“Elde avuçta olanı tükettik”

banner37

Hükümetin, yarın, pazarları açma kararını olumlu karşılayan pazar esnafı, kapalı kaldıkları 2 aylık sürede ekonomik açıdan perişan olduklarını belirterek, pazarlar açılır açılmaz da eski kalabalığın olmayacağına dikkat çekti

banner87
“Elde avuçta olanı tükettik”
banner90
banner8

“AÇIK PAZAR ESKİSİ GİBİ KALABALIK OLMAYACAK”… Pazar esnafı, iş yerlerinin kapalı olduğu sürede, hiçbir iş yapmadıklarını belirterek, bu süre zarfında sadece belli üreticilerin toptancılara ürün verebildiğini, gün kazanıp gün yiyen diğer pazarcıların ise elde avuçta olanı tükettiğini kaydetti. Pazarcılar, açık pazarın açılır açılmaz eskisi gibi kalabalık olmasını beklemediklerini, normalleşmenin zaman alacağını vurguladı.

GARABLİ: 250 TL’LİK TEST ZORUNLU… Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, LTB Başkanı Harmancı ile alınacak önlemleri görüştüklerini kaydederek, “Pazar esnafı Koronavirüs testi yaptırmak zorunda, bunun yanında eldiven maske takmak ve müşteriler için de eldiven bulundurmak zorunlu. Stantlar arasında 2-3 metrelik mesafeler bırakılacak, pazara giriş tek yerden olup ateşler ölçülecek” dedi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda pazar yerleri yarın vatandaşın hizmetine açılacak. 4 Mayıs’tan bu güne kadar başlayan normalleşme sürecini adım adım yeni kararlarla yürüten  hükümetin pazar yerlerini açma kararı, pazar esnafı tarafından olumlu karşılandı, fakat diğer sektörler gibi pazarcılar da ekonomik açıdan çok zor geçen iki aylık bir süreç yaşadı.

   Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, Koronavirüs testinin LTB Başkanı Mehmet Harmancı tarafından zorunlu tutulduğunu ve test yaptırmayanın pazarda tezgah açamayacağını vurgulayarak, testin 250 TL olduğunu söyledi.

   Garabli, LTB Başkanı Harmancı ile alınacak önlemleri görüştüklerini belirterek, pazar esnafına eldiven ve maske takma, müşteri için eldiven bulundurma ve stantlar arası 2-3 metre mesafe bırakma zorunluluğu getirildiğini ifade etti.

   Garabli, “Sağlık Bakanı Ali Pilli ile test konusunda konuştuk, bakan pazarcının bir şey üretmediği için teste gerek olmadığını söylerken, LTB Başkanı Harmancı testi zorunlu tuttu” dedi.

   Ticaret ile uğraşan pazarcının önceden alınmış ürünleri ve yazdığı ama halen ödeyemediği çekleri olduğunu vurgulayan Garabli, “Salgın başlamadan önce pazar esnafı satacağı ürünleri önceden aldı, tarlada olan ürünler bu süreçte heba oldu, bu nedenle de büyük zararlar oldu” şeklinde konuştu.

   Açık Pazarcılar Birliği Asbaşkanı Arif Menteşoğulları ise, “yarın açılacak pazar yerleri morali bozuk olan pazarcılara bir nebze iyi gelecektir” diyerek, gün çalışıp gün yiyen pazarcıların hiç değilse evine ekmek götürebileceğine dikkat çekti.

   Açık Pazarcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Urkan da, ekonomik açıdan çok zor günler yaşatan 2 ay geçirdiklerini ve yıprandıklarını söyleyerek, hükümeti eleştirdi.

Garabli: Çalışmadığımız süreç perişan geçti

   Kuzey Kıbrıs Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, pazar yerlerinin kapalı olduğu sürede pazar esnafının hiçbir iş yapmadığını söyleyerek, sadece belli üreticilerin, toptancılara ürün verebildiğini, diğer pazarcıların ise elde avuçta olanı tükettiğini kaydetti.

   Garabli, hiçbir pazarcının bu süreçte bin 500 TL katkıdan yararlanmadığının altını çizerek, sürecin pazar esnafı için perişan geçtiğini belirtti.

“LTB testi zorunlu tuttu”

   Yarın açılacak açık pazar için Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile görüştüklerini anlatan Garabli, Bakanlar Kurulu’nun Koronavirüs testini zorunlu tutmadığını ancak Başkan Harmancı’nın Lefkoşa’da açık pazarda satış yapacak tüm pazar esnafı ve personeline testi zorunlu kıldığını söyledi.

