Elektriğe zam planı herkesi çarptı

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı’nın Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun zararına satış yaptığını söyleyerek mayıs ayı itibarıyla yüzde 10-15 civarı zam yapılmasının kaçınılmaz olduğu açıklaması sektör temsilcilerinin tepkisine neden oldu

Elektriğe zam planı herkesi çarptı
banner90
banner99

“ESNAF DİBE SÜRÜKLENİYOR”… KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bütün faturanın esnafa, zanaatkara ve topluma çıkarılmak istendiğine işaret ederek, açlık ve yoksulluk yetmezmiş gibi vergileri artırarak, hayati kalemlere zam yapmanın toplumu her gün biraz daha ezdiğini kaydetti. “Bugün gelir kaybı yaşamayan esnaf yok” diyen Tulga, borçları her gün çoğalan esnafın, kamu borcu, taksitleri, elektriği, kira borcu derken her gün biraz daha dibe sürüklendiğini ifade etti.

“ZAM KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”… KTSO Başkanı Candan Avunduk, elektriğe yapılacak zammın lüzumsuz olduğunu söyleyerek, sanayicinin girdileri düşürüp, ihracatı artırmayı düşünürken, elektriğe yapılacak zammın girdileri artıracağı ve ihracatın önüne geçeceğini vurguladı. İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, iş insanları için girdi maliyetlerindeki en büyük kalemlerden birinin elektrik faturası olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle de zammın kabul edilebilir olmadığını belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun zararına satış yaptığını söyleyerek mayıs ayı itibarıyla elektriğe zam yapılmasının kaçınılmaz olduğu açıklaması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.


Arıklı’nın elektriğin şu anda maliyetinin 119 kuruş olduğunu, ancak 97 kuruşa vatandaşa satıldığını söyleyerek, yüzde 10-15 civarı bir zam olacağını belirtmesi sektör temsilcilerini isyan ettirdi.


İş insanları, sanayiciler ve esnaf bu zammın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, kötü giden ekonomiye ve alım gücünün düşmesine dikkat çekti.

Tulga: Açlık ve yoksulluk yetmezmiş gibi hayati kalemlere zam yapılıyor

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Hükümetin aldığı kararlar ve yaptığı icraatlar arasına kabul edilemeyecek bir şey daha eklendiğine dikkat çekerek, bunun da elektrik zammı olduğunu belirtti.


“Bütün fatura esnafa, zanaatkara ve topluma çıkarılmak isteniyor” diyen Tulga, açlık ve yoksulluk yetmezmiş gibi vergileri artırarak, hayati kalemlere zam yapmanın toplumu her gün biraz daha ezdiğini kaydetti.


Tulga, elektrik zammının yanında, emeklinin vergi kesilmek istendiğini vurgulayarak, “Şu anda emekli maaşları da vergi sistemine dahil edilmeye çalışılmakta, emekliden vergi kesmek için çalışma başlatıldı. Yıllarca çalışıp vergisini zaten ödeyen emekliden bir kez daha vergi alınmaya çalışılıyor” dedi.

banner134

“Bugün gelir kaybı yaşamayan esnaf yok” diyen Tulga, borçları her gün çoğalan esnafın, kamu borcu, taksitleri, elektriği, kira borcu derken her gün biraz daha dibe sürüklendiğini ifade etti.


Hükümetin tüm bunlara rağmen toplumun ödeme gücü varmış, ekonomide her şey yolundaymış gibi hareket ettiğine dikkat çeken Tulga, bugün çarşıya uğrayanların sayısı ortadayken ve esnaf iş yapmazken zammın kabul edilebilir olmadığını söyledi.


Tulga, devletten 20 bin, 30 bin TL maaş alan üst kademe çalışanlarının gelirine dokunmadığını, ama 4 bin, 5 bin TL maaş alan çalışanın gelirinin budandığını belirterek, bu gibi yerlerden kaynak ayrılarak, kuruma aktarılabileceğine işaret etti.


Tek tek her bölgeden işyerlerini gezmeye devam ettiklerini ve bilindiği üzere dava da açtıklarını kaydeden Tulga, “İşyerlerini ziyaretlerimizde gördük ki bölgelerdeki esnafın öfke patlamaları devam ediyor ve örgütlenme hazırlığı var” dedi.

Avunduk: Elektrikteki zam lüzumsuz

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, elektriğe yapılacak zammın kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak, zammın lüzumsuz olduğunu söyledi.


Avunduk, özellikle sanayiciler olarak elektrikte indirim talep ettikleri bir dönemde, zam yapılacağı ile ilgili beyanatların kabul edilebilir olmadığına işaret etti.


Sanayicinin girdileri düşürüp, ihracatı artırmayı düşünürken, elektriğe yapılacak zammın girdileri artıracağı kaydeden Avunduk, ihracatın da önüne geçeceğini vurguladı. Avunduk, hükümetin üretimde rekabet gücünü artıracağını, girdileri düşüreceğini ve ihracat odaklı üretimi artıracağını söylerken, söylediklerin tersini yaptığını belirtti.

Mamülcü: Girdi maliyetlerimizin en büyüğü elektrik


Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü, dünyada fuel oil’in tüketimi azalırken fiyatının artması değil azalması gerektiğini söyleyerek, dövizden kaynaklı çok az bir artış olsa da bu zammı haklı çıkarmadığına işaret etti.


Mamülcü, iş insanları için girdi maliyetlerindeki en büyük kalemlerden birinin elektrik faturası olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle de zammın kabul edilebilir olmadığını belirtti.


Yapılacak zammın üretimi de zora soktuğunun altını çizen Mamülcü, alım gücünün dibi gördüğü bu zamanda üreticinin elektrik zammına karşılık zam yapmasının pahalılığın artması anlamına geldiğini kaydetti.


Enterkonnekte Sisteme geçilmezse elektriğin pahalı olmasının sürekli rastlayacağımız bir durum haline geleceğine vurgu yapan Mamülcü, alternatif enerji yöntemlerinin şart olduğunu kaydetti.


Mamülcü, Elektrik Kurumu’nu işleyişinin de gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Sistemin revize edilmesi şarttır. Tüm dünyada elektrik özelleştirilmişken ve bunun birçok avantajı varken, ülkemizde de daha iyi bir hizmet için ve çarpık sistemin önüne geçilebilmesi nedeni ile kurumun özelleştirilmesi gerekmektedir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75