yılı aşkın bir süre önce İngilizler tarafından demir ayaklar üzerine ahşap yerleştirilerek kurulan metrelerce uzunluğundaki tarihi iskele, bakımsızlık ve ilgisizlikten adeta dökülüyor.


2017 yılında yarısı çöken iskelenin yerine kurulan dubalar, geçtiğimiz gün yaşanan fırtına nedeniyle kırıldı.


Fırtına sonucunda oluşan akıntı, denizdeki birçok atığı limanın içine sürüklerken, deniz yüzeyi naylon poşetlerle doldu.


Büyük tehlike arz eden dubaların ve üzerindeki yükü kaldırmakta zorlanan demir ayakları çürüyen iskelenin acilen yenilenmesi gerekiyor. Aksi halde, 2017’de yaşanan ve şans eseri facianın eşiğinden dönülen çöküş, yeniden yaşanacak.


KIBRIS’a konuşan balıkçılar, iskelenin 3 yıldır tamir edilmediğine dikkat çekerek, “Ne can, ne de mal güvenliğimiz kaldı” şeklinde tepki gösterdi.


“El verin, tamir edelim” diyen balıkçılar, 1974’ten bu yana limana tek bir çivinin dahi çakılmadığını belirterek, rıhtımdan dubaya canları avuçlarında geçiş yaptıklarını dile getirdi.

banner134

“Dubaların üzerinde yürümek için cambaz olmanız gerekiyor”

Gazimağusa Limanı’nda SOS veren iskelenin acilen tamir edilmesi gerektiğini belirten balıkçılar, can ve mal kaybı yaşanmadan bir an önce gerekenin yapılmasını istedi.


Balıkçılar, 1974’ten bu yana limana tek bir çivinin dahi çakılmadığını belirterek, şöyle devam etti:


“2017 yılında rıhtımın çökmesi üzerine çok sayıda balıkçı teknesi, Laguna Bölgesi’nde bulunan limana taşındı.

Burada, balıkçı gemisinden çok, yat ve gezi tekneleri var. Liman, turistik açıdan da büyük öneme sahip. Ancak yetkililer, limana gereken ilgi ve özeni göstermiyor.


Yapılması gerekenleri söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Biz, tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. İlgililerden de aynı özveriyi bekliyoruz. İskelenin yarısı çöktü. Can kaybı yaşanmadı, ancak birçok balıkçı milyonlarca lira zarara uğradı.


Daha sonra çöken iskelenin yerine ulaşmak için su yüzeyine duba konuldu. Dubalar üzerinde yürümek için adeta cambaz olmanız gerekiyor. Çöküntüden geriye kalan iskeleye çıkabilmek için portatif merdiven yerleştirildi. Kısacası, çöken iskele yerine, ilkel yöntemlerle çözüm üretildi.


Liman, eski güzelliği ve değerini yitirdi. Yaz aylarında, limanda bulunan yatlar birçok misafir ağırlıyor. İnanın, burada yatı ve teknesi olan herkes bu görüntüden utanç duyuyor.


Bizim tek isteğimiz, çağdaş ve güvenli bir liman.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75