banner6

Elde avuçta ne varsa satıyorlar!

banner37

Elde avuçta ne varsa satıyorlar!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Dövizin ciddi anlamda yükselmesi ve Türk Lirası’nın değer kaybı, tüm vatandaşları etkilese de şüphesiz bu durumdan en çok etkilenenler arasında döviz borçluları var. Türk Lirası (TL) kazanıp, döviz borçlanan kişiler, dövizdeki yıkıcı yükseliş nedeniyle, borçlarını ödeyebilecek durumda değil.

   Özellikle 1 sterlinin 20 TL’ye dayandığı şu günlerde, mağduriyetleri daha da artan döviz borçlularının sorunları kat ve kat arttı.

   Döviz borçlarını ödemekte zorlanan veya ödeyemeyen ve çözüm yolları ararken sosyal medya üzerinden bir araya gelerek mücadele etmeye çalışan dövizzedeler, seslerini örgütlü olarak duyurabilmek için Döviz Mağdurları Derneği’ni (DÖMAD) kurmaya ve öneri taleplerini, hükümet edenlere duyurmaya çalışıyor.

   Döviz mağdurlarından biri olan Makine Mühendisi Hasan Avlık, tüm mağdurlar adına KIBRIS’a konuştu.

   Avlık, döviz mağdurlarının her geçen gün daha kötü durumda yaşam mücadelesi verdiğini ve bazı döviz mağdurlarının elinde avucunda neyi varsa satarak borçlarını kapatmaya çalıştıklarını kaydetti. Avlık, ellerindeki güncel verilerin, döviz borcu olup da borcunu ödeyebilen kimsenin kalmadığını açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

“Her geçen gün maddi, manevi eriyoruz”

   Döviz mağduru Makine Mühendisi Hasan Avlık, döviz mağdurlarının her geçen gün daha kötü durumda yaşam mücadelesi verdiğini ve bazı döviz mağdurlarının elinde avucunda neyi varsa satarak borçlarını kapatmaya çalıştıklarını kaydetti.

   “Kimi mahkemelik olma noktasında” diyen Avlık, ellerindeki güncel verilerin döviz borcu olup da borcunu ödeyebilen kimsenin kalmadığını açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

   Avlık, üzerlerindeki baskıdan kaynaklı aile düzenlerinin de bozulmaya yüz tutuğunu söyleyerek, dövizzedelerin göz önünde her geçen gün hem maddi, hem manevi olarak eridiğini ama bu durumun ülkeyi yönetenlerin umurunda olmadığını kaydetti.

“Halkın öfkesi her geçen gün artıyor”

   Döviz Mağdurları Derneği’nin (DÖMAD) kuruluş dilekçesini ikinci kez Lefkoşa Kaymakamlığı’na teslim ettiklerini anlatan Avlık, dernek olma başvurularının sudan sebeplerle reddedildiğine dikkat çekti.

   Avlık, derneğin kurulması taleplerini her seferinde yineleyeceklerini ve yılmayacaklarını söyleyerek, “Yılmayacağımızı en başından beridir haykırıyoruz. 1000 defa reddedilse, 1000 defa başvuracağız. Şu an için derneğimizin resmiyet kazanmasını bekliyoruz. Ancak şu da net bir şekilde bilinmelidir ki bu halkın öfkesi her geçen gün artmaktadır. Sırça köşklerinde oturanlar, halkın bu öfkesi karşısında dayanamaz” şeklinde konuştu.

“Borçlarımızı ödeyebilmek istiyoruz”

   Her seferinde dillendirdikleri çözüm önerilerinden bahseden Avlık, mağdurların borçlarını ödeyebilmek istediğini vurguladı.

   Çözüm önerilerini bir kez daha sıralayan Avlık, “Belki hükümet edenler sesimizi bu kez duyar” dedi ve taleplerini şöyle sıraladı:

   “Türk Lirası’nın değer kaybı ile birlikte döviz kredisi olan kişilerin borçlarını ödeme noktasında ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlanmış, hem halkımız borçlarının taksitlerini ödeyemez hale gelmiş, hem de bankalarımız borçlarını tahsil edemez noktaya geldiği için ciddi bir toplumsal kriz yaşanmaya başlanmıştır.