   Garabli, “Sağlık Bakanı Ali Pilli ile test konusunda konuştuk, bakan, pazarcı bir şey üretmediği için teste gerek olmadığını söylerken, LTB Başkanı Harmancı testi zorunlu tuttu” dedi.

   Garabli, yapılacak Koronavirüs testinin 250 TL olduğunu kaydetti.

“Pazar esnafı önlemlerini alacak”

   Garabli, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile alınacak önlemleri konuştuklarını belirterek, tüm pazar esnafının eldiven ve maske takmasının zorunlu olduğunu, hatta eldiveni olmayan müşteriler için tezgahlarda naylon eldiven bulundurma zorunluluğu getirildiğini vurguladı.

   Garabli, pazara giriş ve çıkışların tek yerden yapılacağını, ateş ölçümü yapılacağını ifade etti.

   “LTB Başkanı Harmancı ile yapılan görüşmede alınan diğer bir kararın ise, stantlar arasında 2-3 metrelik mesafe bırakılmasıydı” diyen Garabli, herkesin alanından birkaç metre alınarak boş bırakılacağını vurguladı.

“Eskiye dönmek zaman alacak”

   Acık pazarların açılış tarihinin Bakanlar Kurulu tarafından 17 Mayıs olarak belirlendiğini anımsatan Garabli, 17 Mayıs’tan çok da umutlu olmadıklarını dile getirdi.

   Garabli, ilk etapta pazarlarda eski yoğunluğun yaşanmayacağını kaydederek, kalabalık olmayınca iyi satış ta olmaz, eski günlere dönmek zaman alacak” dedi.

   Ticaret ile uğraşan pazarcının önceden alınmış ürünleri ve yazdığı ama halen ödeyemediği çekleri olduğunu vurgulayan Garabli, “Salgın başlamadan önce pazar esnafı satacağı ürünleri önceden aldı, tarlada olan ürünler bu süreçte heba oldu, bu nedenle de büyük zararlar oldu” şeklinde konuştu.

   Garabli, pazar esnafının toparlanmasının zaman alacağını kaydederek, her yerden taze ve ucuz ürün almak isteyen halkı bu pazar günü açık pazara davet etti.

Menteşoğulları: Maddi, manevi yıprandık

   Kuzey Kıbrıs Açık Pazarcılar Birliği Asbaşkanı Arif Menteşoğulları da, pazar yerlerinin kapanmasının pazarcıları ekonomik yönden çökerttiğini vurgulayarak, çalışmadıkları 2 aylık süreçte herkesin olan parasını da bitirdiğini söyledi.

   Menteşoğulları, devlet tarafından sigortası yatırılan işçilere yapılan az bir miktar maddi katkının dışında hiçbir katkının yapılmadığını kaydederek, pazarların kapalı kaldığı 2 aylık sürenin, pazarcının maddi manevi yıprandığı bir süreç olduğunu belirtti.

   “17 Mayıs’ta açılacak pazar yerleri morali bozuk olan pazarcılara bir nebze iyi gelecektir” diyen Menteşoğulları, gün çalışıp gün yiyen pazarcıların hiç değilse evine ekmek götürebileceğini ifade etti.

   Menteşoğulları, markette fiyatların yüksek oluşundan kaynaklı pazara talebin olacağını düşündüğünü ifade ederek, çalışmadıkları sürede kaybettiklerini yeniden toparlamak için en azından 1 senelik bir zamana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Urkan: Pazarcıların morali bozuk

   Kuzey Kıbrıs Açık Pazarcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Urkan da, ekonomik açıdan çok zor günler yaşadıkları 2 ay geçirdiklerini ve yıprandıklarını söyleyerek, hükümeti eleştirdi.

   Urkan, hükümetin pazarcıya maddi manevi hiçbir destek vermediğini vurgulayarak, tek desteklerinin çalışanlara verdikleri bin 500 TL olduğunu, bu parayı yatırımı olmayanların ve pazarcının alamadığını, sadece çalışan bir miktar kişinin yararlandığını kaydetti.

   Urkan, 4 çocuğu ve 6 boğazı doyurduğunu anlatarak, “2 ay kazancımız olmadan nasıl karnımızı doyurduk, kimsenin umurunda olmadı” dedi.

   Kayıpların kolay toparlanamayacağının altını çizen Urkan, tüm pazarcıların morallerinin bozuk olduğunu ve 17 Mayıs’ta açılacak pazarların hiç değilse evlerine ekmek götürmek adına bir umut olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75