Ele geçirilmeseydi, binlerce kişi zehirlenecekti!

banner37

Güney’den askeri yasak bölgeyi geçerek, kamyonet arkasında getirdiği 6 bin 631 kilo kaçak etle yakalanan Aysın Eskimuhtaroğlu’nun tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı. Davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak dikkat çekti:

banner87
Ele geçirilmeseydi, binlerce kişi zehirlenecekti!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’nın Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ve adli şube ekiplerinin, Güvercinlik Kavşağı’nda düzenlediği operasyon sonucu, Güney’den askeri yasak bölgeyi ihlal edip, kamyonet arkasında getirdiği 6 bin 631 kilo kaçak etle yakalanan Aysın Eskimuhtaroğlu aleyhine yürütülen polis soruşturması sürüyor.

Polise itiraf niteliğinde detaylı ifade verip, suç ortağı olduğunu beyan eden ve tüm suçlarını kabul eden Aysın Eskimuhtaroğlu, aleyhine mahkemeden 7 gün ek tutukluluk emri temin edildi.

Davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, 6.5 tonu aşkın sağlıksız etin ele geçirilmemesi halinde, binlerce kişinin zehirlenebileceğine dikkat çekti ve “Gümrüğü ödenmeden kaçak yolla kuzeye geçirilen sağlıksız etlerin kime götürüleceği halen araştırılıyor. Sağlıksız etlerin miktarı ve piyasaya sürülmesi halinde zehirleyebileceği kişi sayısı dikkate alındığında, kamuya zararı ürkütücüdür. Konu suç ağır ceza mahkemesi yetkisinde, çok ciddi bir suçtur” dedi.

Zanlının suç ortağı H.V.’yi her yerde arayan polis, Aysın Eskimuhtaroğlu’nun Beyarmudu’ndaki evinde arama yaparak, derin dondurucuda muhafaza edilen ve insan tüketimi açısından sakıncalı olan 23.5 kilo daha dana eti ele geçirdi.

Polis, böylece, kaçak olarak kuzeye geçirilen ve insan tüketimine uygun olmadığı raporla belirlenen toplam 6 bin 654,5 kilo eti usulüne uygun imha ettirdi.

 

SPA’daki bir depodan aldı

Mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları huzurunda gerçekleşen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Erman Sennaroğlu’nu tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Erman Sennaroğlu, zanlının, “Gümrüksüz mal ithali”, “Gümrüksüz mal tasarrufu” ve “1’inci derece askeri yasak bölgeyi ihlal” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Erman Sennaroğlu, zanlının, 27 Haziran 2018’de sabahın erken saatlerinde, SPA’da bulunan bir depodan donmuş ve paketlenmiş vaziyette aldığı 6 bin 631 kilo dana etini, FA 116 plakalı kamyona yükleyerek, Güvercinlik bölgesindeki askeri yasak bölgeyi ihlal ederek kuzeye geçtiğini anlattı.

Zanlıyı, Güvercinlik Kavşağı’nda düzenlenen bir operasyon sonucu tespit edilip tutuklandığını kaydeden tanık polis, kamyonet içerisinde ele geçirdiği etleri, yapılan kontroller sonrası usulüne uygun olarak imha ettirdiklerini anlattı.

Zanlının Beyarmudu’daki evinde arama yaptıklarına vurgu yapan tanık polis, konu evdeki bir derin dondurucuda, 23,5 kilo kaçak et tespit ettiklerine dikkat çekti ve insan tüketimi açısından uygun olmayan konu etleri de imha ettirdiğini dile getirdi.

 

İtiraf etti, “suç ortağım var” dedi

banner134
Tanık polis Erman Sennaroğlu, zanlının polise itiraf nitelikli detaylı bir gönüllü ifade verdiğine vurgu yaparak, zanlının “suç ortağım var” dediğini söyledi.

Erman Sennaroğlu, kamyonette yüklü olan etleri, kuzeyde suç ortağına teslim edeceği beyanında bulunan zanlının, suç ortağı olduğunu beyan ettiği kişiyi her yerde aradıklarına vurgu yaptıktan sonra, meseleyi aydınlatmak için titiz bir soruşturma yürüttüğünden söz etti.

Kaçak etlerin henüz nereye gideceğini tespit edemediğini ifade eden tanık polis, bahse konu hususla ilgili bilgisi olmadığını beyan eden zanlının kullanımındaki tüm telefonları incelemeye aldığını anlattı.

Sennaroğlu, meseleyle ilgili birçok kişiden ifade temin etmesi gerektiğine vurgu yapıp, tahkikatın selameti açısından zanlı aleyhine 8 günlük ek tutukluluk süresi talep etti.

Tanık polis ayrıca, Hasan Boşnak’ın sorusu üzerine, kamyonette ele geçirilen 6 bin 631 kilo etin gümrük bedelinin 421 bin 995, gümrüksüz mal tasarruf ettiği için kendisine kesilecek cezanın ise 1 milyon 265 bin 685 TL olduğuna vurgu yaptı.

Polis, evde tespit edilen 23,5 kilo etin gümrük bedelinin bin 222, ceza bedelinin ise 3 bin 670 TL olduğunu da sözlerine ekledi ve talebini yineledi.

 

Etler KKTC’den alındı

Zanlıyı savunan Avukat Derya Karaca, müvekkilinin evinde bulunan etlerin KKTC’den alındığını ileri sürdü ve talep edilen sürenin fahiş olduğunu iddia etti.

Derya Karaca, ayrıca, zanlının suç ortağı olan şahsın, 2 yıldır KKTC’ye giriş yapmadığını da iddia etti.

Bunun üzerine tanık polis, ele geçirilen etlerin hiçbiri üzerinde, KKTC’de kesilmiş veya üretilmiş olduklarına dair mühür bulunmadığını söyledi.

 

Her yönüyle araştırılsın

Huzurundaki şahadeti ve zanlı avukatının beyanlarını tezekkür eden Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, polisin yürüttüğü titiz tahkikatın henüz neticelendirilemediğine dikkat çekti ve tahkikata etki etme olasılığı olan zanlının 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Yargıç ayrıca, meselenin nevi itibarıyla ciddiyetine ve vahametine değindikten sonra, konu suçun her yönüyle araştırılması gerektiği üzerinde durdu ve etlerin piyasaya sokulma riskine de dikkat çekti.

Tamamlanmayan tahkikatta mahkemelerin her defasında tutukluluk süresini 8 günü geçmemek kaydıyla uzatma yetkisine sahip olduğuna da vurgu yapan yargıç, zanlının askeri yasak bölgeyi ihlal suçuyla ilgili yetkinin askeri mahkemede olduğunu anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75