   KKTC Anayasası Madde 58 uyarınca devletin, sosyal ve ekonomik bakımdan güçsüz olanların esenlendirilmesi, kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı duruma getirilmeleri için gerekli sosyal, ekonomik, mali ve diğer önlemleri almasını zorunlu kılınmaktadır. Bu çerçevede döviz borcu olanların, borçlarını ödeyebilmelerine yönelik yasal bir düzenleme yapılması, hükümetin Anayasal bir görevidir.

   Bu sorunu çözmek adına hükümet kanadından, Bankalar Birliği’nden ve KKTC Merkez Bankası’ndan taleplerimiz aşağıda sıralanmıştır;

   1- Geliri döviz olmayıp da döviz borcu olan bizleri, gerek kamu bankaları aracılığıyla, gerekse de özel bankalar ile işbirliği yaparak, faiz destekli, uzun vadeli, gelirlerimize oranla ödenebilir bir TL borcuna çevrilmesini istiyoruz. Nasıl ki işletmeler için faiz desteği sunulabiliyorsa biz vatandaşlar olarak benzer uygulamanın hakkımız olduğunu düşünmekteyiz.

   Konu faiz desteği, hem biz borçluların ödeme kabiliyetini güçlendirecek, hem de bankaların gelirlerinden feragat etmesinin önüne geçecektir. Ayrıca döviz dalgalanmalarından kaynaklanan ödeme yetimizin kaybının da önüne set çekmiş olacaktır.

   KKTC Merkez Bankası sitesinde yer alan veriler incelendiği zaman bireysel döviz kredilerini karşılayacak kadar TL tutar yine bankalarımız mevduat hesaplarında var olduğu görülmektedir. Borçlarımızın TL’ye çevrilmesi, finansal sisteme herhangi bir zarar vermeyecek, aksine borçlarımız ödenebilir seviyeye indiğinden bireysel döviz borçlar ile çıkmaza giren sistemin önünü açacaktır.

   2- Döviz bazda borçlandığımız kredilerimizin faiz oranları ile bankalarımızın döviz mevduat hesaplarına verdiği faiz oranı karşılaştırıldığında, arada astronomik düzeyde farklar olduğu görülmektedir. Bankalar mevduat hesaplarına %0,25 ile %2 arasında faiz uygularken, borçlandırma faiz oranları ise topladığımız verilerde görmekteyiz ki %7 ile %18 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu faiz oranları da borçlarımızı ödeyebilmemiz hususunda bizleri çıkmaza sokmaktadır. Bizler, yukarıda talep ettiğimiz TL’ye dönme talebimizi, döviz borcunun ilk alındığı tarih ile bugün arasında toplam bakiyeyi belirleyecek bir katsayı belirlemeye yönelik yasa yapılması ve bu yasa hükümleri uygulandıktan sonra kalan anapara borcumuzun belirlenerek TL bazda yapılandırılmasını talep ediyoruz. Benzer yasa 05.12.2013 tarihinde “Borç ilişkilerinden kaynaklanıp tahsili geciken ve/veya tahsil edilemez hale gelen borçların yapılandırılması yasası” (RG 196) adı ile mahkemelik olmuş borçlar için yapılmıştı. Borçlarımız yargımızı meşgul etmeden, bugünkü şartlarda bizler

için de benzer bir yasa/yasa gücünde kararname çıkarılmasını talep ediyoruz.

   Yukarıda sıraladığımız taleplerimiz çok çeşitli çevrelerle günlerce tartışılarak oluşturulmuş taleplerdir. Bizler borçlarımızı ödemek istiyoruz ve gerek KKTC Merkez Bankası’ndan, gerek Bankalar Birliği’nden ve gerekse de hükümet kanadından bizlere yardımcı olmasını ve taşın altına elini koymasını bekliyoruz.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104